Jak działa dla Ciebie jod?

(06.07.2012)

Jod był pierwszą substancją odżywczą, która została uznana za niezbędną dla ludzkiego organizmu. Nieprawdopodobnym więc może wydawać się fakt, że wciąż wiele osób cierpi na niedobory jodu, co potwierdzają badania. Wynika to z faktu, że ilość tego pierwiastka w środowisku w regionach górskich jest nieadekwatna do liczby ludzi i zwierząt, które muszą szukać jego zapasu w innych źródłach.

Jod w głównej mierze zawarty jest w jedzeniu i wodzie jako jodek i jest organicznie związany z aminokwasami, będącymi podstawowymi częściami składowymi białek oraz pośrednimi produktami przemiany materii. Jako że mineralny jod powszechnie występuje w morskiej wodzie, można go znaleźć w formie skoncentrowanej w owocach morza, ale także w wodorostach, krasnorostach (rodymieni palczastej), roślinach i rybach morskich czy rybiej ikrze.

Jod jest wykorzystywany głównie przez tarczycę, znajdującą się w górnym odcinku szyi. Ze wszystkich chorób, które mogą mieć wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne, najbardziej znane są zaburzenia pracy tarczycy, powodowane niedoborem bądź nadmiarem jodu w organizmie. W przypadku jego braku, tarczyca usiłuje wyrównać straty zwiększając pracę wydzielniczą, co powoduje jej powiększenie. Mówimy wtedy o woli endemicznej, najczęściej spotykanej u kobiet podczas menstruacji, kiedy to poziom przemiany materii jest wysoki, tak samo jak podczas okresu dojrzewania czy ciąży.

Niedobór jodu może prowadzić do wielu innych chorób i poważnych powikłań zdrowotnych. Niemowlęctwo, okres gwałtownego wzrostu i rozwoju mózgu, jest okresem szczególnie wymagającym dostatecznych ilości hormonu tarczycy, co zależy od odpowiedniego przyjmowania jodu dla normalnego rozwoju mózgu. Nawet jeśli dziecko nie cierpi na wrodzoną niedoczynność tarczycy, deficyt jodu w tym okresie może spowodować rozwój „mózgu brzusznego”, co w konsekwencji prowadzi do upośledzenia rozwoju intelektualnego.

Niedobór tego pierwiastka u dzieci i dorosłych może powodować ślepotę, depresję, bezpłodność, anemię i apatię. Także katarakty spowodowane są przez brak roztworu wapnia wynikającego z deficytu jodu. Obszary geograficzne z niskim poborem żywieniowym jodu wyróżniają się znacząco wyższymi wskaźnikami zachorowań na raka piersi, jajników, czy macicy. Charakterystyczne objawy choroby Gravesa, powiązanej z nadczynnością tarczycy, to: wyłupiaste oczy, uczucie niepokoju, irytacji, nadmierna potliwość, osłabienie mięśni oraz szybsze bicie serca. Głodówka jodowa kończy się regresywnym zniszczeniem komórek, szczególnie w mózgu.

Jod jest jednym z szesnastu najbardziej istotnych elementów biochemicznych, trzymających nas stale przy zdrowiu. Dowiedziono, że uśmierza ból i urazy związane z guzami piersi. Jod ochrania też mózg poprzez niszczenie szkodliwych toksyn i zwiększanie wchłaniania soli dla normalnej przemiany materii. Używając jodu, tarczyca przyspiesza metabolizm w narządach. Jod jest wysoce wrażliwy na elektryczny balans ciała. Także dzięki niemu obniża się ciśnienie tętnicze, a wzrasta respiracja. Właściwe spożywanie jodu chroni także przed odmą skórną, katarem, zwiotczeniem tkanek, rozmiękaniem kości i powikłaniami menstruacyjnymi.

Czy wiesz, że najwięcej jodu w Europie jest na wybrzeżu Morza Bałtyckiego? Wyjazd nad polski Bałtyk to doskonały sposób na uzupełnienie tego niezbędnego dla organizmu pierwiastka.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google poprzez następujące frazy:

  • jod działanie
Kategorie: Zdrowe życie

Tagi: , , , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie