Porady dla początkującego narciarza

(05.11.2012)

Narciarstwo to na pewno nie jest sport dla każdego. Wielu osobom się po prostu nie spodoba. Jednak wielu ludzi, którzy próbowali nauczyć się jazdy na nartach, tak naprawdę nie dostało prawdziwej szansy. Często na stok przyprowadził ich jakiś kumpel, który nawet nie wysilił się, aby przekazać najważniejsze informacje na temat białego szaleństwa.

Poniżej mamy kilka porad dla początkujących narciarzy. Mogą je również wykorzystać instruktorzy.

Oczekiwania

Jako początkujący narciarz powinieneś mieć uzasadnione oczekiwania wobec pierwszego dnia na stoku. Kilka wypisanych poniżej punktów pomoże ci zrozumieć, czego się spodziewać. Oto co jest najważniejsze:
- Będziesz upadać na ziemię. Często.
- Trudno jest się podnieść i może to być denerwujące.
- Dookoła ciebie będą śmigać na nartach sześcioletnie dzieci, co spowoduje twoją frustrację.
- Będziesz znudzony i zniechęcony.
Jest jednak i dobra wiadomość – po dniu czy dwóch większość tych problemów minie. A nawet w ciągu kilku pierwszych dni znajdziesz wiele powodów do zadowolenia. Zależy to jednak od kilku szczegółów, omówionych poniżej.

Buty na narty

Najczęstszą i największą skargą nowicjusza są marznące stopy. Albo obolałe stopy. Albo odcięte krążenie. Dzieje się tak dlatego, że buty, których używasz, zwyczajnie nie pasują do nogi. Niezwykle ważne, ale i niełatwe jest zdobycie odpowiednio dopasowanych butów.

Kurs wideo jazdy na nartach dla początkujących!

Buty powinny pozwalać ci poruszać palcami. Jeśli nie możesz tego zrobić, zmarzną ci stopy. Ważne jest także, aby nie mieć możliwości kręcenia stopami od jednej do drugiej strony wewnątrz buta. Jeśli możesz to robić, nie będziesz mieć możliwości kontrolowania nart.

Oczywiście zastosowanie się do tych dwóch kryteriów wymaga dopasowania twoich butów, więc za kompromis można uznać, że poruszasz palcami, ale z wysiłkiem, albo stopa kręci się od strony do strony, ale nieznacznie. Za pierwszym razem wypróbuj kilka par- nie każdy but oznaczony tym samym rozmiarem w rzeczywistości jest tej samej wielkości (nawet, jeśli są tej samej marki i tego samego modelu). Dodatkowy wysiłek może być irytujący, ale zdecydowanie się opłaci.

Jeszcze lepiej będzie, jeśli dzień przed pierwszą przygodą z nartami wypożyczysz sprzęt ze sklepu narciarskiego. Nie spiesz się, powinieneś mieć także szerszą ofertę butów do przymierzenia, otrzymasz także o wiele lepszą poradę co do odpowiedniego ich dopasowania.

Skarpety

Odpowiednio dopasowane buty narciarskie są ciepłe. Bardzo ciepłe. Całkowicie ciepłe. NIE zakładaj bardzo grubych skarpet lub więcej niż jednej pary. Jeśli skarpety będą zajmować zbyt dużo miejsca, stracisz krążenie krwi i twoje stopy znów będą zimne (ponownie upewnij się, że możesz poruszać palcami).

Jeśli nie wypożyczyłeś swoich butów zawczasu, znalezienie dobrze pasujących będzie problemem. Skarpety mogą okazać się w tym przypadku pomocne. Na pierwsze wyjście weź ze sobą dwie pary: cienkie i umiarkowanie grube. Następnie wybierz je na podstawie tego, jak układają się do butów. Możesz nawet ostatecznie złapać się na noszeniu cienkiej skarpety na jednej, a grubszej na drugiej stopie, bo buty nie będą tak samo pasować.

Ubranie

NIE zakładaj dżinsów czy spodni dresowych. Będziesz upadał na śnieg. Jeśli jest ciepło, część śniegu przylgnie do ciebie i będzie topnieć. Jeśli zmokniesz, już po tobie. Nie ma szans, by było ciepło. Załóż przynajmniej specjalne spodnie z szelkami (wodoodporne, nylonowe spodnie bez wypełnienia czy izolacji). Początkującym narciarzom polecam grube spodnie narciarskie, bardziej dla ich wkładu niż ze względu na zimno. Nowicjusz upadnie tyle razy, że nawet jeśli śnieg jest miękki, bez wkładu może się nieźle poobijać.

Podobnie twoja kurtka powinna być wodoodporna. Nie ma znaczenia jak jest ciężka. Nałóż na siebie kilka warstw. Dzięki temu będziesz mógł dodawać i zdejmować kolejne warstwy wedle upodobań. Polecam również kurtkę na suwak, a nie pulower. Nie spocisz się bardzo będąc w stanie rozpiąć kurtkę, jeśli będzie ci za gorąco (jeśli za dużo się spocisz, a potem przeziębisz, już nigdy nie będziesz się przegrzewać).

Także rękawice muszą być wodoodporne. Jeśli są lekkie, prawdopodobnie będziesz potrzebować wkładki. Jeśli jednak rękawice będą zbyt ciasne, zredukują dopływ krwi i zmarzniesz w ręce. Cięższe rękawice mogą na początku być ciasne, a następnie otworzą się, kiedy izolacja się rozciągnie. Odkryłem, że użycie wkładek na kilka minut na początek, a następnie wyciągnięcie ich, może rozciągnąć rękawice tak, że będą ciepłe.

Upadanie (i podnoszenie się)

Jak wspomniałem wcześniej, będziesz upadać. Jeśli zdarzy się, że będziesz w stanie kontrolować upadek, staraj się upaść pod górę. Spróbuj wylądować na pupie. Postaraj się też, aby upadek wyglądał jak ślizg nogami do przodu.

Trudniejszą część stanowi wstawanie. Ironicznie, im bardziej strome wzgórze, tym łatwiej się podnieść (bo masz mniej do przejścia). Problemem jest, że buty nie pozwalają na zginanie kostek, więc niezbyt dobrze możesz ustawić swoje nogi.

Kurs wideo jazdy na nartach dla początkujących!

Ustaw stopy w dół, następnie podsuń tak blisko pupy jak tylko możesz. Wypchnij się w górę, aby kucnąć (jeśli musisz, użyj do tego kijków), a potem wstań. Jeśli masz za sobą kilka frustrujących niepowodzeń możesz poprosić o pomoc znajomego lub instruktora – będziesz miał jeszcze dużo okazji do samodzielnego podnoszenia się później, a frustracja może być największym wrogiem.

Postęp

To, jak szybko osiągniesz postępy będzie zależało od sprawności fizycznej i wrodzonych zdolności. Dla większości osób pierwsze dwa dni (3-5 godz. dziennie) wystarczą, ale dopiero potem naprawdę poczujesz, że zaczynasz to chwytać. Ważnym czynnikiem jest to, że kiedy jesteś zmęczony, gorzej jeździsz na nartach. Jeśli więc drugi dzień nauki zaczniesz z przekonaniem popełnionego postępu, lecz pod koniec dnia będziesz upadać więcej razy niż wcześniej, będzie tak dlatego, że jesteś zmęczony, a nie dlatego, że się nie uczysz.

Podsumowanie

Niezwykle ważne jest, by pierwszego dnia być w dobrej formie. Idź własnym tempem. Pod koniec dnia wciąż możesz uważać, że nie lubisz narciarstwa. Jeśli jednak będziesz kierował się powyższymi poradami, przynajmniej będziesz pewien, że dałeś sobie szanse.

Zobacz też:
Kurs wideo jazdy na nartach dla początkujących!

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google poprzez następujące frazy:

  • jazda na nartach dla początkujących
Kategorie: Zdrowe życie Zima

Tagi: , , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie