Piąty sezon BiegamBoLubię

(21.03.2014)

Rusza piąty sezon BiegamBoLubię – akcji, która przekonała już tysiące Polaków, że biegać trzeba.

Początek 22 marca – w sezonie 2014 spotkania będą się odbywać na stadionach w blisko 80 miejscowościach – od Warszawy, aż po malutkie, za to bardzo aktywne Wydminy na Mazurach. Tyle na początek, bo wciąż są zapytania od nowych miast i z pewnością wiele z nich dołączy do projektu w ciągu 33 tygodni trwania akcji.

Bieganie z dziećmi

- W tym sezonie będziemy przekonywać naszych uczestników, aby na spotkania biegowe zabrali ze sobą dzieci. Mamy dla nich nowy projekt „Sport Generacja”. To nasz pomysł na wszechstronną edukację sportową, integrację rodzin no i na pokazanie możliwości stadionu lekkoatletycznego. Tam naprawdę można robić o wiele więcej, niż tylko biegać w kółko – mówi Paweł Januszewski, kiedyś czołowy zawodnik świata na dystansie 400 m ppł, a dziś wielki popularyzator aktywności fizycznej i szef FUNdacji BIEGanie, która organizuje BiegamBoLubię. W przedsięwzięcie, które ruszyło w 2010 roku, od początku zaangażowana jest także radiowa Trójka oraz portal bieganie.pl.

Akcja najogólniej mówiąc polega na tym, że co sobotę – punktuwalnie o 9.30 – na stadionach lekkoatletycznych odbywają się spotkania biegowe z profesjonalnymi trenerami. Są bezpłatne i tak pomyślane, aby odpowiadać potrzebom doświadczonych biegaczy oraz osób początkujących, a nawet takich, które boją się spróbować. Na obecności tych ostatnich najbardziej zależy fundacji.
Bieganie

- Właśnie stadion daje nam takie możliwości. Możemy czerpać nawzajem ze swoich doświadczeń, inspirować się. Nikt nie musi się nadwyrężać, ale też nikt się nie nudzi. Pozostajemy grupą, choć każdy robi ile może i chce, a z czasem okazuje się, że chce i może więcej – mówi Januszewski, który marzy, aby jego akcja objęła wszystkie tartanowe stadiony w Polsce, a jest ich ponad setka.

BiegamBoLubię się rozwija

BiegamBoLubię wciąż się rozwija. Nowy element w sezonie 2014 to projekt Sport Generacja – pilotażowy projekt przeznaczony dla dzieci, który będzie realizowany w maju i w czerwcu, początkowo w trzech miastach (Gdańsk, Poznań, Warszawa). Zajęcia z dziećmi
obejmujące elementy wprowadzenia do lekkiej atletyki będzie prowadził osobny trener.

- To spore wyzwanie, bo dzieci będą w różnym wieku. Ale wierzymy, że taka akcja może przynieść same korzyści. Nie ma powodu, żeby aktywność rodziców była ograniczana z powodu dzieci. Niech zabiorą je na zajęcia i będą razem. Zresztą sprawni rodzice są dla dzieci wzorem, to najlepszy sposób wychowania, wpajania dobrych nawyków – mówi Sebastian Chmara, były halowy mistrz Europy i świata w siedmioboju, jeden z założycieli fundacji Wychowanie przez Sport, która współorganizuje „Sport Generację”.

W tym roku upływa 30. rocznica ustanowienia słynnego rekordu Europy na 100 metrów Mariana Woronina (10.00 s). BiegamBoLubię uczci to ogólnopolskim sprawdzianem na tym dystansie. W teście Coopera biegacze sprawdzą, jaki dystans uda im się pokonać w ciągu 12 minut.

Więcej biegania

BiegamBoLubię od początku istnienia kojarzy się ze stałym terminem spotkań: sobota, 9.30. Ale teraz wprowadzono też drugie spotkanie dla tych, którzy chcą więcej – tym razem jest możliwość dowolnego ustalenia terminu.

- Sobota, 9.30 to element nienaruszalny, integrujący akcję, ułatwiający komunikację. Ale to przecież tylko godzina w tygodniu. Za mało, jeśli ktoś chce pozostać aktywny. Ale my jesteśmy od tego, żeby pokazać drogę, zainspirować. Ideałem oczywiście pozostaje 3 x 30 x 130, czyli 3 razy tygodniu, 30 minut wysiłku podnoszącego tętno do 130 uderzeń – mówi Tomasz Czubak, kiedyś wybitny zawodnik na dystansie 400 m, który dziś prowadzi spotkania BiegamBoLubię w Słupsku.

Czytaj też:
Bieg po zdrowie
Biegaj i żyj dłużej

Kategorie: Bieganie Ruszaj się z nami! Wydarzenia, zaproszenia Zdrowe życie

Tagi: , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie