Rowerem na Półwyspie Helskim

(15.08.2013)

Naszą wycieczkę rowerową po Półwyspie Helskim zaczynamy na stacji kolejowej w Helu. Warto pamiętać, że w sezonie wakacyjnym pociągi – mimo że długie i dosyć często kursujące – są pełne rowerzystów i turystów. Jeśli więc chcemy dostać się na Hel pociągiem, trzeba pamiętać, że ponad 2-godzinna podróż może nie być komfortowa.

Hel cywilny i wojskowy

W Helu na początek rzucają się liczne fortyfikacje wojskowe, które można zwiedzić jadąc szczególnie w kierunku cypla. Przez długi czas miejsce to bowiem należało do wojska, choć w 1896 roku utworzono tu kąpielisko. W okresie międzywojennym wybudowany na cyplu hotel był jednym z najbardziej prestiżowych nad polskim morzem. Gościli tu między innymi Stefan Żeromski i Karol Szymanowski.

W 1933 roku zaczęła się militarna historia cypla, kiedy zdecydowano o budowie w tym miejscu baterii artylerii nadbrzeżnej. W czasie walk we wrześniu 1939 r. cypel był bohatersko broniony aż do 2 października. Po zakończeniu wojny cypel nadal pełnił funkcję militarną, aż pod koniec XX wieku wycofała się z niego marynarka wojenna i ponownie utworzono tu kąpielisko.

Hel

Stacja kolejowa w Helu – pociągiem można dowieźć rowery

Po krótkim postoju na efektownej plaży na cyplu ruszamy w drogę wzdłuż półwyspu. W Helu zwiedzamy jeszcze latarnię morską, która ma swoją tragiczną historię. W 1910 r. wskutek eksplozji prochu śmiertelnemu wypadkowi uległ latarnik May. Trzeba jeszcze pamiętać, że poruszanie się po Helu rowerem w środku wakacji jest trochę utrudniony ze względu na ogromną liczbę turystów – nie tylko rowerzystów, ale również pieszych. O szybkim zwiedzaniu nie ma mowy, trzeba natomiast zachować dużą ostrożność podczas przemieszczania się rowerem.

Z Helu wzdłuż półwyspu prowadzi ścieżka rowerowa. Na początku przez kilka kilometrów jest szutrowa i wiedzie przez las. Co ciekawe, pełno na niej jest krótkich podjazdów i zjazdów, przez co jazda na rowerze nie jest monotonna, ale też wymaga trochę więcej wysiłku.

Hel

Plaża na cyplu w Helu

Po wyjeździe z Helu ścieżka jest albo betonowa, albo wybudowana z kostki. Jazda przez turystyczne miejscowości Półwyspu Helskiego jest więc samą przyjemnością. Szczególnie po wyjeździe z Juraty, kiedy ścieżka biegnie nad samym brzegiem morza.

Wzdłuż Półwyspu Helskiego

W Jastarni warto na chwilę zatrzymać się w porcie jachtowym, a także zwiedzić latarnię morską.

W Kuźnicy koniecznie trzeba zatrzymać się na postój w jednej z restauracji położonych tuż nad brzegiem morza i tuż przy ścieżce rowerowej. Po pedałowaniu z Helu ryba w takich warunkach smakuje doskonale.

Za Kuźnicą są znane z walorów wypoczynkowych Chałupy i Władysławowo. Tutaj można wybierać różne warianty trasy: dojechać rowerem do Pucka i wsiąść w pociąg powrotny do Gdyni, dojechać rowerem do samej Gdynia, albo wsiąść w pociąg we Władysławowie.

Hel

Ścieżka rowerowa na Półwyspie Helskim

Kategorie: Rowery

Tagi: , , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie