Rowerem do Mysłowa

(09.09.2013)

W niedzielę odbył się rajd rowerowy do Mysłowa. Na starcie stawiła się spora grupka osób chętnych na wyjazd, połowa z nich okazała się być stałymi bywalcami.

Wyruszyliśmy punktualnie o godzinie 13 i pokonaliśmy około dwudziestu kilometrów w jedną stronę. Dojeżdżając do celu naszym oczom ukazała się scena, na której odbywały się występy. Dookoła niej stały stoiska z regionalnymi przysmakami. Uczestnicy rajdu nie mogli sobie odmówić spróbowania chleba ze smalcem i ogórkiem. Dodatkowo jeszcze można było zajadać się pyszną grochówką i w zniecierpliwieniu oczekiwać na rekonstrukcję bitwy.

Rowerem na pole bitwy

4 września 1863 roku pod Mysłowem doszło do jednej z wielu bitew, jakie w czasie Powstania Styczniowego rozegrały się na Ziemi Łukowskiej. Niedzielne wydarzenie zorganizowano natomiast w 150. rocznicę tamtych wydarzeń. Początkiem uroczystości była msza polowa mszy w miejscu potyczki przy mogile 27 powstańców. Odsłonięto również odrestaurowany pomnik.

150 lat po bitwie pod Mysłowem nadano Gminnej Bibliotece Publicznej imię Gustawa Zakrzewskiego, urodzonego w pobliskim Ciechominie jednego z przywódców Powstania Styczniowego.

Atrakcje dla najmłodszych

W Mysłowie można było skorzystać z przejażdżki konnej, która była główną atrakcją dla najmłodszych. Obok stały też różne stoiska wojskowe, na których można było między innymi poćwiczyć strzelanie do celu.
Nagle wszyscy zebrali się w jedno miejsce słysząc zapowiedź przez mikrofon o rozpoczęciu się bitwy. Przyglądaliśmy się uważnie temu, co robią powstańcy i staraliśmy sobie wyobrazić, jak to wyglądało kiedyś. Mimo że powstanie zakończyło się klęską, był to przykład bohaterstwa przeciwko wojsku carskiemu.

Niedługo potem musieliśmy wracać, już inną trasą, ale również pokonując około dwudziestu kilometrów. Rajd okazał się jak najbardziej udany tym bardziej, że nie był to tylko wyjazd sportowy, ale również dobra lekcja historii. Dojeżdżając do Stoczka padały już hasła na następny wyjazd. Wkrótce wszyscy się rozjechaliśmy myśląc gdzie, można by zorganizować następny wypad rowerowy.

Rajd rowerowy

Kategorie: Rowery Ruszaj się z nami!

Tagi: , , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie