Gimnazjalny doping motywacyjny

(15.12.2013)

Młody człowiek, zachęcony nazwiskami wybitnych sportowców, rozpoczyna dodatkowe zajęcia, choć wcześniej, podobnie jak jego rówieśnicy, niespecjalnie interesował się podejmowaniem w tym kierunku jakiś działań. I nagle niespodzianka! Wyniki, jakie osiąga na kolejnych treningach, gwarantują mu miejsce w sportowym klubie juniorów i nadzieję na sportową przyszłość. Scenariusz motywującego filmu? Nie, to program, w jakim od września uczestniczy ponad 1000 polskich gimnazjalistów.

Lotto

– Trochę na przekór obiegowym opiniom, że młodzież unika wysiłku fizycznego, a najczęściej uprawianą przez nią formą aktywności jest ta online, powstała koncepcja programu „Kumulacja Aktywności”. Jego pomysłodawcy zaangażowali medalistów zawodów krajowych, międzynarodowych i igrzysk olimpijskich, którzy postanowili zarazić młodych ludzi swoją sportową pasją. Młodość nie znosi nudy, dlatego zaproponowanie gimnazjalistom różnorodnych, ogólnorozwojowych zajęć prowadzonych przez znanych sportowców okazało się strzałem w dziesiątkę – mówi Bartosz Mielecki prezes Fundacji LOTTO Milion Marzeń.

Szkoła mistrzów

Takim właśnie strzałem w dziesiątkę dla trzech młodych osób w jednej z grup gimnazjalistów okazało się łucznictwo. Prowadząca zajęcia Joanna Nowicka, czterokrotna olimpijka, zdobywczyni siedmiu złotych medali na mistrzostwach Polski, mówi z satysfakcją: dzięki temu programowi tę trójkę zainteresowałam tą dyscypliną, wyciągnęłam ich z domu i chętnie przychodzą na zajęcia już do klubu.

Z podobnym entuzjazmem wyraża się Wojciech Urbaniak, srebrny medalista mistrzostw Polski w pływaniu i koszykówce, 16-krotny reprezentant Polski: – Jedna dziewczyna tak zapałała miłością do kosza, że już jest w klubie. Niesamowita motoryka i dynamika, potrzebna jeszcze technika, bo zapał i charakter do basketu już jest, a kadra Polski za trzy – cztery lata! Przychodzą do nas osoby, które, sądzę, że na wuefie stały pod ścianą lub nie ćwiczyły, miały kłopoty z koordynacją, a co za tym idzie odbiegały od poziomu klasy. Do nas przychodzą na każde zajęcia i wciąż dochodzą nowe osoby.

Każdego tygodnia setki gimnazjalistów w całym kraju uczestniczą w dodatkowych, pozalekcyjnych zajęciach. Motywowani przez samych mistrzów, dają impuls do przyłączenia się pozostałym kolegom. Zasięg skutecznego motywowania potwierdza też socjolog dr hab. Jacek Kurzępa: – Aby młodzieńcza energia przerodziła się w konstruktywne działanie należy ją tylko odpowiednio stymulować. Zdecydowanie lepiej na młodych ludzi działa pozytywny przykład i proponowanie wzorów do naśladowania, z którymi mogą się utożsamić.

Dobre wzorce

Dobrze jeśli to rodzice przekazują dzieciom zainteresowanie sportem. Jeśli sami są aktywni, tym bardziej naturalne dla ich dzieci jest dbanie o kondycję fizyczną. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez CBOS na zlecenie Fundacji LOTTO Milion Marzeń i sami gimnazjaliści: „(…) ja zawsze bardzo lubiłem piłkę nożną i chciałem trenować. Tata sam też kiedyś grał w piłkę, i pomagał, też motywował”. Osoba, która już uprawia jakiś sport może zarazić swoim zaangażowaniem: „Mój kolega, już od podstawówki ćwiczy Aikido, i też pomyślałem, żeby się trochę poruszać dlatego się z nim zapisałem (…)”.

Kumulacja Aktywności

Fundacja LOTTO Milion Marzeń wspiera rozwój sportowej pasji młodzieży w całej Polsce. Jej program „Kumulacja Aktywności” służy również wyłapywaniu talentów. Scenariusze zajęć opracowane przez ekspertów programu – mistrzów sportu, pozwalają tej młodzieży odnaleźć w sobie potencjał sportowca.

Fundacja LOTTO Milion Marzeń przeznaczyła milion złotych na organizację sportowych zajęć pozalekcyjnych. To największe i najważniejsze z dotychczas realizowanych przez Fundację przedsięwzięć. Do końca marca 2014 roku z programu będzie korzystało ponad 1000 gimnazjalistów na terenie całej Polski.

Więcej informacji o programie na stronie www.kumulacjaaktywnosci.pl

Kategorie: Zdrowe życie

Tagi: , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie