Dookoła Europy 2013 (1): Europejski Luksemburg

(01.07.2013)

Pierwszy etap tegorocznej podróży turystycznej Dookoła Europy miał wymiar nieco symboliczny i wiódł z Berlina (symbolu podzielonej Europy) do Luksemburga (jednego z symboli połączonej Europy).

W Luksemburgu mieści się bowiem dzisiaj wiele wydziałów Komisji Europejskiej, ponadto m.in. sekretariat generalny Parlamentu Europejskiego, siedziba Europejskiego Banku Inwestycyjnego i kilka innych instytucji europejskich. Wszystko położone jest na wzgórzu Kirchberg, na które – zgodnie z naszą zasadą turystyki sportowej – wdrapaliśmy się pieszo.

Turystyczna wspinaczka do serca Unii Europejskiej

Cała ta wspinaczka do serca Unii Europejskiej przypominała nam nieco początek ubiegłorocznej podróży do Europy, którą zaczęliśmy od podobnej wspinaczki na górę, na której stykają się granice trzech państw – Niemiec, Holandii i Belgii. Wszystko musi być zgodne z naszą zasadą turystyki połączonej ze sportem, rekreacją, a więc – wysiłek fizyczny poprawiający zdrowie :)

Luksemburg

Dzielnica Europejska w Luksemburgu

Dzielnica Europejska na wzgórzu Kirchberg w Luksemburgu to kilkanaście potężnych budynków wybudowanych w nowoczesnym stylu – ze stali i szkła. Pracownicy instytucji europejskich mają dobre warunki pracy. Mogą na przykład wyjść na godzinną przerwę i pobiegać po trasach w lasach na wzgórzu. Mogą również wyjść i poleżeć na leżakach przed Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Taka przerwa w pracy dobrze wpływa na samopoczucie człowieka.

Mały Luksemburg

Luksemburg jest drugim najmniejszym (po Malcie) krajem członkowskim Unii Europejskiej. Jednak odegrał potężną rolę w drodze do zjednoczonej Europy. To właśnie ten kraj w 1957 roku był jednym z sygnatariuszy Traktatów Rzymskich, wraz z Belgią, Niemcami, Francją, Włochami i Holandią. Miasto Luksemburg jest dzisiaj traktowane jako jedna z trzech stolic Unii Europejskiej, na równi z Brukselą i Strasburgiem.

W Luksemburgu urodził się Robert Schuman, francuski polityk, jeden z najbardziej zaangażowanych w powstanie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, poprzedniczki UE. Dzisiaj uznawany jest zresztą za jednego z ojców Unii Europejskiej.

Współczesna Europa i turystyka

Luksemburg to z jednej strony współczesna zjednoczona Europa, a z drugiej – ogromna atrakcja turystyczna dla osób lubiących historię. Miasto, które niegdyś było potężną twierdzą, położone jest na wzgórzach, które połączone są imponującymi mostami. Rozpościerają się z nich wspaniałe widoki na całe miasto i okolicę. W wielu miejscach zachowały się stare mury obronne, choć wiele z nich rozebrano w latach 1867-1893.

Luksemburg

Widok z jednego ze wzgórz w Luksemburgu

Warto w tym momencie wspomnieć, że pierwsze instalacje obronne w dzisiejszym Luksemburgu powstały już w roku 963. Później w ciągu wieków tereny te rządzone były przez różnych władców, którzy stale rozbudowywali twierdzę. Burgundowie, Hiszpanie, Francuzi, Austriacy i Prusowie przyłożyli rękę do rozbudowy instalacji obronnych w Luksemburgu.

Luksemburg

Pałac Wielkiego Księcia

Jeśli chodzi o turystykę na sportowo, to warto zwiedzić Luksemburg na rowerze. Ze względu na pagórkowate ukształtowanie terenu nie zawsze może być łatwo, ale za to bardzo łatwo wypożyczyć jest rower. Wypożyczalnie są w każdym ważniejszym punkcie miasta.

Całe księstwo położone jest na niewielkim obszarze. Miłośników podróży kolejowych może ucieszyć np. fakt, że z miasta Luksemburga do innych miast można dojechać w maksymalnie pół godziny. Luksemburg zamieszkuje 512 353 osób, z czego jednak aż 220 522 to obcokrajowcy (stan na luty 2011 r.), pracujący głównie w instytucjach UE.

Kategorie: Dookoła Europy Turystyka

Tagi: , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie