Wskazówki dla kupujących rower

(15.07.2012)

Kiedy decydujesz się na kupno roweru, nie powinieneś dokonywać pochopnego wyboru. Powinieneś raczej znaczną część czasu spędzić na odpowiednich poszukiwaniach. Zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy, dobrze jest poznać wszelkie dostępne opcje. Nawet doświadczeni rowerzyści nie powinni podejmować decyzji przed wcześniejszym dokładnym rozeznaniem.

Pomocne mogą okazać się poniższe wskazówki:

Po pierwsze, powinieneś określić cel, dla którego kupujesz rower. Istnieją różne typy i style rowerów i każdy z nich ma swoje własne przeznaczenie. Powinieneś więc kupić odpowiedni model, który będzie doskonale spełniał Twoje oczekiwania.

Pomimo że być może posiadasz własny budżet, nie powinieneś popełniać błędu kupowania tanich rowerów. Mogą nie być zbyt wytrzymałe. Jeżeli jednak kupisz sprzęt z wysokiej jakości częściami, będziesz mógł używać ich przez wiele lat. Posiadanie dobrej jakości roweru sprawi, że rowerowa przygoda okaże się czystą przyjemnością.

Rozmiar roweru również jest ważną cechą, lepiej będzie, jeśli odwiedzisz pobliski sklep rowerowy i skonsultujesz się z właściwą osobą, by uzyskać odpowiednie porady. Każdy sklep ma takich specjalistów, którzy pomogą wybrać odpowiedni rozmiar. Jeśli rower ma odpowiedni rozmiar, siodełko dobrą wysokość, a pedały odpowiednią szerokość, możesz uniknąć problemu bolących pleców tuż po przejażdżce.

Poszczególne akcesoria rowerowe będą niezwykle użyteczne, jeśli zdecydujesz się na zakup roweru miejskiego. Nie zapominaj, że możesz go używać do pokonywania dystansu z domu do biura, wykorzystać do jeżdżenia po zakupy i do wielu innych celów. Władze niektórych krajów czy regionów nakazują posiadanie dzwonka przy rowerze. Podobnie do roweru możesz przymocować koszyk, który przyda się podczas robienia drobnych zakupów spożywczych. Jeśli przymocujesz błotniki, ochronisz ubranie przed zabrudzeniem. Możesz również założyć odpowiednie światła, które ułatwią podróżowanie nocą.

Oto najbardziej popularne typy rowerów:

Rowery szosowe są jednymi z najpopularniejszych i, jak sama nazwa wskazuje, służą do jeżdżenia po asfaltowych drogach. Mają lekkie ramy i są zaprojektowane w taki sposób, że w czasie jazdy będziesz stale pochylony nad kierownicą. Będą idealne do szybkiej jazdy i pokonywania długich dystansów. Jednak ponieważ ramy tych rowerów nie są zbyt wytrzymałe, nie można ich używać do jazdy po trudnych nawierzchniach, nie nadają się również do przewożenia ciężkich bagaży.

Rowery górskie również są dziś całkiem popularne. Posiadają szerokie opony, ponieważ używa się ich do jazdy po wyboistych i nierównych terenach. Ich ramy są dość solidne i mocne, gdyż muszą być odporne na trudne warunki terenowe. Rowerami górskimi nie możesz jeździć tak szybko jak szosowymi, ale są one całkiem trwałe. Ich kierownice są proste, więc podczas jazdy utrzymujesz wygodną i wyprostowaną pozycję, a siodełko ustawione jest tak, byś siedział wysoko. Dzięki tym cechom możesz uniknąć bólu pleców i innych problemów zdrowotnych. Ponadto, rowery górskie są tańsze od szosowych.

Możesz również dostać rower hybrydowy, który łączy w sobie najlepsze cechy roweru szosowego i górskiego jednocześnie. Posiadają one cienkie i gładkie opony jak w rowerach szosowych, ale także proste kierownice, podobne do tych w rowerach górskich. Podobnie jak w tych drugich, jadąc możesz siedzieć wyprostowany, możesz jednak jeździć nimi szybciej. Rowery hybrydowe przydają się na krótkie wycieczki po mieście. Są bardziej wytrzymałe i wygodniejsze od rowerów szosowych.

Czwartym typem są holenderskie cruisery, które mają zarówno szerokie opony, jak i siodełka. Mają także proste kierownice, ale właśnie podczas jazdy nimi możesz siedzieć wyprostowany. Niektóre modele posiadają również pojedynczą przerzutkę. Używane są głównie na plażach. Według ekspertów, rowery te są łatwe w utrzymaniu. Są bardzo dobre do płaskich terenów i pomimo że nie możesz osiągać na nich dużych prędkości, przejażdżki nimi są bardzo wygodne.

Powinieneś więc określić powód, dla którego potrzebujesz roweru i wybrać najbardziej odpowiedni – taki, który doskonale spełni Twoje wymagania.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google poprzez następujące frazy:

  • rower hybrydowy
Kategorie: Rowery Wypoczynek na sportowo i zdrowo Zdrowe życie

Tagi: ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie