Tajemnice squasha

(18.10.2012)

Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się rekreacyjna gra w squasha. Dla osoby nieznającej reguł tej ciekawej i efektownej gry, może się wydawać, że wystarczy odbijać piłeczkę od ściany. Squash posiada jednak dużo zasad, które regulują, utrudniają i uatrakcyjniają tę dyscyplinę.

Squash wśród czterech ścian

Pierwszym, najważniejszym elementem potrzebnym do gry jest odpowiednie boisko. Boisko składa się z czterech ścian. Największa z nich ma na sobie namalowane trzy poziome linie. Środkowa linia to linia serwisu, natomiast na pozostałe dwie należy zwracać uwagę przez całą grę. Linia najwyższa to linia autowa. Znajduje się ona na bocznych ścianach i wszystkie piłki, które zostają odbite ponad nią uznawane są za autowe. Dolna oddziela 43 centymetrową część metalową ściany. Piłki odbite poniżej tej linii również są na aucie, a metal wydaje dodatkowo dźwięk, który o tym informuje. Tylna ściana jest zazwyczaj przezroczysta i to w niej znajdują się drzwi prowadzące na kort. Jest ona również najmniejsza. Dodatkowo przy serwisie uważać należy na linie na podłodze. Jedna z nich dzieli kort na prawą i lewą część, a druga na przód i tył.

Squash

Gra rozpoczyna się od serwisu. Zawodnik serwujący musi znajdować się w swoim kwadracie serwisu przynajmniej jedną nogą. Piłka musi odbić od frontowej ściany pomiędzy linią serwisu a autem, a następnie trafić w podłogę na drugiej połówce boiska. W między czasie może odbić się od ściany bocznej. Gracz odbierający może odbić piłkę po odbiciu od podłogi lub zanim to się stanie, ale zawsze po odbiciu od frontowej ściany. Po zdobyciu punktu przez serwującego zawodnicy zmieniają strony.

Odbijanie na zmianę

Po udanym serwisie gracze odbiją piłkę na zmianę. Piłka może dowolnie odbijać się od ścian, ale zawsze poniżej linii autu i powyżej metalu. Po odbiciu od ściany frontowej i bocznej (dowolną ilość razy), od podłogi piłka może odbić się tylko raz przed uderzeniem kolejnego zawodnika. Uczestnicy rozgrywki mogą w dowolny sposób poruszać się po korcie, ale jakiekolwiek przypadkowe czy nieprzypadkowe zderzenie jest niedozwolone.

Punkty zdobywa się:

- jeśli zawodnik nie zdąży odbić piłki zanim ta drugi raz znajdzie się na podłodze

- jeśli piłka odbije się na aucie

- jeśli piłka nie odbije się od ściany frontowej przed tym jak trafi w podłogę

- jeśli przeciwnik przeszkodzi w ruchu

Są dwie metody liczenia punktów. Jedna z nich mówi, że punkty może zdobyć tylko gracz serwujący. W takim przypadku gra się do 9 punktów. Druga metoda liczenia zakłada zdobywanie punktów przy każdej piłce i wtedy rozgrywka toczy się do 15 punktów.

Kategorie: Ruszaj się z nami! Squash

Tagi: ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie