Polska – Niemcy w Paryżu

(16.06.2016)

Od lat kibicujemy naszej piłkarskiej drużynie narodowej, a gdy tylko mamy możliwość, staramy się wspierać ich nie tylko przed telewizorem, ale bezpośrednio z trybun. Zwłaszcza podczas takich wydarzeń jak mistrzostwa Europy.

Tym razem udaliśmy się na najbardziej emocjonujący mecz w naszej grupie – Polska-Niemcy, który odbył się w Paryżu 16.06.2016.

DSC_1086a

 

Jednak grzechem byłoby nie odwiedzić w pięknej francuskiej stolicy kultowych i znanych lub mniej znanych miejsc. Przy okazji sprawdziliśmy też, jak to olbrzymie miasto przygotowało się na przyjęcie kibiców :-)

Po tym, czym tuż przed rozpoczęciem EURO 2016 straszono nas w mediach, czyli różnymi klęskami żywiołowymi i nie tylko, dzisiaj nie było śladu. Nie było powodzi, nie było tony śmieci na ulicach ani strajkujących tłumów. Mało tego, w niektórych miejscach było wręcz pusto i cicho, oczywiście jak na wiecznie tętniący życiem Paryż :-) Częściej tylko niż zazwyczaj napotykaliśmy patrole policji i wojska. Nie było to jednak ani uciążliwe, ani przerażające, a wręcz czasami bardzo pomocne – zawsze można zapytać o drogę, gdy zabłądzimy w gąszczu paryskich uliczek. Przy okazji obaliliśmy jeden z mitów – nieprawdą jest, że Francuzi nie mówią po angielsku! Mówią i to dość dobrze, więc nie należy obawiać się problemów z komunikacją :-)

Luwr

Luwr

O pomoc można też zwrócić się do jednego z wielu wolontariuszy krążących po mieście. Może nie zaproszą Was na obiad czy kawę, ale za to wskażą drogę, podpowiedzą jak najlepiej dotrzeć na stadion lub skierują do najbliższego punktu informacji turystycznej, gdzie otrzymacie bezpłatny plan miasta z zaznaczonymi najważniejszymi punktami. Wyposażeni w mapę i wygodne buty przekonacie się, że w stolicy Francji nie ma miejsca na nudę, a oczekiwanie na mecz nigdzie nie jest tak przyjemne :-)

A gdybyście nie mieli pomysłu na Paryż, to zapraszamy Was do skorzystania z tematycznych tras spacerowych przygotowanych przez nasz zaprzyjaźniony portal podróżniczy – pozabiurem.pl. Znajdziecie tu gotowy spacer po Dzielnicy Łacińskiej tropem Marii Skłodowskiej-Curie w pliku pdf do pobrania na tablet lub smartfon. Możecie również przespacerować się po ekskluzywnych Wielkich Bulwarach w towarzystwie Fryderyka Chopina :-)

Panteon w Dzielnicy Łacińskiej

Panteon w Dzielnicy Łacińskiej

 

Jeżeli zapragniecie chwili odpoczynku warto wzorem Paryżan usiąść na zewnątrz jednej z obecnych tu na każdym kroku małych kafejek i poobserwować toczące się dookoła życie. Możecie też w jednym z wielu parków urządzić sobie piknik, robiąc wcześniej zakupy w markecie. Osobiście polecamy Monoprix’y – sieć niewielkich marketów, w których w rozsądnych cenach można kupić niezbędne produkty. Dobrym miejscem na piknik jest również przeznaczony tylko dla pieszych drewniany Most Artystów (Post des Arts). Roztacza się stąd piękny widok, a dodatkowo można posłuchać muzyki na żywo lub obejrzeć artystów przy pracy.

 

Ogród Luksemburski

Ogród Luksemburski

Stadion Stade de France w Saint-Denis położony jest na obrzeżach Paryża, jednak na tyle blisko, że można się do niego dostać RER-em (szybka paryska kolejka) linią B lub D lub metrem (błękitna linia nr 13 w kierunku Saint-Denis-Universitè).

Stade de France

Stade de France

Jedynym mankamentem podczas powrotu z meczu było to, że bramki metra nie zostały otwarte i trzeba było mieć bilet. Jeżeli ktoś nie miał przy sobie biletu, po odstaniu w długiej kolejce do wejścia na peron okazywało się, że należy wrócić do kasy, postać w kolejnej kolejce, aby kupić bilet, a następnie ponownie stanąć w kolejce do wejścia na peron. Koszmar!!!
Nie zapomnijcie więc zaopatrzyć się wcześniej w bilet powrotny. Koszt jednorazowego biletu na metro to 1,8 euro. Jeżeli jednak dodatkowo planujecie zwiedzać Paryż metrem, co jest bardzo wygodne, warto kupić bilet całodzienny, który kosztuje 7 euro. Nie musicie wtedy martwić się o podróż na stadion i z powrotem. Pamiętajcie jednak, że jest to bilet całodzienny, a nie całodobowy! Plusem jest, że obowiązuje również w tramwajach i miejskich autobusach.

Na trybunach Stad de France dzisiaj królowała biel i czerwień

Na trybunach Stade de France dzisiaj królowała biel i czerwień

Kibicowanie w Paryżu tak bardzo nam się spodobało, że postanowiliśmy wrócić tu na wyczekiwany z niecierpliwością finał EURO 2016. A może Wy też byliście na meczu biało-czerwonych w Paryżu? Dajcie nam znać, jak Wam się podobało i jak spędziliście czas czekając na mecz. Będziemy wdzięczni za porady i komentarze, które chętnie wykorzystamy przy najbliższej okazji.
A może macie ochotę wybrać się z nami na finał EURO 2016? Jeżeli tak prosimy o kontakt – im nas więcej tym weselej :-)

Kategorie: Kibicujemy najlepszym Nasze imprezy Piłka nożna Turystyka Wydarzenia, zaproszenia

Tagi:

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie