Dookoła Europy 2014 (1): Wojak Szwejk w Pradze i Czeskich Budziejowicach

(28.06.2014)

W związku z setną rocznicą wybuchu I wojny światowej w naszą coroczną podróż Dookoła Europy wyruszyliśmy śladami monarchii Habsburgów, która była jedną ze stron konfliktu. Żeby nie było zbyt smuto i patetycznie – za przewodnika wybraliśmy dobrego wojaka Szwejka, którego szlak będzie się zazębiał z naszą trasą i to już od samego początku podróży.

28 czerwca 1914 – w zamachu w Sarajewie – ginie austriacki następca tronu arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg, a zdarzenie to wywołuje lawinę wydarzeń w życiu zarówno wielkich, jak i maluczkich tego świata, nie omijając poczciwego handlarza psów „rasowych” – dobrego wojaka Szwejka.

Wojak Szwejk w gospodzie Pod Kielichem

A skoro został naszym przewodnikiem, nie możemy rozpocząć naszej podróży bez niego… i tak 28 czerwca 2014 meldujemy się w Pradze w gospodzie „U Kalicha” („Pod Kielichem”). Niegdyś spelunka, gdzie Szwejk uwielbiał spędzać wieczory na długich Czechów rozmowach nad kuflem – jakżeby inaczej – wyśmienitego czeskiego piwa. Obecnie lokal ten, rozsławiony przez powieść Jaroslava Haska, przeistoczył się w elegancką restaurację. To tu, w swojej naiwności głośno dyskutując na temat serbskiego zamachu, podpuszczany dodatkowo przez funkcjonariusza tajnej policji szczery Szwejk powiedziała zbyt wiele i przez to trafił do aresztu, aby ostatecznie wylądować na europejskim froncie.

Pod Kielichem

Teraz czas odprowadzić naszego dzielnego wojaka na front.

Z żalem opuszczamy cudną stolicę Czech i udajemy się do Czeskich Budziejowic – oczywiście pociągiem i oczywiście przez… Tabor

Tak, tak… to tu został wysadzony Szwejk po tym, jak oczywiście przez roztargnienie (bo nie specjalnie przecież) pociągnął za rączkę hamulca bezpieczeństwa :)

W drodze do Czeskich Budziejowic

Za karę został wysadzony z pociągu, a dodatkowo musiał zapłacić grzywnę. Jednak znalazł się dobry człowiek, który poratował dzielnego wojaka, płacąc za niego mandat, a także wciskając mu pieniądze na bilet do Czeskich Budziejowic. Po takich przygodach Szwejk musiał jednak trochę odsapnąć i nabrać sił – jak na prawdziwego Czecha przystało – nad kufelkiem… okazało się, że nie jednym… W sumie nie można mu się dziwić, bo jak tu nie przepić ostatnich zaskórniaków w okolicach browaru produkującego od lat najsłynniejsze na świecie piwo – Budvar, szerzej znane jako Budweiser.

I tak dzielny wojak Szwejk udał się w dalszą drogę pieszo. Zazdrościmy, bo widoki za oknem pociągu były przepiękne, a pogoda o tej porze roku wprost wymarzona do wędrówek. Jednak my zrezygnowaliśmy z zatrzymania pociągu, nie tylko ze względu na mandat (podobno ok. 400 PLN), ale też dlatego, że nie mogliśmy się już doczekać zwiedzania przepięknej miejscowości – Czeskich Budziejowic, o której wiele słyszeliśmy.

Plotki się potwierdziły – miejscowość przepiękna!

Czeskie Budziejowice

Widok na Czeskie Budziejowice z Czarnej Wieży

Czeskie Budziejowice to stare miasto założone w XIII w. przez Przemysława Otokara II u zbiegu dwóch rzek – Wełtawy i Malse. W latach 1825 – 1832 na trasie Czeskie Budziejowice – Linz kursowała pierwsza europejska kolej konna.

Wprost z dworca trafiliśmy na reprezentacyjny deptak – Lannova Třída, czyli Lannova Aleja. Spacerując nią dotarliśmy do kościoła Św. Mikołaja obok którego wznosi się wolnostojąca dzwonnica – Czarna Wieża. Z gotycko-renesansowej 72-metrowej budowli z XVI wieku rozciąga się tak malowniczy widok na całe Czeskie Budziejowice wraz z okolicą, że z wrażenia zapominamy o pokonanych 225 bardzo stromych stopniach.

Piękny rynek w Czeskich Budziejowicach

Z wieży fantastycznie widać również budziejowicki rynek – jeden z największych w Europie, otoczony kolorowymi pięknie zachowanymi kamienicami, wśród których góruje Ratusz z trzema dekoracyjnymi wieżyczkami. Na środku Rynku olbrzymia i przepiękna fontanna Samsona obecnie pełni funkcję dekoracyjną, ale dawniej była również jedynym źródłem wody w mieście. Z rynku ul. Pristicką przechodzimy do najstarszych zabytków miasta – XIII-wiecznego klasztoru Dominikanów oraz Kościoła Ofiarowania Najświętszej Mari Panny, gdzie zachowały się do dzisiaj przepiękne średniowieczne freski. Z kościoła wychodzimy na nieco oddaloną od Rynku uroczą ul. Pańską.

W Czeskich Budziejowicach żegnamy też na chwilę Dobrego Wojaka Szwejka, ponieważ kolejnym etapem naszej podróży jest Wiedeń :)

Czeskie Budziejowice

Fontanna Samsona w Czeskich Budziejowicach

Czytaj też:
Dookoła Europy 2013

Dookoła Europy 2014 w pigułce:

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google poprzez następujące frazy:

  • Pod Kielichem
Kategorie: Dookoła Europy Turystyka

Tagi: , , , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie