Skuteczne sposoby na kurzajki

(04.05.2015)

Według światowych statystyk, nawet do 10 proc. populacji może chorować na kurzajki. Istnieją już jednak skuteczne sposoby na to, aby pozbyć się uciążliwych zmian skórnych, nawet w zaciszu własnego domu.

Płaskie lub wypukłe, w zależności od miejsca występowania, zmiany skórne, które szybko rozsiewają się po dłoniach lub stopach, najprawdopodobniej są kurzajkami. Są to brodawki wirusowe, niestanowiące generalnie niebezpieczeństwa dla zdrowia człowieka. Wywołane są one przez wirus HPV, który przenosi się bardzo łatwo z nosiciela na inną osobę. Po zarażeniu chory może nie zauważyć żadnych zmian w swoim wyglądzie, ale kurzajki mogą pojawić się w momencie obniżonej odporności organizmu, np. przy infekcji. Wirus HPV jest wirusem brodawczaka ludzkiego i ma wiele odmian, choć najczęściej dochodzi do zakażenia wirusem HPV 1 lub HPV 2. Pierwszy z wirusów odpowiada za powstawanie brodawek dużych i głębokich, a drugi – rozległych i płaskich.

blog.sportowoizdrowo.pl (2)

Najczęściej kurzajki występują na dłoniach i stopach. Można się nimi zarazić poprzez uścisk dłoni z osobą z brodawkami, noszenie pożyczonego obuwia, a także chodząc boso po plaży, przy basenie, pod publicznymi natryskami, w saunie czy w łaźni. Korzystając z tych samych przedmiotów, np. pieniędzy, ręczników czy klapek, również można łatwo się zarazić. Kurzajki mogą ponadto pojawiać się na ustach i narządach płciowych.

Sposoby na kurzajki

Istnieje wiele metod walki z kurzajkami. Polecana jest przede wszystkim krioterapia, czyli zamrażanie brodawek z wykorzystaniem niskiej temperatury sięgającej minus 50 stopni Celsjusza. Kurzajka zamrażana może być w gabinecie dermatologa albo u kosmetyczki. W sklepach są już do kupienia preparaty do samodzielnego zamrażania takich zmian. Są one równie skuteczne w zastosowaniu jak zabiegi wykonywane u lekarza, dzięki czemu nawet w ciągu jednego tygodnia można całkowicie pozbyć się kurzajki wraz z korzeniem. Już po jednym zabiegu domowym widać różnicę, bowiem zmiana się spłyca. Krioterapia pozwala na skuteczne i precyzyjne usuwanie kurzajek, bez narażania okolicznych tkanek na uszkodzenia. Przed każdym zabiegiem zamrażania należy usunąć przy użyciu pumeksu zewnętrzną, zrogowaciałą warstwę brodawki, aby przyspieszyć uzyskanie pożądanych efektów terapii. Należy następnie pamiętać o okrojeniu pumeksu o część, która dotykała kurzajki, aby nie był on źródłem kolejnych zakażeń.

Innym sposobem na kurzajki, który znajduje się w powszechnym użyciu, jest leczenie z zastosowaniem płynnych preparatów na bazie kwasów, które aplikuje się bezpośrednio na powierzchnię brodawki. Jest to tzw. terapia kwasowa z zastosowaniem kwasu trójchlorooctowego TCA lub kwasu salicynowego. Również i w tym przypadku można zastosować leczenie kwasem w warunkach domowych.

Krioterapia jest szybsza i skuteczniejsza w zastosowaniu, bowiem pozwala na całkowite usunięcie kurzajki w ciągu 10–14 dni. Terapia kwasowa TCA może zaś przynieść pierwsze widoczne efekty już po 7 dniach.

Kategorie: Zdrowe życie

Tagi:

1 osoba skomentowała


MarcysiaaG:

Kto chce zarobic w sieci parenascie $$$$ dziennie??? Sposob jest prosty i dziala, wpiszcie sobie w gogle: room23a adfly

Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie