Turystyczny pociąg z Kętrzyna do Węgorzewa

(23.08.2014)

Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Mazur jest linia kolejowa Kętrzyn – Węgorzewo. Regularny ruch pasażerski został zawieszony w 1992 roku, ale od 2008 roku kursują tu sezonowe pociągi turystyczne. W ten sposób bez pośpiechu można zwiedzić największe atrakcje regionu.

Pociąg pokonuje 33-kilometrową trasę w ponad półtorej godziny, nie jadać szybciej niż 40 km/godz. Można by nieco szybciej, ale wtedy nie byłoby czasu na podziwianie pięknych krajobrazów. – A kiedyś tutaj parowozy z regularnymi pociągami pasażerskimi pędziły jak szalone – opowiada Roman Witkowski, prezes Stowarzyszenia Hobbystów Kolejowych, które organizuje sezonowe przejazdy.

Linia Kętrzyn – Węgorzewo została najpierw przejęta w 2007 roku przez samorząd powiatu węgorzewskiego, a następnie została przekazana w użytkowanie Stowarzyszeniu Hobbystów Kolejowych, które w międzyczasie zgromadziło tabor kolejowy w postaci lokomotywy, dwóch wagonów, własnym sumptem wagony zostały wyremontowane i już w 2008 roku wyruszyły pierwsze pociągi.

Od samego początku zainteresowanie turystów było spore i głównie nastawiliśmy się na ruch turystyczny – mówi Roman Witkowski. – Punktem wyjściowym był Kętrzyn, ale z czasem okazało się, że bardzo duże potrzeby turystyczne są w rejonie Węgorzewa. Z uwagi na to, ze pociąg łączy te dwa miasta powiatowe, z czasem po prostu zaczęli pojawiać się pasażerowie, którzy chcieli przejechać tę trasę w całej relacji. W 2009 roku jeździliśmy również, niestety z przyczyn od nas niezależnych musieliśmy w połowie sezonu wstrzymać kursowanie pociągów, no i nastąpiła długa przerwa, dopiero w ubiegłym roku, 2013, ruszyły ponownie pociągi turystyczne na tej trasie i do dzisiejszego dnia cieszą się dość dużym powodzeniem.

Kętrzyn - Węgorzewo

Postój pociągu w Gierłoży, kwaterze Adolfa Hitlera Wilczy Szaniec

Na 33-kilometrowej trasie Kętrzyn – Węgorzewo jest wiele atrakcji turystycznych. – Między innymi Wilczy Szaniec w Gierłoży – mówi Roman Witkowski. – Także np. siedziba wojsk lądowych w Mamerkach jest często odwiedzana przez turystów, naszymi pociągami można dotrzeć w rejon kanału mazurskiego, nasze pociągi zatrzymują się również na zakończeniu jeziora Mamry, czyli w Przystani, no i w punkcie docelowym, Węgorzewie, gdzie znajduje się niewielkie Muzeum Kolejnictwa w budynku dworowym, gdzie można oglądać zabytki związane z kolejnictwem na Mazurach, w dawnych Prusach Wschodnich.

- Przede wszystkim zależy nam na ruchu turystycznym w sezonie letnim, ale nie wykluczamy możliwości całorocznych przewozów, do tego jednak niezbędne są pewne inwestycje, niejako przestawienie rozkładu jazdy pod kątem miejscowych potrzeb, np. młodzieży, która mogłaby dojeżdżać do szkół, względnie pracowników do zakładów pracy.

- Ta linia była skazana na zagładę. Już w roku 2000 praktycznie zostały zawieszone wszelkie przewozy towarowe, a w roku 2006 PKP po prostu postanowiły fizycznie linię zlikwidować. My w kierunku przejęcia linii działaliśmy od 2002 roku i po kilku latach starań, zmagań, różnych formalności, które trzeba było wypełnić, udało nam się w roku 2007 tę linię przejąć.

- Znaliśmy walory tej linii, wiedzieliśmy ze drugiej takiej pięknej krajobrazowo tak szybko tutaj na Mazurach się nie zobaczy, wiec szczególnie ta linia przypadła nam do serca i chcieliśmy ją uratować. Uważam, że każdy pomysł na reaktywacje linii kolejowych jest dobry, są linie, co mają inne walory turystyczne, przebiegają w pobliżu bardzo interesujących obiektów, typu zamki, klasztory zabytkowe itd. I tego typu linie należy traktować jako zabytki, ale również dbać o nie. Gdyby powstały jeszcze jakieś inne inicjatywy, bardzo byśmy się cieszyli, moglibyśmy wymieniać się poglądami i doświadczeniami w tej dziedzinie.

Kętrzyn - Węgorzewo

Dworzec w Węgorzewie, obecnie Muzeum Tradycji Kolejowej

Na końcu trasy w budynku dworca w Węgorzewie mieści się Muzeum Tradycji Kolejowej, gdzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat tego niegdyś potężnego węzła kolejowego. Przed drugą wojną światową pociągi odjeżdżały stąd w pięciu kierunkach. Obecna wystawa prezentuje historię kolejnictwa obszaru dawnych Prus Wschodnich oraz dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego.

Czytaj też:
Mroczna historia Mazur

Kategorie: Turystyka

Tagi: , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie