Dookoła Europy 2012 (2): Atrakcje w Amsterdamie

(26.08.2012)

W drugim dniu podróży dookoła Europy zdecydowanie postawiliśmy na sport. Zaczęliśmy od rowerów, a skończyliśmy na spacerach po Amsterdamie.

Na rowerach w Amsterdamie jeżdżą wszyscy – młodzi i starzy. Jeżdżą zawsze, bez względu na pogodę. Przy dworcach kolejowych są specjalne parkingi, a ten przy głównym dworcu Amsterdam Centraal może pomieścić kilka tysięcy rowerów! Wyznaczone miejsca do parkowania rowerów znajdują się w całym mieście. Kto zostawi rower poza nimi, może narazić się na odholowanie go przez straż miejską. Koszt odzyskania roweru to 20 euro.

Wypożyczyć rower w Amsterdamie to też nie problem. W całym mieście aż trudno nie zauważyć licznych wypożyczalni.

I nie muszą to być wypasione rowery. Mogą być najzwyklejsze bez przerzutek. Dzień zaczynamy od wycieczki z centrum na stadion Amsterdam ArenA i na ok. 10-kilometrowej trasie w jedną stronę nie napotykamy na żadne wzniesienie. Trasa jest płaska jak stół, podobnie jak cała Holandia.

Amsterdam ArenA została oddana do użytku w połowie 1996 roku. Na co dzień gra tu miejscowy Ajax, a stadion będzie gościł finał Ligi Europy UEFA 2013. Wokół obiektu znajdują się liczne sklepy, kino, centrum handlowe, a ciekawostką jest przebiegająca pod stadionem autostrada. To wciąż jeden z najnowocześniejszych stadionów w Europie.

Wracamy do centrum i drugą część dnia spędzamy na spacerach. Odwiedzamy dom-muzeum Anne Frank, tragicznej postaci z dziejów okupacji Holandii podczas drugiej wojny światowej. Zachodzimy do Muzeum Tulipanów i Muzeum Sera, gdzie można spróbować jego różnych gatunków. Przy okazji zauważamy, że niektóre gatunki żółtego sera mają kolor… zielony. Ser, tulipany to jedne z symboli Holandii, podobnie jak krowy, wiatraki i rowery.

Spacerujemy malowniczymi uliczkami miasta, poprzedzielanego licznymi kanałami. Krajobraz nieco przypomina Wenecję, choć zamiast gondoli są rowery. Wszystkich atrakcji Amsterdamu nie sposób zwiedzić w jeden dzień, ale odwiedzamy jeszcze Plac Dam, z Pałacem Królewskim i Pomnikiem Narodowym oraz spacerujemy ulicą Damrak. To na nią właśnie wchodzą turyści przyjeżdżający pociągiem do Amsterdamu. Wiedzie ona do centrum miasta, stąd zawsze jest niezwykle zatłoczona.

Wracamy do naszej kwatery, która mieści się na drugim brzegu rzeki IJ. Nie wybudowano nad nią zbyt wielu mostów, więc – co ciekawe – sprzed dworca kolejowego na drugi brzeg pływają bezpłatne promy, należące do amsterdamskiej komunikacji miejskiej.

Czytaj też:
Dookoła Europy, cz. 1
Dookoła Europy, cz.3

[Gallery not found]Kategorie: Dookoła Europy Turystyka

Tagi: , , , , , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie