Yukon 1000 – najdłuższy wyścig kajaków na świecie

(06.10.2014)

„Czy naprawdę chcesz to zrobić?” To pytanie widnieje na oficjalnej stronie internetowej wyścigu kajaków Yukon 1000. Jest także jak najbardziej odpowiednie dla tych, którzy choć trochę interesują się tym nietypowym wyścigiem, znanym także jako najdłuższy jak do tej pory wyścig kajaków na świecie.

Spróbuj wyobrazić sobie wiosłowanie przez 1000 mil przez rzekę Yukon, siedem do ośmiu długich dni. Yukon jest nie tylko niezwykle długą, ale także szeroką rzeką, zajmując tym samym 4 miejsce w klasyfikacji najdłuższych rzek północnej Ameryki. Daje nam to naprawdę dużo rzeki do przewiosłowania…

Nieco więcej o wyścigu Yukon 1000

Yukon 1000 po raz pierwszy został zorganizowany przez Petera Coates’a, organizatora i zawodnika Yukon River Quest, czyli wyścigu kajaków na 460 mil, z Whitehorse do Dawson City. Yukon 1000 jest zatem o wiele dłuższym i cięższym wyścigiem. Zaczyna się w Whitehorse i kończy przy moście Alaska Pipeline, przy autostradzie w Dalton.

Yukon 1000

Wyścig jest otwarty dla kajaków podróżnych, tandemowych lub pojedynczych. Pojedyncze łodzie muszą podróżować wspólnie i razem rozbijać obóz w nocy. Uczestnicy wyścigu mają także obowiązek posiadania urządzenia GPS i komunikatora satelitarnego, by od czasu do czasu się zameldować ale też wysłać sygnał, gdy będą potrzebowali pomocy. Uczestnicy muszą również każdej nocy zrobić przynajmniej 6cio godzinny przystanek.

Trudności i wyzwania w Yukon 1000

Jak zostało wspomniane, rzeka Yukon jest jedną z największych w północnej Ameryce. Fakt, że słowo „Yukon” oznacza „ wielką rzekę” mówi samo za siebie, a także o tym, że ściganie się po tej rzece zdecydowanie nie jest łatwe. Organizator Peter Coates szczerze i otwarcie mówi o trudnościach wyścigu, ponieważ chce mieć pewność, że jego uczestnicy dobrze wiedzą, na co się decydują.

Uczestnicy Yukon 1000 muszą być gotowi na stawienie czoła wielkiej wodzie sami lub ze swoimi drużynami. Kilkugodzinne wiosłowanie na otwartej wodzie może mieć wpływ na stan fizyczny i psychiczny zawodników. Powinni oni być także przygotowani na przeszkody, takie jak np. słabo oznaczone tunele, zawalone drzewa w rzece czy rozciągające się bystre nurty. I oczywiście powinni oni uważać na dziką przyrodę lasu, czyli niedźwiedzie brunatne i grizzly, które żyją na terenach otaczających rzekę.

Jak w wielu innych wyścigach, tak i w Yukon 1000 tak naprawdę chodzi o fizyczną i psychiczną wytrzymałość i osobiste zwycięstwo. Wygraną jest poczucie spełnienia, gdy wyścig został ukończony. Coates mówi, że po wyścigu przesyłasz informację o swoim czasie, składasz sobie gratulacje, bierzesz sprzęt i kierujesz się prosto do domu.

Dla zainteresowanych link do filmu o wyściugu Yukon 1000: http://youtu.be/zhZi0ccrlBE

Kategorie: Kajakarstwo

Tagi: ,

1 osoba skomentowała


BelllaF:

Kto chce zarobic nie wychodzac z domu kilkadziesiat $$$ dziennie?? Metoda jest prosta i dziala, wpiszcie sobie w google: room23a adfly

Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie