Jak dobrze zadbać o gardło?

(25.07.2012)

Niektóre zawody stwarzają u ludzi wysokie ryzyko chorób takich jak zapalenie krtani czy innych, które powodują ból gardła. Badania przeprowadzone w przeszłości pokazują tendencję do nadużywania głosu.

Udowodniono, że przy każdych 10 decybelach hałasu w środowisku, w którym przebywasz, ty sam podniesiesz głos nawet do 3 decybeli.

Powoduje to ucisk na struny głosowe i skutkuje puchnięciem krtani oraz uszkodzeniem błony śluzowej ją otaczającej. W rezultacie będziesz narażony na regularne tracenie głosu w wyniku nadużywania strun głosowych.

Poniżej przedstawiamy listę zawodów, które wymagają nadużywania strun głosowych:
- śpiewacy
- nauczyciele
- instruktorzy fitness
- wojskowi
- pracownicy żłobków, przedszkoli
- pracownicy kawiarni, barów nocnych
- sprzedawcy na targach

Wszystkie te zawody wymagają użycia głosu o wiele częściej niż normalnie, wiążą się także ze zwiększonym hałasem w miejscu pracy, co powoduje, że będziesz mówił znacznie głośniej niż zwykle.

Głośne mówienie podrażnia twoje struny głosowe, przez co powoduje ich puchnięcie, utrudnia wibrowanie i produkcję dźwięku.

Jak zadbać o struny głosowe?

Rada nr 1:
Pierwsza wskazówka dotycząca właściwej opieki nad głosem jest skierowana do osób znajdujących się w grupie ryzyka nadużywania strun z powodu zawodu, jaki wykonują. Po przeczytaniu, że zwiększony hałas powoduje podniesienie przez Ciebie głosu będziesz wiedział, że udając się na przerwę najlepiej jest znaleźć przestrzeń czy to w miejscu pracy, czy też poza nim, gdzie jest znacznie ciszej.

Wyciszaj się więc kiedy tylko możesz, nie przebywaj jednak w całkowitej ciszy podczas przerw. Przerwy na toaletę lub inne wykorzystuj na ćwiczenie strun głosowych poprzez łagodne nucenie.

Rada nr 2:
Nawadnianie to podstawa! To coś, czego nie da się pominąć. Woda jest podstawowym napojem, który trzeba przyjmować w dużej ilości. Jeśli jesteś kawoszem zaważysz, że kofeina wysusza gardło. Odwodni cię, a jeśli często ją spożywasz możesz być pewny, że będziesz musiał wypić jeszcze więcej wody, by zrównoważyć wpływ kofeiny na gardło.

Prostym sposobem sprawdzenia prawidłowości nawodnienia to kolor moczu. Jeśli jest ciemny, pij więcej wody. Jasne kolory moczu wskazują na dobre nawodnienie. Jeśli jesteś właściwie nawodniony gardło jest dobrze nawilżone, co pomaga zapobiegać puchnięciu i obciążaniu strun głosowych.

Rada nr 3:
Unikaj beta-blokerów. W zawodach wymienionych powyżej istnieje zwiększony poziom stresu. Bardzo często praca w tych zawodach będzie wymagała leczenia lęków, czyli na przykład przepisania leków obniżających poziom stresu.

Staraj się naturalnie radzić sobie ze stresem i spróbuj zminimalizować użycie medykamentów mających go pokonać.

Ze stresem możesz sobie radzić na wiele alternatywnych sposobów:
Ćwiczenia takie jak joga pomogą w wytwarzaniu przez organizm endorfin. To pomoże podnieść pewność siebie i obniżyć poziom stresu. Suplementy z witaminą B i C także pomogą przy produkcji endorfin.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google poprzez następujące frazy:

  • jak dbać o gardło
Kategorie: Zdrowe życie

Tagi: , , ,

1 osoba skomentowała


Lilian:

A JODLE też ŻYCZĘ sukcesu w jysrzejtzum meczu,choć Pilica jest chyba mocniejsza.Ale DOPING może tą rf3znicę zniwelować.Mf3wię o kulturalnym dopingu bez prowokowaniasędzif3w.Każde ubliżające UWAGI/ubliżające/ SZKODZĄ drużynie.

Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie