Dookoła Europy 2014 (7): Podsumowanie

(06.07.2014)

Motywem przewodnim wyprawy Dookoła Europy w 2014 roku, w setną rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej, była postać wojaka Szwejka. Zapraszamy na krótkie podsumowanie i najciekawsze wspomnienia z 8-dniowej wycieczki kolejowo-autobusowej.

Trasa: Warszawa – Praga, Praga – Czeskie Budziejowice, Czeskie Budziejowice – (Ceske Velenice) – Wiedeń, Wiedeń – Bratysława, Bratysława – Budapeszt, Budapeszt – (Koszyce) – Humenne – Medzilaborce – Palota – Komańcza – Sanok, Sanok – Przemyśl, Przemyśl – Lwów.

* Pierwszy etap podróży to nocny pociąg z Warszawy do Pragi – sprawnie, choć do celu dojechaliśmy z 30-minutowym opóźnieniem. Niby niedużo, ale dla nas sporo ze względu bardzo krótki zaplanowany pobyt w stolicy Czech.

Szwejk Lwów

Toast z kwasu chlebowego we Lwowie za pomyślne zakończenie wyprawy Dookoła Europy 2014

* Czeskie Budziejowice znane są jako miejsce, skąd wojak Szwejk wyruszył w podróż, ale również z browaru produkującego piwo marki Budweiser.

* Zaskoczenie: szynobus relacji Czeskie Budziejowice – Ceske Velenice (w drodze do Wiednia) z wi-fi i gniazdkami elektrycznymi :)

* Pociąg z Ceskich Velenic do Wiednia dojeżdża do dworca Franz Josef. Byliśmy już wiele razy w Wiedniu, ale nie mieliśmy pojęcia, że taki dworzec istnieje. Podróże uczą.

* Dwa dni na zwiedzenie Wiednia to zdecydowanie za mało. Trudno się zdecydować, co zobaczyć, a z czego zrezygnować, więc wyjeżdżamy z lekkim niedosytem.

* Z Wiednia do Bratysławy można się dostać na różne sposoby, ale my wybieramy podróż wodolotem po Dunaju. To była dobra decyzja – jest bardzo przyjemnie w upalny lipcowy poranek.

* W Bratysławie spędzamy kilka godzin – to akurat jak na stolicę Słowacji.

* Z przejazdem z Bratysławy do Budapesztu nie ma problemu. Pociągi kursują co dwie godziny, a kupiony bilet jest ważny na dowolny z nich. Można więc elastycznie planować czas.

* Polski akcent w Budapeszcie: w pobliżu dworca Keleti natknęliśmy się na piękny latem skwer Jana Pawła II.

* Na dworcu Keleti irytujące są kolejki po bilety międzynarodowe. Ale wystarczy przejść na drugą stronę peronów do biura Wasteels i komfortowo bez czekania kupić bilet. Ciekawostka: bilet do Koszyc jest w całości wypisywany ręcznie, co już raczej rzadko się zdarza…

* Pociąg z Budapesztu do Koszyc wygodny, ale gniazda tylko w pierwszej klasie. Siadamy tam z biletami na drugą klasę, ale konduktor w czasie kontroli chyba nawet tego nie zauważył, bo nie robił żadnych problemów…

* Szynobus Koszyce – Humenne i Humenne – Medzilaborce: znowu komfort, bo są gniazdka (podróżnicy na pewno to docenią)

* Główna stacja w Humenne nazywa się Humenne (tutaj stoi pomnik Szwejka) – nie mylić z Humenne mesto.

* Z kolei w Medzilaborcach aby dostać się do centrum miasteczka należy wysiąść na stacji Medzilaborce Mesto (a nie Medzilaborce). Nie udało nam się ustalić, czy te dwie stacje istaniały również za czasów Szwejka.

* W Bieszczadach króluje transport autobusowy. Linie kolejowe są nieczynne.

* Chcąc się dostać z Sanoka do Przemyśla, w większości przypadków trzeba jechać przez Rzeszów. Połączeń bezpośrednich – jak na lekarstwo.

* Granicę polsko-ukraińską przekraczamy w Medyce na piechotę. Czas oczekiwania przy kontroli celno-paszportowej: 0 minut.

* Choć w powieści Haska nie jest jasne, czy Szwejk był we Lwowie, bez trudu można znaleźć jego pomnik przy Kawiarni Wiedeńskiej.

* We Lwowie warto zwrócić uwagę, że większość motorniczych to kobiety.

Po kolei:
1. Praga i Czeskie Budziejowice
2. Wiedeń
3. Bratysława
4. Budapeszt
5. Od Budapesztu do Przemyśla
6. Lwów

Kategorie: Dookoła Europy Turystyka

Tagi: ,

6 osób skomentowało


Fachri:

Yes, this only works for two-pin devices. For the UK plugs, those plugs have the third pin (ground) made of pstlaic, which is not grounded at all. Sep 11 at 8:05

http://www.krums1.com/:

I have exactly what info I want. Check, please. Wait, it’s free? Awesome!

http://www.ionicbathfootdetox.com/:

Chicago Style calls for spelling out state names, and setting them off with commas.AP Style calls for the non-postal system abbreviation for most states: She lived in Falmouth, Mass., and swam in the ocean.

http://www.themindstylecompany.com/:

je vais pas en faire un vrai mais je crois que l’on pouvais déjà le faire sans abo spécifique avant… mais un grand merci pour ton info

http://www.todayfortodays.com/:

Kursk431March 28, 2012I always threw my blades out after? I cut each time because I felt disgusted with myself but unfortunaltly the physical scars never go away

http://www.elcrudito.com/:

Hola J.: “banco” y “malo”, ¿no tiene eso algo de redundacia”? :-) No entiendo bien, en lo que explicas, la razón por la cual esos “activos” no se pueden poner a la venta en el mercado a precio de saldo, why? 1abrazo, AM.

Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie