Dookoła Europy 2012 (1): Trzy kraje w jednym

(25.08.2012)

Na koniec wakacji ruszamy ze Sportowo i Zdrowo w podróż turystyczną – pociągiem dookoła Europy! Przed nami wiele atrakcji, ale także – zgodnie ze sloganem – wiele aktywności sportowo-zdrowotnych.

Z rana przyjeżdżamy do Berlina i od razu ruszamy dalej – do Kolonii, gdzie zachwycamy się przede wszystkim piękną katedrą. Jest to druga co do wysokości gotycka budowla sakralna na świecie (po katedrze w Ulm) i trzecia co do wielkości katedra świata pod względem powierzchni (po katedrze Świętej Marii w Sewilli i katedrze Narodzin Świętej Marii w Mediolanie). To naprawdę imponująca budowla, którą latem odwiedza tłum turystów.

Później ruszamy do Akwizgranu, skąd mamy rowerami udać się do punktu, w którym stykają się granice trzech państw – Belgii, Holandii i Niemiec. Takich miejsc na świecie jest wiele, ale to należy do wyjątkowych, ponieważ graniczące regiony zrobiły z niego wspaniałą atrakcję turystyczną.

Miejsce to znajduje się na wzniesieniu Vaalserberg, 327,5 m npm. To jest jednocześnie najwyższy punkt Holandii. Wybudowano tam również wieżę widokową, z której roztacza się piękny widok na okolicę, podobnie jak z restauracji z tarasami. Dzieci też nie mogą się nudzić, bowiem na Vaalsberg znajdują się liczne place zabaw.

Do Dreiländereck (niederl.: Drielandenpunt) można dotrzeć pieszo, samochodem, autobusem lub rowerem. My decydujemy się na to ostatnie rozwiązanie, ale na dworcu w Akwizgranie czeka nas niemiła niespodzianka – wszystkie rowery z dwóch istniejących tam wypożyczalni zostały już wypożyczone. A jest dopiero godz. 14…

Ponieważ nie możemy zapomnieć o sportowo-zdrowotnym aspekcie naszego wyjazdu, decydujemy się wejść na górę pieszo. Najpierw musimy jednak podjechać pociągiem do stacji Aachen Schanz, a potem autobusem w stronę granicy z Holandią do przystanku Keltenstrasse.

Stąd zaczynamy naszą wspinaczkę na Vaalserberg. Wybieramy oczywiście najbardziej stromą trasę (najkrótszą), choć do wyboru jest kilka innych, mniej wymagających. My jednak jesteśmy zaprawieni w boju, chociażby po letnich wypadach do Doliny Kościeliskiej.

Wzgórze Vaalserberg jest latem oblegane przez turystów – pieszych, rowerzystów, zmotoryzowanych. Przy kamieniu granicznym tworzą się nawet momentami kolejki do zdjęć. Można mieć niezwykłe ujęcie – na przykład jedna noga w Holandii, druga w Belgii, a ręka w Niemczech :)

My sprawnie zwiedzamy atrakcje turystyczne i schodzimy na dół. Czekają nas bowiem kolejne atrakcje – ruszamy do Amsterdamu!

Czytaj też:
Dookoła Europy, cz.2
Dookoła Europy, cz.3

Galeria z Kolonii:

[Gallery not found]

Galeria z granicy trzech krajów:

[Gallery not found]

 

 

Kategorie: Dookoła Europy Turystyka

Tagi: , , , , , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie