Rekreacyjny weekend w Krasnobrodzie

(15.06.2013)

Zakończył się zlot turystyczny w Krasnobrodzie na Roztoczu, organizowany przez LZS oraz Sportowo i Zdrowo. Uczestnicy jak zwykle mogli poznać walory turystyczne tego uroczego miasteczka oraz sprawdzić się w konkurencjach rekreacyjno-sportowych.

Weekend w Krasnobrodzie zaczął się od części turystycznej, czyli zwiedzania zabytków tego miasta. Mimo że Krasnobród nie jest duży, ciekawych miejsc w nim nie brakuje.

Zaczynamy od kaplicy na wodzie, czyli słynnego kultu Maryjnego. W rzeczywistości kaplica – zwana też cudowną – składa się z dwóch połączonych ze sobą drewnianych kaplic. Stoją one na betonowych słupach nad źródłem, które uznawane jest za wypływy z cudowną wodą. Według przekazów w tym miejscu Jakubowi Ruszczykowi miała się ukazać Matka Boska.

Kaplica na wodzie

Przemywanie oczu obok kaplicy na wodzie

Do dzisiaj uważa się, że woda ze źródeł pod kaplicą dobrze wpływa na wzrok. Dlatego też zaleca się mężczyznom, którzy szykują się do ślubu, przemycie tą wodą oczu, aby jeszcze raz dokładnie mogli przyjrzeć się swojej wybrance.

Obok kapliczek znajduje się zespół rzeźb sakralnych oraz droga różańcowa.

Po drugiej stronie ulicy znajduje się krasnobrodzkie Muzeum Sakralne, które składa się z pięciu ekspozycji: sakralnej, etnograficznej, paleontologicznej, garncarstwa oraz flory i fauny Roztocza.

Można to zobaczyć stare mszały, kielichy, sprzęt gospodarczy i domowy oraz narzędzia pracy rzemieślników. Na piętrze znajdują się skamieniałości roślin i zwierząt.

Krasnobród był słynnym ośrodkiem garncarskim. Niestety około 1993 roku rzemiosło to zanikło z chwilą śmierci ostatniego garncarza. Aby ocalić od zapomnienia i ukazać kunszt artystyczny zanikającego rzemiosła powstała ekspozycja garncarstwa.

Muzeum mieści się w podwórzu klasztoru, który wraz z kościołem został ufundowany przez Królową Marysieńkę po jej uzdrowieniu. Na podwórzu można odwiedzić jeszcze ptaszarnię.

Klasztor

Klasztor

Po obiedzie na uczestników czeka spora atrakcja – marsz na orientację do Kaplicy św. Rocha. Trasa nie jest trudna, dlatego wszyscy bez trudu docierają do celu. Skryta w lesie kaplica to jedno z ciekawszych miejsc Krasnobrodu.

Historia tej kaplicy sięga połowy XVII wieku, kiedy to – według przekazów – podczas panującej zarazy Marysieńka Sobieska ufundowała nad źródłem kaplicę i kazała w niej umieścić obraz św. Rocha. W kaplicy znajduje się również ciekawy opis bitwy z okresu Powstania Styczniowego, sporządzony przez naocznego świadka tych wydarzeń. Innym zabytkiem jest spisany żywot świętego Rocha.

Piątek kończy się wieczornym programem artystycznym, przygotowanym przez uczestników zlotu.

Sobota to już dzień typowo sportowy. Przed pensjonatem Jolanta drużyny rywalizują w różnych zawodach rekreacyjnych. Jest siatkówka, mini golf, bocce i wiele innych ciekawych zawodów. Jest o co walczyć, bo dla najlepszych przygotowano puchary i nagrody rzeczowe.

LZS

Rozdanie nagród i pucharów

Po turystycznym obiedzie następuje uroczyste zakończenie zlotu, rozdanie pucharów i nagród i… można wracać do domu.

Czytaj też:
Tomasz Pakuła, czyli sport i rekreacja na Roztoczu
Piłka błotna w Krasnobrodzie
Roztoczański koniec świata

Kategorie: Turystyka Wypoczynek na sportowo i zdrowo

Tagi: , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie