Dookoła Europy 2013 (4): Kosmopolityczna Genewa

(04.07.2013)

Szwajcaria – znana z banków, zegarków i siedzib różnych światowych organizacji. W naszej turystycznej podróży dookoła Europy przyjechaliśmy do Genewy.

To jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast w Europie, ponieważ ponad połowa mieszkańców posiada zagraniczny paszport. Jednocześnie Genewa jest pięknie położona nad Jeziorem Genewskim, największym w Alpach i Europie Zachodniej.

Turystyczne zwiedzanie siedziby ONZ

Zwiedzanie tego drugiego co do wielkości szwajcarskiego miasta zaczęliśmy od siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych. Trzeba przyznać, że mieszczący się niemal w samym centrum miasta kompleks robi ogromne wrażenie.

ONZ

Widok na siedzibę ONZ

Sala posiedzeń plenarnych znajduje się w wybudowanym w latach 1929-1936 Pałacu Narodów, ale w skład kompleksu wchodzi jeszcze kilka innych imponujących budynków.

W 1919 roku po zakończeniu pierwszej wojny światowej zdecydowano, że siedziba Ligi Narodów, prekursorki dzisiejszej ONZ, znajdzie się w Genewie. Wtedy mieściła się w budynku nad brzegiem jeziora, obok hotelu President.

Dwieście siedzib

Po drugiej wojnie światowej Ligę Narodów zastąpiła znacznie bardziej ustrukturyzowana Organizacja Narodów Zjednoczonych. Siedziba pozostała w Genewie, ale przeniesiono ją do Pałacu Narodów. Dzisiaj tuż obok znajduje się Plac Narodów, w którego okolicy rozlokowana jest większość z dwustu siedzib międzynarodowych organizacji.

Z naszego sportowego punktu widzenia warto jeszcze dodać, że w Szwajcarii mieści się siedziba Międzynarodowego komitetu Olimpijskiego (w Lozannie), światowej federacji piłkarskiej FIFA (w Zurychu) i europejskiej federacji piłkarskiej (w Nyonie pod Genewą).

Fontanna na jeziorze

Genewa to jednak jeszcze atrakcja turystyczno-wypoczynkowa. Nad brzegiem jeziora cumują jachty, z zdobi go słynna fontanna Jet d’Eau. Wysokość strumienia osiąga 140 m i można go zobaczyć z odległości 100 km. Fontanna wyrzuca 500 litrów wody na sekundę z prędkością 200 km/godz.

Genewa

Fontanna na Jeziorze Genewskim

W centrum miasta przy jeziorze znajduje się jeszcze ogród angielski, utworzony w 1854 roku, w którym można podziwiać między innymi zegar z kwiatów.

Genewa

Zegar z kwiatów

Genewa nie jest dużym miastem, więc tutejsza organizacja turystyczna proponuje gościom wiele tras pieszych. Wiele z nich zaprojektowano tak, aby przez godzinę szybkiego marszu obejść i zobaczyć najważniejsze punkty miasta.

Czytaj też:
Dookoła Europy 2013 (1)
Dookoła Europy 2013 (2)
Dookoła Europy 2013 (3)

Kategorie: Dookoła Europy Turystyka

Tagi: , , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie