sylwester2016 Piłka jest piękna


Soczewki blokujące szkodliwe promieniowanie UV

(13.01.2015)

Promienie UV są szkodliwe dla naszej skóry, ale równie groźne są także dla naszych oczu. Aż 80 proc. promieni UV odbija śnieg – ta wiedza może nam się przydać na stoku lub podczas zwykłych zimowych spacerów.

Intensywne promieniowanie ultrafioletowe (UV) uszkadza wrażliwe elementy oczu, co może w efekcie wpłynąć na nasz wzrok. Wiele badań wykazało, iż wpływ promieniowania UV kumuluje się w czasie i może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób oczu w późniejszym wieku.

Rozwiązaniem pozostają okulary z odpowiednim filtrem UV, ale i one mogą nie stanowić dostatecznej ochrony. Promienie słoneczne docierają do naszych oczu z boków, od góry i dołu, i mogą powodować uszkodzenia. Dodatkową ochronę dla osób z wadą wzroku w takim przypadku mogą stanowić soczewki kontaktowe z filtrem UV, które chronią wzrok nawet w pochmurne dni, gdy zazwyczaj nie używamy okularów przeciwsłonecznych.

Narty

Jeżdżąc na nartach warto pomyśleć również o ochronie wzroku

Warto też pamiętać, że źródłem niebezpiecznego promieniowania jest nie tylko bezpośrednie światło słoneczne. Aż 80 proc. promieni UV odbija śnieg, około 15 proc. suchy piasek, a fale morskie około 25 proc. Trawa, ziemia czy woda, odbijają mniej niż 10 proc, ale przy długiej ekspozycji nawet to może być szkodliwe dla oka.

- Promienie UV są niebezpieczne dla wszystkich, ale szczególnie narażone na ich skutki są dzieci – mówi dr n. med. Arleta Waszczykowska, specjalista w dopasowywaniu soczewek dzieciom. – Wynika to m.in. z faktu, że dzieci mają większe źrenice, a także dłużej przebywają na słońcu, przez co są bardziej narażone. Szacuje się, że roczna dawka promieniowania UV, na które narażone są dzieci jest trzy razy większa niż w przypadku dorosłych. Dlatego tak istotne jest, aby już w okresie dzieciństwa zwiększyć ochronę oczu przed narażeniem na promieniowanie UV.

Niestety, mimo zalet wynikających z noszenia soczewek kontaktowych w Polsce niewielka grupa dzieci i młodzieży z wadą wzroku korzysta z tego sposobu ochrony wzroku. Podczas gdy na Zachodzie w soczewkach chodzą już 8 latkowie, w Polsce wciąż panuje stereotyp, że to komfort dostępny wyłącznie dla osób pełnoletnich.
– Dla najmłodszych z wadą wzroku najlepszym rozwiązaniem są soczewki jednodniowe – mówi dr Waszczykowska. – Nie wymagają one stosowania żadnych środków chemicznych do pielęgnacji, przez co są łatwe w użytkowaniu.

Jedyną marką, która posiada filtr UV we wszystkich swoich soczewkach kontaktowych jest ACUVUE. Soczewki kontaktowe ACUVUE OASYS oferują najwyższy poziom ochrony przed promieniowaniem UV wśród soczewek wielokrotnego użytku, a soczewki 1 DAY ACUVUE TruEye wśród soczewek jednodniowych. Blokują one ponad 99 proc. promieni UVB i 96 proc. promieni UVA we wszystkich swoich dostępnych parametrach.

Chociaż soczewki kontaktowe z filtrem UV zapewniają niezwykle ważną dodatkową ochronę nie należy ich postrzegać jako samodzielnego rozwiązania. Należy zawsze nosić je w połączeniu z wysokiej jakości okularami, z filtrem UV oraz kapeluszem z szerokim rondem.

Firma Johnson & Johnson Vision Care jest światowym producentem soczewek kontaktowych. Kluczową częścią strategii firmy jest odpowiedzialność za swoje produkty. Szereg publikacji i szkoleń o charakterze edukacyjnym prowadzonych dla specjalistów, organizacja Międzynarodowego Sympozjum Naukowego ACUVUE Eye Health Advisor, a także prowadzenie kampanii społecznych towarzyszących Światowemu Dniu Ochrony Wzroku, to ogromny wkład w poprawę jakości życia pacjentów.

Kategorie: Zdrowe życie Zima

Tagi: , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie