Mundial w Brazylii czas zacząć

(07.06.2014)

Tegoroczny mundial odbędzie się w Brazylii, gdzie piłka nożna jest sportem narodowym. Tą dyscyplinę sportu przywieźli do tego kraju na początku ubiegłego wieku Niemcy.

Końcówka XIX wieku to okres emigracji z Europy do Brazylii ludzi, którzy próbowali znaleźć sobie nowe szczęście. W 1897 roku do Sao Paul dopłynął statek, na którego pokładzie był między innymi Hans Nobiling. Przybysz z Hamburga liczył w Brazylii na nowe i lepsze życie, ale przywiózł też do tego kraju pewną wizję.

W ojczyźnie Nobiling był znanym kupcem, ale grał również w piłkę nożną w klubie SC Germania. Po dopłynięciu do Brazylii zamierzał założyć tam bliźniaczy klub. Ponieważ od początku wiedział, że zamierza grać w piłkę również w Brazylii, w bagażu znalazał sie ówczesny sprzęt piłkarski: piłka, koszulka, buty, getry, a także między innymi gwizdek i dwa egzemplarze statutów klubów z Hamburga.

Mundial w Brazylii

 

Zaraz po przyjeździe Nobiling założył z kolegami z Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Niemiec drużynę, która pierwszy mecze rozegrała w marcu 1899 roku. To było pierwsze oficjalne spotkanie piłkarskie na brazylijskiej ziemi. Wkrótce powstał też klub, lecz Nobiling nie zagrzał w nim długo miejsca. Poszło o nazwę, bo jego pomysł SC Germania nie został przyjęty przez kolegów z innych krajów.

Jednak już kilka tygodni później Nobiling zebrał wokół siebie nową drużynę. Tym razem składała się ona głównie z przybyszów z Niemiec, więc z nazwą nie było problemów. 7 września 1899 roku powstał klub Sport Club Germania, jeden z pierwszych w Brazylii.

Później Nobiling wraz z pochodzącym ze Szkoci Charlesem Millerem założył pierwszą oficjalną ligę piłkarską.

SC Germania nie odnosiła na początku większych sukcesów, bo imigranci z Niemiec nie bardzo potafili grać w piłkę. W ojczyźnie większość z nich trenowała bowiem gimnastykę, a nie piłkę nożną. Dopiero w roku 1903 do Sao Paulo przybyli inni członkowie SC Germania z Hamburga. Jeden z nich – Hermann Friese – został nawet obwołany przez gazetę „O Estado de S. Paulo” piłkarzem wszech czasów!

Po kilku latach Friese został trenerem oraz poszukiwaczem piłkarskich talentów na łąkach wokół sao Paulo. Tam wpadł mu w oko Arthur Friedenreich, jednak pojawił się problem. Młody zawodnik był synem pochodzącego z Niemiec kupca i afrobrazylijskiej praczki. W Brazylii, w której dopiero w 1888 roku zniesiono niewolnictwo, piłka nożna była jednak zdominowana przez białych, którzy nie kryli swoich rasistowskich poglądów. Co więcej, czarnoskórzy nie mieli prawa wstępu do klubów piłkarskich.

Ponieważ SC Germania była klubem całkowicie niemieckim, Friedenreich w końcu dostał pozwolenie na grę. I zaczął strzelać bramki jak na zawołanie. Według statystyk FIFA do niego należy rkord strzelonych bramek w oficjalnych meczach – 1329, czyli 49 więcej niż słynny Pele. W 1914 roku Friedenreich zadebiutował w reprezentacji Brazylii, dla której był to też pierwszy mecz międzypaństwowy. W 1919 roku, w mistrzostwach Ameryki Południowej, Friedenreich strzelił w finale zwycięską bramkę Urugwajowi i został pierwszą gwiazdą brazylijskiej piłki nożnej.

Sukcesy ciemnoskórego gracza na tyle zmieniły społeczeństwo brazylijskie, że wkrótce wszystkim afrobrazylijczykom pozwolono grać w piłkę. Od tego momentu futbol stał się sportem narodowym w Brazylii.

SC Germania nazywa się dzisiaj Esporte Clube Pinheiros. Ma 35 tysięcy członków i zalicza się do największych klubów sportowych w Ameryce Południowej. Cały czas ma czarno-granatowe barwy, tak jak SC Germania.

A Brazylijczycy nie muszą się już dzisiaj uczyć futbolu od Niemców czy kogokolwiek innego. Brazylia jest dzisiaj krajem, z którego pochodzi ogromna część zawodowych piłkarzy na świecie, grających na najwyższym poziomie. Sukcesy Kaki czy Neymara zachwycają masy młodych chłopców, którzy tysiącami garną się do piłkarskich szkółek przy klubach.

Kiedyś Europejczycy uczyli grać w piłkę Brazylijczyków, dzisiaj Brazylijczycy stanowią o sile europejskich klubów. A na mundialu jak zwykle zapowiada się odwieczna rywalizacja Europy z Ameryką Południową.

Kategorie: Kibicujemy najlepszym Piłka nożna

Tagi: , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie