Jak zima wpływa na nasze zdrowie

(22.01.2013)

Śmiało można stwierdzić, że większość z nas nie przywiązuje uwagi do obecnej pory roku – zimy. Oczywiście są wyjątki. Jeśli lubisz narty lub snowboard, zima to dla ciebie najlepszy czas w ciągu całego roku. Jednak dla większości z nas zima to pora niskich temperatur, sezon gorączki i grypy, potwornej pogody, korków i problemów z samochodem wywołanych wspomnianą aurą oraz ciemnościami panującymi już od godz. 16. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi z utęsknieniem czeka na wiosnę i lato.

Każdy z powyższych czynników może mieć wpływ na twoje emocjonalne i fizyczne samopoczucie. Wiele osób twierdzi, że surowe warunki zimą sprawiają, iż czują się bardziej zestresowane, zmęczone i przytłoczone niż zwykle. Jeśli te uczucia są ci znane, uwierz, że to jeszcze nie wszystko; staruszka zima może oczywiście mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie ogólne. Poniższa lista wyróżnia części ciała, które dosięga gniew zimy.

Usta
Usta są niezwykle podatne na uszkodzenia, zarówno przez nasze ciało (przez ciężkie oddychanie ustami) i przez czynniki zewnętrzne. Dzieje się tak szczególnie zimą, kiedy zimny wiatr i niskie temperatury pozbawiają usta nawilżania. Wysuszone usta są bardzo podatne na spierzchnięcia, pękanie i złuszczanie.

Skóra
Podobnie jak z ustami, skóra naszego ciała może stracić wiele nawodnienia przez nieubłaganą zimową pogodę. W minusowych temperaturach skóra niepokryta zimowymi ubraniami jest narażona na odmrożenia. Te z kolei wpływają na zewnętrzne partie skóry, powodując, że marzną nasze palce u rąk, stóp i nos, a ostatecznie czerwienieją i drętwieją. Jeśli te części nie zostaną szybko ogrzane, może dojść do odmrożenia, co oznacza trwałe uszkodzenie tkanki.

Talia
Stwierdzenie, że zmiana pory roku może skutkować przybieraniem na wadze początkowo wydaje się być kwestią sporną. Badania wykazały jednak, że ludzie ćwiczą mniej podczas zimowych miesięcy. Może tak się dziać przez krótszy dostęp do światła słonecznego, co zniechęca nas przed opuszczaniem domów. Dodatkowo, ćwiczenia i niezdrowe odżywianie działają w odwrotnej relacji – im mniej dostajesz jednego, tym więcej bierzesz drugiego.

Zdrowie psychiczne
Biorąc pod uwagę wczesne zachody słońca i nieprzyjazną pogodę, możesz czuć się struty i zniechęcony więcej niż tylko kilka razy od grudnia poczynając na marcu kończąc. Jeśli zauważyłeś tę zależność, nie martw się, nie jesteś sam – niezliczone badania wykazały, że depresja jest więcej niż częstym zjawiskiem w lodowych miesiącach niż podczas słonecznego lata. W zasadzie dolegliwość ta ma nawet swoją nazwę – to tzw. sezonowe zaburzenie afektywne (ang. Seasonal Affective Disorder).

Serce
Związek pomiędzy zimową pogodą i poważnymi problemami sercowymi dostrzega m.in. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (ang. AHA), które notuje w zimie zwielokrotnioną ilość ataków serca. Choć to powiązanie może wydawać się trochę zaskakujące, w zasadzie ma to sens, jeśli spojrzeć na cały wysiłek, jakiego potrzeba, by usunąć sterty śniegu i lodu z dróg i chodników. Całe to dźwiganie i przerzucanie łopatą może być wyczerpujące dla każdego, ale szczególnie niebezpieczne i śmiertelne dla tych, którym brak kondycji i/lub mają problemy z sercem. Ludziom, którzy należą do tych grup, AHA zaleca częste przerwy podczas odśnieżania i przestrzega przed spożywaniem dużych posiłków tuż przed tą czynnością.

Kategorie: Zdrowe życie Zima

Tagi: , ,

1 osoba skomentowała


Ania:

Talia, to dla mnie, najtrudniejszy problem. Zawsze walczę ze sobą, czy mam wyjść pobiegać, czy raczej zostać w ciepłym pokoju. Niestety, zawsze wybieram to drugie… a kilogramy się odkładają !

Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie