Dookoła Europy 2013 (5): Miniaturowy Liechtenstein

(05.07.2013)

W piątek na trasie naszej turystycznej podróży dookoła Europy znalazł się Liechtenstein – malutkie alpejskie księstwo wciśnięte między Austrię a Szwajcarię.

Turystyka rowerowa i piesza

Po przekroczeniu granicy od razu rzuca się w oczy, że księstwo stawia na turystykę. Turystykę rowerową i pieszą, bowiem największym bogactwem tego kraju są piękne krajobrazy. W wielu miejscach można znaleźć mapy z proponowanymi szlakami rowerowymi i pieszymi. Są one też dobrze oznaczone, więc zgubić jest się raczej trudno.

Liechtenstein

Drogowskazy ścieżek rowerowych i pieszych – stały element na ulicach Liechtensteinu

Przejechanie całego księstwa na rowerze (a może nawet i przejście na piechotę) nie powinno nastręczać trudności nawet nie wprawionym turystom. Powierzchnia kraju to 160 475 km2 – Liechtenstein jest czwartym najmniejszym państwem Europy i szóstym najmniejszym na świecie. Cała linia graniczna ze Szwajcarią i Austrią wynosi 86,2 km.

Około połowy powierzchni kraju stanowią góry. Są one też nieodłącznym elementem krajobrazu. W stolicy kraju Vaduz siedziba tamtejszego parlamentu znajduje się tuż przy stromym, pionowym, ponad stumetrowym zboczu.

Liechtenstein

Siedziba parlamentu w Vaduz

Piękna natura i historia

Oprócz pięknej natury w Liechtensteinie uwagę zwracają historyczne budynki. W księstwie znajduje się wiele starych domów, hoteli, zamków i mostów. Większość z nich znajduje się pod ochroną zabytków i… zachęca do zwiedzenia.

W centrum Vaduz znajduje się budynek Liechtenstein Center, czyli biuro informacji turystycznej kraju. Dzięki nowoczesnej technologii multimediów można w nim obejrzeć filmy prezentujące kraj w sposób bardzo obszerny. Po tej krótkiej wizycie wiedza i wyobrażenie na temat Liechtensteinu są bardzo duże.

Przed budynkiem znajduje się replika kamienia „Km. 0+0 Km.”. Kiedyś w tym miejscu znajdował się budynek parlamentu Liechtensteinu. Ze względu na swoje polityczne znaczenie budynek stał się centrum kraju. Właśnie z tego punktu w 1864 roku po raz pierwszy zaczęto mierzyć odległości na drogach w Liechtensteinie. W progu budynku wyryto wtedy znak Km. 0+0 Km.”.

Liechtenstein

W Vaduz książkę można wypożyczyć nawet wtedy, gdy biblioteka jest nieczynna

W Vaduz życie zamiera praktycznie po godz. 17. Do tego czasu pracują banki, instytucje, poczta, ale też np. większość sklepów. Na dobry pomysł wpadło więc kierownictwo miejscowej biblioteki – kto nie zdąży wypożyczyć książki przed zamknięcie, może sobie ją po prostu pożyczyć z biblioteczki ustawionej na zewnątrz. Biblioteczka jest otwarta dzień i noc, więc można po prostu przyjść i wrócić do domu z książką pod pachą.

Sport w Liechtensteinie

W podróży pod marką Sportowo i Zdrowo nie możemy oczywiście nie wspomnieć o sporcie w Liechtensteinie. Tak naprawdę na profesjonalnym poziomie uprawia się tam piłkę nożną i narciarstwo. Rodzeństwo Hanni i Andreas Wenzel zdobywało medale na zimowych igrzyskach olimpijskich w narciarstwie alpejskim. Dzięki tym narciarzom Liechtenstein jest najbardziej utytułowanym krajem świata w nieoficjalnej klasyfikacji „Olimpijskie medale na jednego mieszkańca”.

Jeśli chodzi o piłkę nożną, to kraj nie odnosi większych sukcesów. W piłce klubowej największym sukcesem jak do tej pory jest awans FC Vaduz do drugiej rundy Pucharu Zdobywców Pucharów w 1996 roku po wyeliminowaniu łotewskiego Universitate Ryga.

W piłce reprezentacyjnej największym sukcesem jest zwycięstwo 4:0 nad Luksemburgiem w eliminacjach mistrzostw świata 2006. Cztery dni wcześniej Liechtenstein zremisował z ówczesnym wicemistrzem Europy Portugalią 2:2.

Liechtenstein

Alpejski krajobraz Liechtensteinu

Czytaj też:
Dookoła Europy 2013 (1)
Dookoła Europy 2013 (2)
Dookoła Europy 2013 (3)
Dookoła Europy 2013 (4)

Kategorie: Dookoła Europy Turystyka

Tagi: , , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie