Zapraszamy na kurs gry w krokieta, który prezentujemy w trzech odcinkach wideo.

Zasady gry w krokieta – wersja angielska

Krokiet (ang. croquet) to gra sportowa polegająca na przeprowadzeniu drewnianych kul przez bramki w określonym porządku przy pomocy drewnianych młotków. Był szczególnie popularny w Anglii na przełomie XIX i XX wieku. W stuleciach XVI i XVII popularny był we Francji, skąd trafił do Anglii dzięki Karolowi II Stuartowi, pod nazwą pall-mall. Z niewyjaśnionych przyczyn zanikł, by odrodzić się w drugiej połowie XIX w. Krokiet był dyscypliną olimpijską na igrzyskach w 1900 roku w Paryżu.

Istnieją dwie odmiany gry – angielska i amerykańska.

Długość boiska: 32 m (17,5 m – wersja ogrodowa)
Szerokość boiska: 26,6 m (14 m – wersja ogrodowa)

Bramki: 4 w narożnikach, 2 na linii środkowej.

Kołek (PEG) w środku boiska – uderzenie w niego kończy rundę.

2 zestawy kul: niebieska i czarna oraz czerwona i żółta.

W grze mogą brać udział dwie osoby (każda ma dwie kule) lub dwa zespoły.

Gra polega na przeprowadzeniu swoich kul przez wszystkie bramki w odpowiedniej kolejności (jak pokazano na diagramie). W jednym ruchu gracz porusza się tylko jedną kulą. W pierwszych czterech ruchach wszystkie kule muszą być wprowadzone do gry. W dalszych ruchach gracz wybiera kulę, w którą uderza w danym ruchu.

Grę rozpoczyna się wybiciem kuli z linii startowej znajdującej się ok 1 m. od krawędzi boiska przed pierwszą bramką. Za przejście przez bramkę otrzymuje się 1 punkt i możliwość wykonania drugiego, dodatkowego ruchu. Kule przeprowadza się przez bramki najczęściej w układzie dwukrotnego pokonywania wszystkich bramek: najpierw dwie boczne lewe, potem dwie boczne prawe, potem dwie środkowe i potem ponownie dwie lewe (ale z przeciwnej strony) i dwie prawe, wreszcie po raz ostatni 2 środkowe. Końcowym elementem gry jest skierowanie kuli na środek boiska po przejściu ostatniej bramki i uderzenie kulą o kołek (peg). Za uderzenie w peg w tym momencie otrzymuje się punkt. Uderzenie kulą w kołek przed przejściem wszystkich bramek oznacza utratę zdobytych punktów w danej rundzie.

Uderzać można tylko płaską częścią młotka. Nie można opierać rąk ani młotka np. o nogę.

Wybicie kuli na aut: kula wraca na boisko na tzw. linię jardową (ok. 1 m od krawędzi boiska) po wewnętrznej stronie linii bocznej, na wysokości miejsca, w którym wypadła na aut. Na początku każdego ruchu wszystkie kule spoza boiska i te, które są bliżej krawędzi niż 1 m ustawiane są na linii jardowej w miejscu najbliższym swego początkowego położenia.

Zawodnicy grają naprzemiennie. Dopuszczalne jest utrudnianie gry przeciwnikowi poprzez wybijanie swoją kulą jego kuli. W grze drużynowej każdy zawodnik może grać dowolną kulą swojej drużyny.

Wygrywa ten, kto pierwszy przejdzie przez wszystkie bramki zgodnie z ustaloną kolejnością. Przy 2 kulach i 6 bramkach oznacza to możliwość zdobycia 26 punktów. W wersji ogrodowej można poprzestać na jednokrotnym przejściu przez bramki (do zdobycia 14 punktów).

W grze rozszerzonej (i ciekawszej) istnieje możliwość uzyskania dodatkowych uderzeń. Jeśli kula uderzy w którąkolwiek z kul (kula uderzona nazywa się rokietowana) będących na boisku, graczowi przysługują dwa dodatkowe uderzenia: uderzenie krokietowe i zwykłe dodatkowe.

Uderzenie krokietowe wykonuje się następująco: należy swoją kulę przystawić z powrotem do kuli uderzonej tak, żeby stykała się z nią w dowolnym punkcie i uderzyć w nią (obie kule muszą się poruszyć). Jeśli któraś z kul się nie poruszy lub w wyniku uderzenia znajdzie się poza boiskiem gracz kończy ruch i traci uderzenie dodatkowe. Po prawidłowym uderzeniu krokietowym graczowi przysługuje uderzenie dodatkowe (tą samą kulą). Gracz może rokietować każdą kulę tyko raz w jednym ruchu, chyba że zdobędzie punkt za przejście bramki – wtedy może ponownie rokietować każdą z kul. Uderzenia dodatkowe nie kumulują się. Na przykład, jeśli w jednym uderzeniu kula przejdzie przez bramkę i uderzy w inną kulę, należy od razu wykonać uderzenie krokietowe i tylko jedno uderzenie dodatkowe. Podobnie, jeśli podczas uderzenia krokietowego kula uderzy w inną kulę, należy wykonać drugie uderzenie krokietowe i tylko jedno uderzenie dodatkowe.

Więcej informacji:
http://naszorlik.pl/baza-wiedzy/gra-w-krokieta

Życzymy dobrej zabawy!

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google poprzez następujące frazy:

  • krokiet gra
  • krykiet
  • zasady gry w krykieta
  • krokiet zasady gry
  • krykiet zasady gry
  • krykiet zasady
  • krokiet gra zasady
  • gra krokiet
  • gra krokiet zasady

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie