Jak zacząć jazdę konną

(08.11.2012)

Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie nauki jazdy konnej. Uprawianie tego sportu może przysparzać wiele radości, niezależnie od poziomu umiejętności jeździeckich i wieku oraz czy wolimy spokojną jazdę w terenie czy bardziej dynamiczną jazdę tj. rajdy, skoki przez przeszkody albo jeździectwo sportowe.

Podobnie jak w przypadku większości dyscyplin sportowych jeździectwo konne sprawia więcej przyjemności i stanie się bardziej bezpieczne, gdy od początku będziemy się go uczyć według prawidłowych metod.

Chciałabym pokazać jak można nauczyć się jazdy konnej w weekend, postaram się też opisać jak nauczyć się podstaw jazdy rekreacyjnej. Pomogę zdobyć umiejętności uzyskania harmonii między jeźdźcem a koniem. Dążenie do tego bardzo się opłaci, dostarczy bowiem więcej satysfakcji z jazdy.

Ten artykuł nie uczyni z was mistrza jazdy konnej w ciągu dwóch dni – to jest niemożliwe. Zapoczątkuje jednak zdobywanie umiejętności jeździeckich, co w rezultacie doprowadzi do dobrego opanowania jazdy konnej. Mam nadzieję, że moje rady oraz doświadczenie pozwoli Wam uniknąć wielu pułapek oraz cieszyć się jazdą konną od samego początku.

Jeździec ciągle się uczy

Zadowolenie z jazdy konnej oraz wasze umiejętności jeździeckie zależą od metod postępowania już od samego początku nauki. Najlepiej jest zasięgnąć porady u fachowców i poprosić, by skierowali was do dobrego klubu jeździeckiego, gdzie są odpowiednie konie do nauki jazdy oraz doświadczeni instruktorzy. Od razu dowiesz się, w co się ubrać, by czuć się na koniu wygodnie i bezpiecznie. Jeżeli już kiedyś uczyłeś się jazdy konnej, to musisz być przygotowany na przyswojenie sobie wszelkich wiadomości na nowo. Pozwoli ci to wyeliminować złe nawyki.

Uprawiając jeździectwo nigdy nie przestajesz się uczyć. Każdy koń jest inny i ma odmienne uzdolnienia i cechy charakteru, od każdego też można nauczyć się czegoś nowego. Dwudniowy kurs – to zaledwie początek nauki. Jednakże początek, oparty na solidnych podstawach umożliwi ci stanie się pewnym, niezawodnym i zadowolonym jeźdźcem.

Każdą wolną chwilę poświęć na lepsze poznanie koni – obserwuj jak wyglądają, jak się poruszają i zachowują. Możesz się uczyć podglądając doświadczonych jeźdźców w czasie treningu lub podczas zawodów. Powinieneś mieć co najmniej średnią kondycję fizyczną, aby jazda konna sprawiała przyjemność. Zanim więc rozpoczniesz naukę jazdy konnej proponuje ci wykonanie ćwiczeń dla poprawy sprawności fizycznej i koordynacji ruchowej.

Poznanie konia

Powinnaś poznać nazwy różnych części końskiego ciała, ponieważ uczysz się, jak z nim postępować, jak się opiekować, jak zakładać uzdę czy wreszcie, gdy jeździsz pod okiem instruktora. Poznanie budowy konia oraz zasad funkcjonowania organizmu konia jest niezbędne. Dzielność konia zależy w znacznej mierze od jego pokroju i prawidłowości budowy. Koń powinien być tak zbudowany, aby mógł bez trudu nosić na grzbiecie jeźdźca. Konie różnią się umaszczeniem i odmianami. Także rasy koni różnią się między sobą budową i zdolnościami do pracy.

Kategorie: Jazda konna

Tagi: , , ,

5 osób skomentowało


iwona:

więcej informacji o tym jak zacząć jeździć konno, jak wybrać rzetelnego instruktora oraz jak wybierać sprzęt jeździecki tutaj: http://sklep-jezdziecki.e-nocleg.net.pl

MarysiaE:

Od jutra zaczynam odchudzanie, kto sie odchudza ze mna? Znalazlam w necie dobry plan na schudniecie, wpiszcie sobie w google – xxally radzi jak szybko schudnac

Kasia:

Nauka jest przyjemniejsza kiedy jesteśmy zaopatrzeni w profesjonalny sprzęt do jazdy konnej. Ja początkowo popełniłam taki błąd, że nie zwracałam zbytniej uwagi na strój w którym jeździłam czy akcesoria.. Skutkowało to otarciami i lekkim zniechęceniem, mimo że kocham konie. W końcu się ogarnęłam i przy najbliższym przypływie gotówki zamówiłam cały potrzebny sprzęt na http://www.sprzetjezdziecki.com. Jedne zakupy w sklepie jeździeckim online i od razu jest różnica:)

w3k:

Poznaj swojego konia – konie są różne, mają różne maści, są różnej budowy i różnią się wieloma różnościami. Nie powiem, rzeczowy artykuł, drobiazgowa analiza wykonana przez niebywale przenikliwy umysł. Ziutek z fotki aprobuje, a koń dalej galopuje. Czapki z głów!

http://www./:

Very good internet site! I really really like how it’s simple on my eyes and the data are properly written. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been created. I’ve subscribed to your RSS which must do the trick! Have a terrific day!

Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie