Jesień w Dolinie Kościeliskiej

(12.11.2012)

W pierwszym roboczym dniu naszego kursu organizatora turystyki wiejskiej rano udaliśmy się do Doliny Kościeliskiej, czyli jednego z najpopularniejszych szklaków turystycznych w okolicach Zakopanego. Na początek ważna wiadomość – górale nie mieli racji i padał deszcz.

Ale dla zaprawionych w boju turystów to żadna przeszkoda – mimo tryskającego od czasu do czasu błota spod stóp dzielnie przeszliśmy 12-kilometrową trasę do schroniska Ornak i z powrotem. Niewygodę równoważyły jednak wspaniałe widoki na szlaku, które są piękne również późną jesienią.

Dolina Kościeliska to druga co do wielkości dolina w polskiej części Tatr, a sławę swą zawdzięcza właśnie urokowi, którym przyciąga turystów przez cały okrągły rok. Oczywiście turystów jest mniej niż w czasie naszych letnich wyjazdów do Zakopanego, ale urok faktycznie pozostał ten sam.

Co ciekawe, główna trasa prowadzi przez drogi gruntowe, więc na wycieczkę bez problemy mogą się wybrać rodziny z małymi dziećmi w wózkach. U nas takich maluchów nie ma, ale jest 6-letni Nikoś, który przez całą trasę nie wykazuje najmniejszego zmęczenia. Ale mimo młodego wieku to stary wyjadacz turystycznych wyjazdów pod marką Sportowo i Zdrowo.

Ciekawa jest też historia doliny, związana z górnictwem i handlem. Już w XV wieku wydobywano tu srebro i miedź, a później rudę żelaza. To właśnie górnicy zbudowali kapliczkę, którą mija się w dolinie. Doliną wiódł też szlak handlowy na Słowację.

Po zakończeniu pieszej wycieczki wracamy do hotelu, ale z przystankiem w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. To też znane miejsce z naszych letnich wyjazdów turystycznych :)

Dzień kończymy wykładami poświęconymi Zakopanemu oraz polskim Tatrom.

Jutro zapowiadają się nie mniejsze atrakcje – wycieczka na Gubałówkę. A już wkrótce prawdziwy hit pod marką Sportowo i Zdrowo, czyli narciarski Sylwester w Zakopanem!

Czytaj też:
1. Poznajemy Zakopane 

Kategorie: Turystyka Wypoczynek na sportowo i zdrowo Zdrowe życie

Tagi: , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie