Sport nawet po sześćdziesiątce!

(13.08.2012)

Michael Chadd

Z własnego doświadczenia wiem, że najpiękniejsze rzeczy w moim życiu to miłość do oceanu i surfingu. Kiedy dorastałem w północnej Kalifornii, zacząłem interesować się tym sportem w wieku 12 lub 13 lat. W liceum surfowałem praktycznie codziennie. Jako 20-latek często się przenosiłem, ale udało mi się kontynuować hobby nawet w chłodniejszych i mniej przyjaznych miejscach. Skończyłem 60 lat i wciąż z pasją surfuję, chociaż nieczęsto przydarza mi się do tego okazja.

Jednym z powodów, dla których byłem w stanie pozostać wierny sportowi, który kocham, jest pewność, że ciągle jestem sprawny fizycznie. Pozostałem także konsekwentny, przynajmniej na tyle, by nie stracić zapału.

Niestety wielu ludzi rezygnuje ze swoich pasji do sportu, kiedy stają się coraz starsi, bo są zbyt zajęci, zmieniają im się priorytety albo tracą fizyczną wytrzymałość, by dalej uprawiać sport.

Przede wszystkim, jeśli chcesz powrócić do sportu, który pokochałeś dorastając, powinieneś zrobić dla niego miejsce w życiu. Być może będziesz musiał zacząć powoli i stopniowo to odbudowywać. Podobnie jak ja, możesz już nigdy nie być w stanie wyróżniać się w sporcie tak, jak to robiłeś wcześniej. Po prostu odkryłem, że samo bycie na wodzie i pokonywanie fal, przebywanie w naturalnym środowisku oceanu stanowi pożywkę dla mojej duszy. Zwykłem być totalnie pochłonięty kulturą i stylem życia surferów, jednak to się teraz zmieniło, nie prowadzę już takiego trybu życia. Wciąż jednak mam ogromne pragnienie uczestniczenia w sporcie na jakimkolwiek poziomie mogę.

Aby nadal uprawiać sport, musisz pozostać zdrowy i sprawny. Musisz przeznaczyć na to czas i po prostu to zrobić. Dla tych z nas, którzy kochają sporty indywidualne, jest to łatwiejsze, bo możemy robić to na własną rękę. Zdecydowanie ciężej jest, gdy w grę wchodzi zespół, musisz liczyć na innych ludzi by tego dokonać.

Zwykle nie jest trudno znaleźć drużynę, do której możesz dołączyć. Jest ich dużo – koszykówka, piłka nożna czy inne dyscypliny drużynowe. Nawet w sportach indywidualnych dobrze jest mieć znajomego, z którym można dzielić pasję. Ale jeśli to nie zawsze jest możliwe, musisz po prostu wyjść z domu i podjąć się tego zadania samodzielnie.

Wiele można osiągnąć poprzez uczestnictwo w sporcie. Pewność siebie, osobista satysfakcja, zdrowie i spokój umysłu, to tylko niektóre z korzyści.

Kategorie: Zdrowe życie

Tagi: , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie