Snowboard – porady dla niezorientowanych

(06.12.2012)

Jeśli już zdecydowałeś, że prędkość, ryzyko i przygoda w jeżdżeniu na snowboardzie są w kręgu twoich zainteresowań, wystarczy, że przeczytasz ten przewodnik.

Tak jak i ty, niezliczona ilość nowicjuszy stawia pierwsze kroki na snowboradzie i nawet, jeśli wizja upadków może być dość zniechęcająca, mogą być oni podekscytowani, biorąc pod uwagę satysfakcję z pokonywania trudności.

Z dobrym sprzętem i dobrze usztywnionymi pośladkami ty też możesz odkryć tajniki jeżdżenia na snowboardzie, korzystając z szybkich, prostych kroków.

Proste instrukcje nt. snowboardu

Te proste porady i instrukcje dotyczące snowboardu są podstawowymi szczegółami, które warto znać. Jeśli chcesz zasięgnąć bardziej złożonych informacji, możesz wziąć lekcję u wykwalifikowanego instruktora snowboardu.

Krok 1: Sprzęt

Znajdź dobry sprzęt snowboardowy

Znalezienie odpowiedniego sprzętu jest niezbędne. Upewnij się, że jest on dobrej jakości i jeśli zdecydujesz się na zakup, faktycznie będzie to kosztować. Sprawdź, czy sprzęt jest w odpowiednim stanie.

Ostrożnie załóż kask. Nie powinien zsuwać się z głowy i utrudniać widzenia. To najczęściej najprostszy sposób, by zapobiec poważnym urazom. Powinno być ciasno, ale nie za ciasno.

Zaczynaj z miękką deską snowboardową, by nauczyć się ruchów i równowagi. Jeśli już opanujesz taki rodzaj sprzętu, będziesz mógł zakupić twardą deskę. Lepsza będzie deska, która nie jest zbyt krótka ani zbyt szeroka, taka, która będzie najlepsza dla twojej wagi, wzrostu i rozmiaru stopy.

Idealna deska snowboardowa musi być na tyle wysoka, by sięgać twojej brody i na tyle szeroka, by palce u stóp lub pięty z niej wystawały.

Zdobądź dobre buty do snowboardu. Załóż je i upewnij się, że są jak najlepiej i najciaśniej zawiązane. Im więcej luzu w butach, tym trudniej będzie zapanować nad deską. Załóż także długie skarpety, dzięki którym będzie ciaśniej, wygodniej i cieplej. Jeśli wolisz, mogą to być nawet i dwie pary.

Kurtka i spodnie do snowboardu powinny być nieprzemakalne i pozwalać twojej skórze oddychać. Kompletując strój do jeżdżenia kup szczelne, wodoodporne rękawiczki i najlepsze gogle.

Krok 2: Prawa czy lewa stopa?

Określ swoją pozycję snowboardową

Pozycja snowboardowa to nic innego jak stopa, której będziesz używać do manewrów.

Niektórzy snowboardowcy, aby dowiedzieć się, którą stopę wybrać, robią szybki test, by sprawdzić, jak będą reagować biegając do przodu i robiąc krok w tył.

Jeśli zatrzymasz się prawą stopą, prawdopodobnie będziesz jeździć na desce z prawą nogą z przodu i lewą z tyłu. Jeśli natomiast będzie to lewa stopa, będzie ci możliwie łatwiej jeździć na odwrót( lewa noga z przodu, prawa z tyłu). Możesz zrobić ten krok jeszcze zanim zaczniesz uczyć się jak jeździć. Unikaj trików na snowboardzie dopóki nie znajdziesz odpowiedniej dla siebie pozycji.

W niektórych ośrodkach znajdują się serwisy. Jeśli zdecydujesz się coś zmienić, upewnij się, że tam dokąd jedziesz jest taki serwis.

Krok 3: Jak się podnosić

Opanuj wiązania

Wiązania trzymają stopy i buty przy desce. Upewnij się, że przednia stopa jest zawsze przywiązana, a druga zdolna do sterowania.

Istnieje wiele kombinacji wiązań, dowiedz się jak szybko opanować system dwupaskowy. Kiedy znajdziesz się na wyciągu, będziesz miał przymocowaną przednią stopę, a drugą odczepioną od deski.

Jak tylko zechcesz opuścić wyciąg, możesz skończyć upadkiem, jak większość początkujących. Nie przejmuj się jednak, skoro większość osób tak ma. Zjeżdżając tylko przednią stopą, unieś brzeg lub palce u stóp, co pozwoli zredukować prędkość i zatrzymać się. Proste.

Krok 4: Bądź cierpliwy

Zacznij zjeżdżać

Zakładając, że twoja przednia stopa jest przywiązana i ustawiona w odpowiedniej pozycji, najwyższy czas na działanie! Upewnij się, że jesteś na stoku dla początkujących zanim pójdziesz na całość.

Wykonuj drobne pchnięcia tylną stopą, aż opanujesz równowagę i lepiej poznasz swoją deskę. Możesz jeździć do przodu deski (krawędź palców u stóp) lub do tyłu (krawędź pięty).

Powinieneś to robić na szczycie oślej łączki, dopóki nie opanujesz podstawowych ruchów, które są niezbędne do zrozumienia jak jeździć. Możliwe jest także ćwiczenie manewrów na płaskich powierzchniach gdzie nie ma ludzi i różnego rodzaju przeszkód.

Spróbuj kręcić biodrami w lewą i prawą stronę. Zdolność kręcenia przy użyciu krawędzi palców bądź pięt pomoże jeździć. Obserwuj tych, którym to wychodzi i naśladuj ich. Zwracaj uwagę na wygięcie kolan, co pomaga na zdrętwienia nóg. Bądź cierpliwy, w końcu to załapiesz.

Krok 5: Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz…

Ćwicz upadanie

Upadki to nieodłączna część jazdy na desce snowboardowej, ale także bardzo niebezpieczna część. Niemniej jednak jeśli będziesz to ćwiczyć, nie złamiesz kości. Kiedy jesteś na desce powinieneś cały czas trzymać zaciśniętą pięść, by zabezpieczyć nadgarstek i palce przed urazem.

Jeśli przeczuwasz upadek na twarz – próbuj upadać na przedramię, ciągle trzymając zamknięte pięści. Kolana naprawdę powinny być delikatnie wygięte, by zapobiec urazom. Jeśli jednak upadniesz na pośladki, nie upadaj na kość ogonową, bo to bardzo bolesne.

Wciąż trzymaj zaciśnięte pięści kiedy upadasz. To naprawdę pomaga przygotować się na upadek. Pamiętaj, że ten sport wymaga praktyki, ale jest to też niesamowita zabawa. Kiedy odkryjesz sposoby swobodnej jazdy, odkryjesz w sobie umiejętność jeżdżenia na snowboardzie.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google poprzez następujące frazy:

  • jak jeździć na snowboardzie
  • jak nauczyc sie jezdzic na snowboardzie
  • snowboard jak jezdzic
  • jak jeździć na snowboard
Kategorie: Ruszaj się z nami! Zima

Tagi: , ,

4 osoby skomentowały


Bartek:

Szczerze mówiąc Ja rok temu właśnie korzystałem z podobnych lekcji i nauczyłem się dobrze jeździć na desce :).

Janusz:

Dla mnie właśnie zaczyna się drugi sezon na desce ale nadal czuję się bardzo początkującym. To co napisałeś o ciągłym upadaniu przy schodzeniu z wyciągu to niestety prawda – ciężko się ogarnąć z jedną nogą.

ŚCIEMA:

kurcze a nie lepiej zakupic pada na deche za 30 zł i juz sie nie upada przy zejsciu z wyciagu
pozdrawiam

Aleksandra:

A ja uważam, że w tym artykule są najważniejsze informacje dla początkujących https://lepszytrener.pl/blog-trenera/nauka-jazdy-na-desce-snowboardowej-podstawowe-informacje

Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie