LZS promuje aktywny styl życia

(17.05.2013)

Aktywny wypoczynek, sport, rekreacja i turystyka dla każdego to jedno z najważniejszych zadań LZS. Wacław Hurko, zastępca przewodniczącego Rady Głównej KZ LZS, opowiada, w jaki sposób organizacja ta organizuje i promuje wśród Polaków wartości aktywnego spędzania wolnego czasu.

Kilka dni w ruchu

- Od wielu lat mamy szeroką ofertę dla osób, które nie są zawodowymi sportowcami, a tylko chcą spędzić kilka dni w ruchu – mówi Wacław Hurko. – Prowadzimy wiele projektów, takich jak Sportowe Wakacje, Lato z LZS, rozgrywki rodzinne, Ogólnopolskie Igrzyska LZS i inne.

Atrakcje turystyczne

- Organizujemy nasze imprezy często w miejscach atrakcyjnych turystycznie, ponieważ ma to służyć poznaniu piękna naszego kraju. Imprezy te mają też na celu spotkanie i integrację uczestników. Uczestniczą w nich bowiem również samorządowcy czy działacze społeczni, którzy na takich zawodach wymieniają doświadczenia. Dzięki temu mogą wzbogacać inicjatywy organizowane później lokalnie.

- Cywilizacyjnie nasz kraj się zmienia – zauważa Wacław Hurko. – Przed laty młodzież wiejska była angażowana w prace polowe i domowe, więc nie zawsze miała czas na sport. Dzisiaj celem osób inspirujących działalność wychowawczą musi być to, aby internet nie wypełniał całego czasu wolnego. To nie jest wskazane między innymi ze względów zdrowotnych. Należy propagować spędzenie jak najwięcej czasu w formie czynnej, w postaci rekreacji czy też sportu.

- Konkurencje większości naszych zawodów mają charakter rekreacyjny, zabawowy, a nie typowo sportowy. Taka forma rekreacyjna służy do kultywowania aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu.

Rodzina i rekreacja

LZSLZS bardzo stawia również na rodziny i proponuje dla nich różne atrakcje rekreacyjno-turystyczne. – Dziadkowie i rodzice dają swoim własnym przykładem wzór do naśladowania dla dzieci, które od najmłodszego wieku nabywają nawyków spędzania czasu wolnego w sposób sportowy, rekreacyjny czy turystyczny – wyjaśnia Wacław Hurko. – Zawsze mówiłem, że w środowisku szczególnie wiejskim warto jest tworzyć taki czworokąt wychowawczy: rodzina, szkoła, organizacje samorządowe i kościół. Jeśli w tym czworokącie widziane są pozytywy w kształtowaniu sportowych postaw najmłodszych, to przynosi to efekty.

- Rodzinne wyjazdy zdobywają coraz większą popularność. Zależy nam też, aby spotkania rodzinne były organizowane na szczeblu lokalnym. Pomoże to w odpowiedniej promocji zdrowego stylu życia.

Rywalizacja w całej Polsce

Samorządy są od lat najważniejszym partnerem LZS w prowadzeniu działalności. – Nawet na szczeblu sołectw mamy partnerów – podkreśla Wacław Hurko. – Samorząd nie tylko dofinansowuje działalność sportową, ale jest także jest reprezentantem całego środowiska. Mieszkańcy danego regionu korzystają z wizji rozwoju sportu, jaką ma samorząd.

- Nasza więź z samorządami jest traktowana bardzo poważnie. Bez partnerskiej realizacji zadań na szczeblu podstawowym, nie miałyby sensu imprezy centralne.

- Imprezy na szczeblu samorządów to podstawa, choć czasem ktoś może zarzucić, że po co bawić się w rekreację na szczeblu centralnym. Ale naturą człowieka jest rywalizowanie, nawet w przeciąganiu liny. Kto wygra takie zawody na szczeblu gminy, to zawsze mówi: teraz to ja się zmierzę z kimś lepszym z kraju.

Czytaj też:
Przed sezonem w Międzyzdrojach
Roztocze na sportowo
Sport i rekreacja w Mielnie

Kategorie: Ruszaj się z nami! Zdrowe życie

Tagi: , , , , , , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie