Wielokulturowa integracja piłkarska

(27.10.2013)

W Warszawie w ramach akcji FARE Action Weeks obyły się towarzyski turniej piłkarzy-amatorów MoneyGram Nations Cups. Wystąpiło 12 drużyn, które pokazały nie tylko dobry futbol, ale także integrację między narodami.

Hasłem przewodnim turnieju był slogan: „Celebrujmy wielokulturowość i bawmy się w duchu zasad Fair Play!”.

Znakomita integracja

- Było super, myślę, że wszyscy znakomicie się zintegrowali. Nie brakowało emocji. Dużo osób stawiało na finał Polska – Nigeria i faktycznie tak było – powiedział David P Biolik, MoneyGram Country Manager – Polska.

- To był pierwszy rok takiego turnieju, ale to nie znaczy, że ostatni. Liczymy, że w przyszłym roku turniejowi będą towarzyszyły takie same emocje, a na trybunach pojawi się jeszcze więcej osób.

- Każde wydarzenie, podczas którego ludzie mogą się zintegrować, jest ważne. Czasem mamy obawy przed innymi, czasami nie jesteśmy pewni, ale dzięki takim wydarzeniom możemy się do siebie zbliżyć.

Zwycięstwo w turnieju odniosła reprezentacja Nigerii. – To były bardzo interesujące zawody. Dla mnie osobiście to były wspaniałe mecze towarzyskie. Nie przyszliśmy tu na wojnę, ale graliśmy dla samego futbolu – powiedział zawodnik triumfatorów Emmanuel Emode Chukwu.

Jednoczenie ludzi

- FARE Acion Weeks To znakomita inicjatywa UEFA – dodał. – Gdyby nie takie inicjatywy, świat znajdowałby się w innym miejscu. Takie wydarzenia świetnie jednoczą ludzi. Zostawiając rasizm w tyle, jesteśmy w stanie zajść bardzo daleko.

- Chciałbym wziąć udział w takim turnieju w przyszłości. Nie grałem dłuższy czas w piłkę, więc dla mnie była to znakomita okazja, aby się sprawdzić i czerpać radość z gry.
MoneyGram Nations Cup 2013
Drugie miejsce w turnieju zajęła reprezentacja Polski, złożona z dziennikarzy. Jej kapitan Adam Romer powiedział: – Finał z Nigerią był niezwykle emocjonujący i bardzo zacięty. Możemy się pochwalić tym, że jako pierwsi strzeliliśmy Nigeryjczykom gola. Ale bez dwóch zdań rywale z finału byli wyjątkowo zgrani. Niemniej, drugie miejsce też jest dobre.

- Możliwe, że niektórzy z Nigeryjczyków zarabiają na życie grą w piłkę. My o piłce tylko piszemy. Mimo wszystko, momentami widać było zacięcie. Myślę, że wszystko mogło się podobać widzom.

Walka z rasizmem

- Super, że przez taki turniej można integrować ludzi. Wśród uczestników mieliśmy nie tylko Nigeryjczyków, ale także reprezentantów Indii, z którymi umówiliśmy się już na rewanż w krykieta. Oczywiście nie można zapomnieć o innych krajach Unii Europejskiej – Irlandii, Francji, Anglikach, Rosjanach, Czechach, Słowakach i Holendrach. Tych ostatnich zabrakło mi w fazie turnieju – spodziewałem się po nich trochę więcej. Niemniej, najważniejsze że można w ten sposób rywalizować, grać, poznawać się i walczyć z rasizmem.

Kategorie: Piłka nożna

Tagi: , , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie