Oknoplast – marketingowa Liga Mistrzów

(16.09.2013)

Oknoplast to firma, która postawiła na marketing sportowy. Jest sponsorem między innymi Interu Mediolan, Olympique Lyon oraz grającej w Lidze Mistrzów Borussii Dortmund.

Mało jest jeszcze polskich firm, które byłyby rozpoznawalnymi markami na całym świecie, a tym bardziej, podejmowałyby się sponsoringu uznanych instytucji sportowych. Jakie było zatem zaskoczenie, gdy na nośnikach reklam otaczających murawę San Siro pojawiła się nazwa Oknoplast.

Założona w 1994 w Krakowie firma zajmuje się produkcją okien, dodatków okiennych, drzwi zewnętrznych, rolet oraz wyrobów aluminiowych. Tempo rozwoju Oknoplastu jest imponujące, a liczby mówią same za siebie – w zeszłym roku przychody ze sprzedaży wyniosły 400 mln złotych, z czego 60% pochodziło z eksportu. Skuteczna działalność na rynkach zagranicznych zaowocowała głośnym wejściem w branżę sportową, a konkretnie – sponsoringiem Interu Mediolan.

Oknoplast blisko sportu

- Zawsze było nam blisko do sportu. Weszliśmy w świat piłkarski, ponieważ obejmuje on zasięgiem pokaźną liczbę potencjalnych klientów – mówi prezes Oknoplastu, Mikołaj Placek. – Postanowiliśmy rozwijać się poprzez sport, bo sport to są emocje. Wybór właśnie tej drogi promocji wydał się nam najszybszy i najskuteczniejszy.

Wybór właśnie klubu kierowanego przez Massimo Morattiego okazał się nieprzypadkowy, ponieważ to właśnie Włochy są największym zagranicznym rynkiem zbytu dla Oknoplastu. – Półwysep Apeniński jest dla nas bardzo istotnym rynkiem, ponieważ mamy tam bardzo dużo salonów sprzedaży. Dla Włochów futbol jest religią, stąd pomysł promocji właśnie w ten sposób. Po półtora roku współpracy można  śmiało powiedzieć, że efekty współpracy są bardzo zadowalające. Stąd też ekspancja na inne rynki i podjęcie współpracy z Borussią Dortmund w Niemczech, gdzie możemy pochwalić się dużą sprzedażą oraz z francuskim Olympique Lyon, gdzie mamy 300 salonów firmowych – mówi dyrektor marketingu Oknoplastu, Grzegorz Filipek.

Pierwsza była Puszcza

Warto nadmienić, że pierwszym klubem sponsorowanym przez Oknoplast nie byli wcale Nerazzurri, a podkrakowska Puszcza Niepołomice, która w tym sezonie zadebiutowała w rozgrywkach pierwszej ligi.

– Współpraca rozpoczęła się w 2009 roku i wynikała z dobrych sąsiedzkich stosunków, ponieważ nasz zakład mieści się na terenie tutejszej gminz. Nasza współpraca jest elementem społecznej odpowiedzialności w biznesie – stwierdził Filipek.

Zadowolenia z decyzji strategicznych firmy kierowanej przez Mikołaja Placka nie kryją również ludzie silnie związani w piłką. Dziennikarz sportowy nc+, Dariusz Tuzimek, docenia pomysł Oknoplastu na autopromocję oraz zaznacza, że ten sposób marketingu może stanowić przykład dla innych przedsiębiorstw.

Widoczny przykład Oknoplastu

– Myślę, że Oknoplast pokazuje drogę innym i zachęca do tego, aby nie wydawać pieniędzy w nieprzemyślany sposób, a zainwestować w sport, który jest znakomitą dźwignią reklamy. Jest takie powiedzenie słowa tylko przekonują, a przykłady pociągają i ten przykład Oknoplastu jest bardzo widoczny – zauważył Tuzimek.

Oprócz sportu przez duże „S” Oknoplast postanowił również inwestować w szkolenie młodzieży. Partnerem okiennego potentata jest prowadzona przez Jerzego Dudka Akademia Progres. Celem Akademii jest nie tylko szkolenie sportowe dzieci i młodzieży, ale też kształtowanie charakterów podopiecznych. W Progresie zarejestrowanych jest 300 uczniów w wieku od 6 do 15 lat.

Czytaj też:
Finał Ligi Mistrzów 2013 

Kategorie: Kibicujemy najlepszym Piłka nożna

Tagi: , , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie