Żyj aktywnie dzisiaj, jutro, zawsze

(22.09.2016)

Liczba trenerów personalnych rośnie jak grzyby po deszczu. Zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna – coraz więcej osób wybiera właśnie taki styl życia. To modny, a przede wszystkim zdrowy kierunek. Jakie są plusy i zalety uprawiania jednych z najpopularniejszych obecnie dyscyplin: biegania i fitnessu? Sprawdziliśmy.

Biegaj albo giń

Odkąd zapanowała moda na bieganie na całym świecie zmalała liczba zawałów serca i chorób układu krążenia. Przypadek? Nie! Ludzie, którzy systematycznie trenują, mają większą odporność, rzadziej „łapią” przeziębienia i infekcje. Są odporni i zahartowani. Biegacze mają dużo mniejsze tendencje do popadania w zły nastrój i stany depresyjne. Ich ciało jest w świetnej kondycji, a wiek biologiczny może być nawet o 14 lat niższy niż ten z metryki.

bieganie

 

Jeśli biegasz, to dłużej zachowasz sprawność umysłową. Potwierdzono naukowo, że regularny trening uchroni cię przed demencją starczą, chorobą Alzheimera, a także migreną i nowotworami. Największy atut tej dyscypliny to fakt, że możesz biegać wszędzie, o dowolnej porze i jest to zupełnie darmowe. Nie chcesz lub nie lubisz trenować, kiedy temperatura za oknem spada do kilkunastu stopni poniżej zera? W najchłodniejsze miesiące postaw na bieżnię lub aqua running.

Ćwicz jak Jane Fonda

Jesteś kanapowym leniem, ale chcesz wejść do świata aktywnych fit freaków? Zacznij od fitnessu. A może jesteś na drugim biegunie jeśli chodzi o styl życia? Dla aktywnej osoby fitness może być miłym urozmaiceniem od regularnych treningów biegowych lub innego typu (sportu zespołowego, sztuk walki). Jakie są największe zalety aktywności wypromowanej przez Jane Fondę? Na pierwszym miejscu na pewno jest różnorodność. Do wyboru masz kilkadziesiąt rodzajów zajęć. Cardio wzmacnia układ krążenia, ćwiczenia z piłką wzmacniają układ mięśniowy. Są również formy relaksacyjne, takie jak streching czy joga – dla osób, które szukają odprężenia i zajęć mniej wysiłkowych.

butysportowe

 

Jakie są jeszcze zalety fitnessu? Ćwiczysz w grupie, a to motywuje i napędza do nieustannego poprawiania swoich wyników i przezwyciężania własnych słabości. Fitness jest bardzo różnorodny, możesz dopasować tempo ćwiczeń i rodzaj zajęć pod siebie, swoje potrzeby i preferencje. Podczas zajęć z maszynami i ciężarami dowolnie dodawaj lub odejmuj obciążenie – każdy robi tyle, na ile pozwala jego organizm. Nikt nie patrzy ci na ręce i nie ma rygoru. Fitness jest dobry dla wygodnych – masz gotowy plan treningowy, a prowadzący zajęcia wyjaśni ci jak wykonywać każde ćwiczenie.

Sport wciąga jak narkotyk

Podczas intensywnego treningu organizm wytwarza endorfiny, nazywane również hormonem szczęścia lub przyjemności. Po około 30 minutach aktywności fizycznej twój organizm zaczyna uwalniać tę substancję. Jeśli planujesz ćwiczenia, to rozpisz je tak, żeby potrwały minimum pół godziny. Punkt kulminacyjny i najwyższy poziom endorfin osiągniesz po 45 minutach do godziny treningu.

plywak

 

W trakcie ćwiczeń endorfina działa porównywalnie do narkotyku lub leku uśmierzającego ból. Ma działanie przeciwbólowe, daje poczucie relaksu, poprawia samopoczucie. Mimo ogromnego wysiłku fizycznego odczuwasz przyjemność i satysfakcję. Nic dziwnego, że gdy raz zaznasz pozytywnego kopa endorfin, to zaczynasz się od tego uzależniać. Ruch to zdrowie i każda aktywność jest czymś pozytywnym. Rower, bieganie, rolki, wieczorny spacer? Wybierz swoją ulubioną dyscyplinę i spędzaj czas aktywnie. Twój organizm odwdzięczy się dużą dawką energii, a sylwetka idealnym wyglądem.

Kategorie: Zdrowe życie

Tagi: , ,

1 osoba skomentowała


car insuran Thibodaux, LA with bolt:

I know why it isn't for dutch viewers it is because our commercial tv producers want to keep sending out the A-team and knightrider and other crap from the 80's. Because we have a too tiny audience that brings too less money where not intresting enough. Well I'm glad there torrents for that, yeah that is what you get illegal downloads that is what you get treating us as second class customers. This not Youtube faulth but more the Hollywood money gready bosses.

Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie