Łukasz Kadziewicz: Sport to same plusy

(10.11.2014)

Łukasz Kadziewicz to siatkarski wicemistrz świata z 2006 roku, ale też sportowy obieżyświat. W swojej karierze grał w 12 klubach z pięciu krajów. Nic więc dziwnego, że potrafi barwnie opowiadać o swojej drodze do zawodowego sportu, a także zachęcać do gry w siatkówkę.

- Jak każdego młodego sportowca motywowały mnie na początku wielkie rzeczy, które oglądamy w telewizji, finały Ligi Mistrzów, wielkie spotkania piłkarskie, olimpiada, mistrzostwa świata w każdej dyscyplinie, chciałem być na tym stadionie, chciałem być na tej wielkiej hali. W pewnym momencie masz świadomość, że nie matematyka i nie fizyka będzie całym twoim życiem tylko sport, lekcje wf. To nie jest mój zawód, tylko moja pasja, jestem zakochany w sporcie i chciałbym, żeby to trwało przez wiele lat

Sport to bycie w grupie

- Plusy uprawiania sportu są przeogromne. To jest propagowanie zdrowego stylu życia, nauka odżywiania, ruszania się, im młodsze dziecko zacznie wypełniać czas wolny sportem, tym mniejsze będzie miało wady postawy. Sport to kupa uśmiechu, bycie w grupie, uczenie się takiego prawdziwego życia w miniaturze, którą jest boisko, hala sportowa. To relacje międzyludzkie, szacunek do kolegów, do pracy, hierarchia, gdzie są trenerzy, ludzie, którzy za ciebie odpowiadają.

- Znam historie siatkarzy, którzy zaczynają grać w wieku 5-6 lat, ale znam też zawodników, którzy zaczynali w wieku 15-16 lat i też dochodzili do światowego poziomu. Generalnie sport w życiu dziecka powinien pojawić się jak najszybciej, już 3-latek może uczestniczyć w jakiejkolwiek zabawie w rzucaniu piłką tenisową, uczyć się rywalizacji, zabawy, na początku z rodzicami, bez pomocy dydaktycznych, bez niczego, to ma być forma spędzania wolnego czasu, aktywności fizycznej. Kto wcześniej zacznie pływać, biegać, grać w siatkówkę czy w koszykówkę, w pewnym okresie odnajdzie swoją dyscyplinę, w której będzie chciał się poświęcić, w  której będzie się czuł najlepiej.

- Sportowiec powinien być cierpliwy, cierpliwość daje możliwości poszerzania swoich horyzontów. To nie jest budowanie domu i układanie cegła na cegle, że co 10 czy 15 minut widzisz efekty. Sport to jest bardziej lepienie babek z piasku na plaży, gdzie czasami przypływ przynosi dużą falę i to wszystko jest rozmyte. Często ta praca jest syzyfowa, nie widać jej efektów, ale  z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc musimy mieć świadomość, że chcemy być lepsi. Ważna jest cierpliwość, momentami ślepa zawziętość w tym, co się robi, konsekwencja, tych cech jest wiele, ale te, które wymieniłem są chyba najważniejsze

Siatkówka to nie tylko wzrost

- Wzrost w siatkówce nie jest najważniejszy. Najlepszy siatkarz świata minionej dekady Giba to na dobrą sprawę mały skrócik, 190 czy 192 cm wzrostu. W polskiej lidze grają chłopcy o wzroście 185 cm wzrostu, więc na pewno siatkówka wymaga wysokiego, smukłego mężczyzny, ale co pokazuje, nie wyklucza właśnie tego, kto jest troszeczkę niższy, wolniejszy, mniej skoczny. Ja nigdy nie byłem ani skoczny, ani silny, a jakoś udało mi się parę lat spędzić na niezłym, międzynarodowym poziomie

Kadziewicz

- Siatkówka wymaga to treningu pewnej infrastruktury, ale nawet w domu możemy rozwijać tężyznę fizyczną robiąc chociażby pompki. Takie małe, głupiutkie ćwiczenia, na które nie zwracamy uwagi, kształtują nas jako sportowców. W obecnych czasach możemy skorzystać  z Internetu, jest ogromna możliwość doboru pomocy dydaktycznych, więc siatkówkę tak na dobrą sprawę możemy uprawiać w każdym miejscu.

- Myśląc o sportowej karierze bądźcie cierpliwi, sumienni, słuchajcie starszych, bo oni naprawdę mają rację. W przeciwieństwie do was, oni już byli w waszym wieku i róbcie to, co kochacie. Ja z własnej perspektywy mogę powiedzieć, że na pewno siatkówka dała mi dużo więcej, niż ja dałem siatkówce, więc jeżeli ja doszedłem do takiego poziomu, to może to zrobić każdy.

Czytaj też:
Marcin Możdżonek: Zacząłem trenować późno
Andrea Anastasi: Siatkówka uczy zaufania
Fijałek i Prudel – droga na szczyt

Kategorie: Siatkówka

Tagi: , ,

1 osoba skomentowała


Pawełek:

http://www.betdnia.pl/ – forum bukmacherskie

Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie