Nie rezygnuj ze sportu z powodu wady wzroku

(04.04.2013)

Wada wzroku nie jest przeszkodą w prowadzeniu zdrowego i aktywnego trybu życia, tym bardziej w uprawianiu sportu. Nadchodzi wiosna, dlatego najwyższy czas zadbać o naszą kondycję i zdrowie, także oczu.

Nie ma znaczenia, czy jesteś profesjonalnym sportowcem, który trenuje regularnie czy zwyczajnie od czasu do czasu lubisz pobiegać lub pojeździć na rowerze. Dzisiejsza technologia pozwala bez względu na wadę wzroku robić to, co się lubi. Dzięki soczewkom kontaktowym ACUVUE® możesz otworzyć się na nowe możliwości i wybrać aktywności, które wcześniej były dla Ciebie nieosiągalne.

Soczewki czy okulary do sportu?

- Każdy, kto jest aktywny i musi nosić okulary, ma te same problemy: mniejsze pole widzenia, parowanie szkieł czy obawa, że okulary zsuną się i spadną. Często, zamiast poświęcić się przyjemności płynącej ze sportu, skupiamy się na problemie. Najprostszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe – mówi dr n. med. Arleta Waszczykowska.

W przypadku soczewek często padają pytania czy w trakcie dynamicznych ruchów, np. podczas gry w piłkę, soczewka nie przemieści się lub nie wypadnie? – W przypadku soczewek kontaktowych to praktycznie niemożliwe – mówi dr Waszczykowska. – Soczewki zapewniają doskonałą jakość widzenia niezależnie od kąta spojrzenia. Nawet jeśli pacjent ma astygmatyzm, dzięki technologii Projekt Przyspieszonej Stabilizacji zastosowanej w soczewkach ACUVUE® do korekcji astygmatyzmu, soczewka będzie stabilna, a w przypadku rotacji, szybko powróci do właściwej pozycji.

Soczewki jednodniowe to również dobre rozwiązanie dla tych, którzy na co dzień lepiej czują się w okularach, a soczewek używają sporadycznie, np. podczas aktywności ruchowej.

Wada wzroku nie musi przeszkadzać w jakiejkolwiek aktywności. Optymalne i naturalne widzenie nie tylko wpływa na prawidłową pracę oka, ale również może poprawić wyniki sportowe.

Poniżej przedstawiamy tabelę, która prezentuje wybrane rodzaje sportów i problemy, jakie mogą się pojawić, gdy jednocześnie nosisz okulary lub soczewki. Dotyczy to okularów codziennego użytku (nie profesjonalnych do uprawiania sportów np. gogli).


RODZAJ SPORTU

Problemy
okulary
Problemy soczewki
tenis, badminton, squash za każdym uderzeniem obawa, że mogą spaść i się potłuc brak
piłka nożna, koszykówka, siatkówka gra wymaga pełnego pola widzenia, okulary ograniczają widzenie peryferyjne brak
bieganie gwałtowne ruchy w górę i w dół sprawiają, że okulary co chwilę trzeba poprawiać i nakładać wyżej na nos brak
jazda na rowerze, rolkach duża prędkość wymaga sprawności i koncentracji, okulary mogą parować, zsunąć się i spaść, a nawet zgubić się w czasie jazdy brak
jazda wyczynowa: narty, snowboard, rower BMX sporty wyczynowe wymagają bardzo dużej koncentracji, prawdopodobieństwo upadku jest wysokie, a okulary zwiększają to ryzyko brak
wspinaczka, skoki na bungee w przypadku sportów ekstremalnych pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to zdjąć okulary brak
Kategorie: Zdrowe życie

Tagi: , , , ,

3 osoby skomentowały


michał:

to prawda, bardzo wiele osób, które zmienia swój tryb życia na bardziej aktywny zmienia okulary na soczewki, okulary, które zostały uderzone piłką mogą np. uszkodzić oko

maria:

Ja sobie zrobiłam korekcję laserową i mam problem już z głowy. Mogę uprawiać sport, jaki chce i nic mi nie przeszkadza, polecam każdemu, robi się to raz na całe życie i jest spokój:)

Anik:

Ale nie każdy może nosić soczewki kontaktowe. Mnie bardzo podrażniały po kilu latach noszenia.W końcu musiałam z nich zrezygnować. A że uprawiam kilka dyscyplin sportowych, to także zdecydowałam poddać się zabiegowi korekcji laserowej. I jestem bardzo zadowolona z efektów. Od korekcji minęły dwa lata. A ja mam wreszcie świetny wzrok.

Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie