Tenis 10 – program nauki dla dzieci

(29.09.2014)

Program „Tenis 10″ to nowa metodyka nauczania oraz doskonała forma urozmaicenia zajęć wychowania fizycznego w szkołach. Opowiada o nim Magdalena Rejniak-Romer z Polskiego Związku Tenisowego.

- Tenis 10 jest nową metodyką nauczania dzieci polegająca na tym, iż dostosowujemy sprzęt do możliwości rozwojowych dziecka. Krótko mówiąc – kort, rakieta i piłka rosną razem z dzieckiem. Szkolenie podzielone jest na różne poziomy. Każdy poziom to inny rodzaj szkolenia. Dziecko małe – 5-6- letnie zaczyna na korcie najmniejszym, to jest poziom niebieski. Następnie kort zmienia się – potem jest poziom czerwony, pomarańczowy, zielony, a następnie przechodzimy na zwyczajny kort. Dzięki tej metodyce jesteśmy szybciej i łatwiej nauczać dzieci, ponieważ łatwiej im rosnąć razem z kortem.

- Dla malucha gra na małym korcie jest o wiele łatwiejsza. Duże znaczenie mają piłki o znacznie obniżonej kompresji – odbijają się one wolniej i dziecko ma dużo więcej czasu. Na poziomie niebieskim posługujemy się piłkami z gąbki. Są one bardzo lekkie, miękkie i łatwo się odbijają. To jest tez nowy sposób nauczania gry w tenisa poprzez grę. Kiedyś polegało to na tym, że stała kolejka dzieci, a trener nabijał piłki z koszyka na wielkim korcie. W Tenisie 10 zachęcamy do gry od samego początku. Dzieci ćwiczą od razu w parach, z rakietą. Toczą, podają piłki przez niską siatkę. Dzieci o wiele bardziej przekonują się do gry i rywalizacji.

- Program Tenis 10 ruszył w Polsce w 2010 roku i spotkał się z fantastycznym przyjęciem. My jako Polski Związek Tenisowy wdrażamy go w kilku płaszczyznach – to jest w klubach tenisowych. Program działa obecnie w 220 takich klubach. To są kluby, które zadeklarowały, że według naszych materiałów szkoleniowych uczą dzieci. Wykorzystując narzędzie, jakim jest Tenis 10 wprowadzamy nauczanie do szkół oraz na Orliki. Na Orlikach działamy z ministerstwem sportu. W tym roku prawie 100 Orlików zostało przystosowanych do gry w tenisa dzięki rozstawieniu siatek. Co ważne, w tym programie niepotrzebne są nam korty, a siatki, które możemy rozstawić na boisku, na sali gimnastycznej, w ostateczności na korytarzu szkolnym. Zatem w pierwszym etapie nie są nam potrzebne korty. Dzięki temu możemy wejść z programami na Orliki (program pilotażowy). Jednocześnie 150 animatorów przeszło 2-dniowe szkolenie, jak z tym sprzętem pracować.

- Drugi obszar, szalenie ważny, to szkoły. W ramach tego obszaru szkolimy nauczycieli klas początkowych 1-3 tego, aby sprzęt do Tenis 10 wykorzystywać w celu uatrakcyjnienia zajęć WF. Przeszkoliliśmy już nauczycieli z ponad 90 szkół w całej Polsce. Także jest to ciekawy kierunek uatrakcyjnienia tenisa.

tenis

- Siostry Radwańskie od początku zadeklarowały, że program im się podoba i będą zachęcały dzieciaki do tego typu nauki. Inni zawodnicy biorą udział w pokazach przed meczami w Pucharze Davisa. Przed każdym meczem deblowym w sobotę przychodziły dzieciaki i rodzice, a zawodnicy angażowali się w pokazy. Łukasz Kubot ma swój turniej na Dolnym Śląsku, Jerzy Janowicz ma swój turniej w Łodzi – oba turnieje są zgłoszone do kalendarza Tenis 10. Jak tylko mogą, to się angażują w nasz program.

- W przyszłym roku planujemy kontynuować to, co zaczęliśmy w tym roku. Planujemy wprowadzić program Tenis 10 na Orlikach w kolejnych województwach. Zakładamy, że będzie to 5-6 województw, w których pojawi się sprzęt i animatorzy. Zamierzamy kontynuować pracę  ze szkołami, ponieważ tam reakcja na nasz pomysł była bardzo pozytywna. Tam dzieci poznają dyscyplinę, sprzęt pojawia się w szkołach, a dzieci mogą się zaciekawić, nawet jeśli nie nauczą się tam gry w tenisa. Ćwiczenia są łatwe dla nauczycieli i zarazem dla dzieci. Wydaje się, że to ma sens i warto to kontynuować.

Praktyczne informacje o programie Tenis 10:
instruktor sportu w Sportowo i Zdrowo, Zbigniew Olkowicz:
biuro@sportowoizdrowo.pl
tel. 507 334 728

Kategorie: Tenis

Tagi: , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie