Val di Fiemme: Stoch sięgnął po złoto

(02.03.2013)

Kamil Stoch prezentując kapitalną formę w konkursie na dużej skoczni w Predazzo sięgnął po tytuł mistrza świata. Pierwsze złoto dla Polski w skokach od 10 lat!

Kamil Stoch bezapelacyjnie wygrał czwartkowy konkurs skoków w Predazzo, deklasując rywali w obu seriach. Po pierwszej, nad najbliższym rywalem (Słoweńcem Peterem Prevcem) miał aż 5,1 pkt przewagi. Sędziowie za skok na odległość 131,5 m wystawili mu niemal perfekcyjnie noty (144,9 pkt).

W drugiej serii skoczył nieco krócej (130 m), ale za swój pokaz także otrzymał wspaniałe oceny od sędziów. Wyniku 295,8 pkt nie był w stanie poprawić żaden ze skoczków.

Drugie miejsce zdołał utrzymać Prevc (130,5 m/ 289,7 pkt), a po brąz sięgnął Norweg Anders Jacobsen (131 m/ 289,1 pkt). Na pechowym 4. miejscu zawody zakończył Austriak Wolfgang Loitzl.

Pozostali Polacy nie wypadli w konkursie najgorzej, ale wyraźnie odstawali od Stocha. Drugi najlepszy wynik w polskiej kadrze zaliczył Piotr Żyła, kończąc na 19. miejscu (126,5 m/ 268,1 pkt). Dawid Kubacki uplasował się o jedno miejsce niżej (126 m/ 265,3 pkt), a Maciej Kot spadł po II serii na miejsce 27. (122,5 m/ 258,7 pkt).

- Naprawdę, to były moje skoki. To jest spełnienie marzeń. Pamiętam, jak mój tata powiedział, że muszę sto razy przegrać, żeby raz wygrać. Pamiętam to i dziękuję mu za to – mówił uradowany po konkursie, cytowany przez wiadomości sportowe TVP Sport.

- Stoch jest bardzo lubianym zawodnikiem. Reprezentuje kraj, gdzie ta konkurencja jest ważnym sportem. Kiedy złoto nie przypadło naszemu skoczkowi, pozostaje nam tylko serdecznie pogratulować i pozazdrościć Polsce oraz Kamilowi tego trofeum – powiedział z kolei boss norweskiej kadry Clas Brede Brathen.

Stochowi udało się powtórzyć wyczyn Adama Małysza sprzed 10 lat, który także na skoczni w Predazzo sięgnął po złoto. Orzeł z Wisły jeszcze przed konkursem stawiał Stocha w ścisłej czołówce. Jak widać, w swojej ocenie miał zupełną rację.

Tymczasem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Stoch obecnie plasuje się na 5. miejscu – zakłady online jako głównego faworyta do zwycięstwa typują Gregora Schlierenzauera, który we wczorajszych skokach uplasował się na 8. miejscu.

Kategorie: Kibicujemy najlepszym Zima

Tagi: , , , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie