Jan Wacholski: Jak przyjemnie jeździć na nartach

(03.01.2014)

Fizjoterapeuta Jan Wacholski współpracował z wieloma sportowcami, między innymi z Justyną Kowalczyk. Teraz dzieli się swoim doświadczeniem z zakresu przygotowania do jazdy na nartach z użytkownikami Sportowo i Zdrowo.

Przeciążenia na nartach

- Najbardziej narażone na przeciążenia podczas jazdy na nartach są stawy, kolana, biodra i kręgosłup, na które działają różne siły. Jednak chciałbym podkreślić, że częściej mamy do czynienia z urazami mięśniowymi.

Kurs wideo jazdy na nartach dla początkujących!

- Prawidłowa rozgrzewka przed jazdą na nartach, jak przed każdym innym sportem, powinna być dynamiczna. Wymachy nóg, zgięcia kolan, truchtanie. Zero statycznego rozciągania. Polecam również rowerek na siłowni. Wszystko to na jakieś 10-15 minut przed zjazdem.

- Podstawowe błędy narciarzy to przede wszystkim brak przygotowania, rozgrzewki i regeneracji. Zdarzają się sytuacje, że nawet gdy jesteśmy zmęczeni, kontynuujemy jazdę, czasem mimo bólu. A ból często jest znakiem, że jednak z naszym ciałem jest coś nie tak. Warto odróżniać, kiedy mamy problem, a kiedy mamy do czynienia z bólem, który można rozgrzać i przejeździć.

Sport nie może być męką

- Jeśli coś nas boli dłuższy czas, to warto spytać się specjalisty, czy to jest OK i dlaczego w ten sposób nas boli i w tym miejscu i czy warto skonsultować się z lekarzem. Chodzi o to, aby sport nie przeistoczył się w mękę i był przyjemnością. Ewentualna kontuzja może nas wykluczyć z uprawiania jakiegokolwiek sportu.

Narty

- Współpracowałem z wieloma sportowcami, między innymi z Justyną Kowalczyk. Jest to ciężka praca. Cały ich dzień jest podporządkowany zajęciom. Jest to po prostu ich praca. Śniadanie, trening, po treningu obiad, spanie, trening. Tak wygląda ich dzień. Ekstremalna forma powoduje urazy i nie można tego porównać z amatorskim uprawianiem sportu. W przypadku każdego z nas chodzi o to, aby wysiłek był po prostu stały. Każdego dnia wypadałoby się czymś zając.

Kontuzje sportowców

- Kontuzje sportowców są często owiane tajemnicą, a to też dlatego, aby przeciwnik nie dowiedział się, w jakim stanie znajduje się dany zawodnik, bo to też tworzy swego rodzaju przewagę. Ale dodam, że każdy sportowiec ma coś. Nie ma sportowca, którego nic nie boli i jest wolny od urazów.

Czytaj też:
Narciarski Sylwester 2013 w Zakopanem
Styczniowe narty w Zell am See

Kategorie: Zdrowe życie Zima

Tagi: , ,

1 osoba skomentowała


Marta:

Ja uwielbiam jeździć na nartach, to mój sposób na zimowy wypoczynek :)

Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie