Dookoła Europy 2013 (3): Śladami Hrabiego Monte Christo

(03.07.2013)

Trzeci dzień naszej wyprawy turystycznej dookoła Europy upłynął pod znakiem historii i literatury. W Marsylii wybraliśmy się śladami Hrabiego Monte Christo do twierdzy If.

Budowa twierdzy na wyspie If przed marsylskim portem rozpoczęła się w 1524 roku. Miała ona za zadanie chronić wejście do portu.

Turystyka i literatura

Twierdza nigdy jednak nie spodobała się mieszkańcom miasta, którzy zawsze nazywali ją „niechcianym sąsiadem”. Kiedy na wyspie zaczęli stacjonować żołnierze i artyleria, mieszkańcy organizowali protesty. Dla nich twierdza If była symbolem władzy centralnej. Tymczasem Marsylia, włączona do Francji w 1481 roku, zachowała przywilej samodzielnego decydowania o swojej polityce obronnej.

Twierdza If

Twierdza If

Kilka lat później twierdza zaczęła również pełnić funkcję więzienną. Z punktu widzenia geografii i architektury było to więzienie idealne, z którego ucieczka wydawała się być niemożliwa.

Twierdza swoją wielką sławę zawdzięcza powieści Hrabia Monte Christo napisanej przez Aleksandra Dumasa. Główny bohater Edmund Dantes po aresztowaniu został skazany bezpodstawnie na więzienie właśnie na wyspie If.

Ucieczka w worku

Po ośmiu latach więzienia Dantes poznał współwięźnia księdza Farię. Obaj planowali ucieczkę, ale w międzyczasie ksiądz zmarł w swojej celi. Dantes ukrył się w worku, w którym zamierzano wyrzucić zwłoki Farii do morza i w ten sposób wydostał się z więzienia. Dumas w taki sposób podtrzymał mit jednej jedynej osoby, która miała uciec z If.

Po ucieczce Dante odnalazł skarb na wyspie Monte Christo i dzięki zdobytemu bogactwu zemścił się za niesłuszne uwięzienie.

Powieść Dumasa ukazała się najpierw w odcinkach w gazecie Les Debats, a w roku 1845 została opublikowana w 18 tomach. Powieść została przetłumaczona na wiele języków, a na jej podstawie nakręcono 23 filmy, z czego pierwszy w roku 1907.

Marsylia

Stary Port w Marsylii

Dzisiaj statki na wyspę If wyruszają ze Starego Portu w Marsylii mniej więcej co pół godziny, a podróż trwa 20 minut. Po zamku i twierdzy pozostały dobrze zachowane ruiny. Wchodząc do niektórych pomieszczeń można jednak poczuć grozę minionych wieków i tragiczny los więzionych tu osób.

Polski akcent w Tour de France

Po południu w Marsylii nie mogliśmy odmówić sobie wizyty na plaży. Było to tym bardziej ciekawe, że akurat zlokalizowano tam metę etapu Tour de France z Cagnes sur Mer. Na mecie najlepszy okazał się brytyjczyk Mark Cavendish. Najlepszy z Polaków Michał Kwiatkowski zajął 29. miejsce, ale pojawił się na podium, zakładając koszulkę lidera w klasyfikacji młodzieżowców, jednocześnie zgarniając ogromny aplauz ze strony Sportowo i Zdrowo.

Tour de France

Kibice na mecie Tour de France w Marsylii

Czytaj też:
Dookoła Europy 2013 (1)
Dookoła Europy 2013 (2)

Kategorie: Dookoła Europy Turystyka

Tagi: , , , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie