Sportowa historia

(28.07.2013)

Współczesny człowiek może pochwalić się sporymi osiągnięciami w dziedzinie sportu. I zdanie to należy rozumieć w jak najszerszym kontekście. Dziś budujemy ogromne stadiony, prowadzimy badania wspomagające rozwój sportowców, a profesjonalny sprzęt sportowy jest dziś w wielu przypadkach ogólnodostępny. Zanim jednak wpadniemy w samo zachwyt warto uświadomić sobie, iż nasi przodkowie również mieli spore osiągnięcia w tych dziedzinach.

Jedną z największych współczesnych imprez sportowych są oczywiście igrzyska olimpijskie. Powszechnie znanym jest fakt, że widowisko to zawdzięczamy w dużej mierze starożytnym Grekom. Ponadto, miasto współcześnie kojarzone z igrzyskami to Ateny, jednakże mało kto zdaje sobie sprawę, że pierwsze tego typu zawody odbyły się w 776 roku przed naszą erą nie w Atenach, a w Olimpii. W porównaniu do starożytnych igrzysk, dziś (mimo upływu niemalże dwudziestu siedmiu stuleci) wiele aspektów tej rywalizacji pozostało niezmienionych. Jest to bowiem widowisko publiczne, na bieżni panuje zażarta rywalizacja, a najlepsi zawodnicy zyskują rzesze fanów niczym Adam Małysz czy Łukasz Piszczek. Należy jednak pamiętać, że dziś w olimpiadzie mogą brać udział kobiety, a sportowcy mogą (a wręcz muszą) podczas rywalizacji nosić ubrania. Kolejnym starożytnym ludem, który umiłował aktywność fizyczną byli Rzymianie. Ich Circus Maximus na którym urządzano między innymi wyścigi rydwanów mógł pomieścić aż 250 tysięcy spragnionych rozrywki widzów. Prócz tego, SPQR mógł pochwalić się również wieloma innymi obiektami mogącymi pomieścić tłumy ludzi, jak na przykład osławione Koloseum. Gdy natomiast ktoś chciał się zrelaksować po wysiłku fizycznym (lub po prostu – zrelaksować) mógł udać się do publicznych łaźni. Choć bardziej pasowałoby tutaj słowo SPA bądź Aqua Park. Bowiem w wielu większych miastach Imperium Romanum znajdował się kompleks basenów i łaźni, który swoim rozmachem mógłby przyćmić wiele współczesnych kompleksów.

Podobnych przykładów można by wymieniać wiele. Utrzymanie dobrej kondycji było niezmiernie ważne gdyż gwarantowała ona zdrowie oraz większą szansę przeżycia na polu bitwy. Była to więc w pewnym sensie sprawa życia i śmierci. Również w kolejnych epokach, gdzie koniecznością dla niektórych było noszenie na sobie ciężkich zbroi, starano się dbać o sprawność fizyczną gdyż zwiększała ona szanse na przeżycie w burzliwych czasach.

Kategorie: Kibicujemy najlepszym

Tagi:

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie