Jak uniknąć groźnej zakrzepicy żył głębokich w nogach

(22.11.2014)

Jeżeli w żyle głębokiej znajdującej się w nodze dojdzie do urazu, zwolnienia przepływu krwi lub jej zagęszczenia, może wytworzyć się grudka zlepionych płytek krwi, która częściowo lub całkowicie zablokuje dane naczynko. Tak właśnie rozwija się zakrzepica – groźna choroba, która może doprowadzić do zatoru tętnicy płucnej, a w konsekwencji do uduszenia lub zatrzymania akcji serca i śmierci.

Komu grozi zapadnięcie na zakrzepicę?

 U osób zupełnie zdrowych prawdopodobieństwo pojawienia się zakrzepicy żył jest niewielkie, ale ryzyko jej wystąpienia zwiększa palenie papierosów i przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, zwłaszcza po 35 roku życia. W grupie ryzyka znajdują się też osoby, które złamały nogę i noszą na niej gips, osoby cierpiące na żylaki oraz kobiety w ciąży.

Zakrzepica żył głębokich może być też skutkiem urazu, długotrwałego unieruchomienia lub wielogodzinnego siedzenia i z tego powodu choroba ta bywa określana zespołem klasy ekonomicznej. Nazywana jest tak dlatego, że często cierpią na nią pasażerowie w samolotach, szczególnie ci, którzy latają na długich trasach, a także osoby podróżujące przez wiele godzin autobusem czy samochodem. Dzieje się tak dlatego, że zakrzepicy żył sprzyja unieruchomienie w pozycji siedzącej i ucisk fotela na tylną powierzchnię nóg, który utrudnia lub uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi.

Zdjecie

Objawami zakrzepicy żył głębokich może być nagły ból w nodze, obrzęk, zasinienie lub podwyższenie temperatury. Jeśli zaobserwujemy u siebie któryś z tych syndromów, jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem, który zleci dalszą diagnostykę. O jej przebiegu szczegółowo pisze portal www.zakrzepica24.pl.

Jak można zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka, lepiej nośmy na co dzień wygodne buty, luźne stroje i wybierajmy skarpetki lub podkolanówki bez uciskającego ściągacza. Pamiętajmy też, by pić co najmniej dwa litry niegazowanej wody dziennie. Jeśli organizm jest dobrze nawodniony, krew ma odpowiednią gęstość. Unikajmy za to alkoholu i kofeiny, które mają szkodliwe działanie odwadniające. Jeśli długo siedzimy, w pracy, w domu lub podróży, koniecznie gimnastykujmy nogi – na przykład wykonujmy krążenia kostek lub przyciągajmy palce stóp do piszczeli. W ten prosty sposób znacząco zmniejszymy ryzyko powstania zatoru w żyłach.

Kategorie: Zdrowe życie

Tagi:

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie