Długa historia squasha

(25.10.2012)

Historia squasha rozpoczyna się wiele wieków temu we Francji. Około 1150 roku na wąskich francuskich uliczkach powstała gra nazywana „Le Pauem”, czyli wnętrze dłoni. Ludzie dla rozrywki odbijali dłońmi kawałek materiału w kształcie piłki. Ta gra była podstawą nie tylko squasha, ale i tenisa, w który przekształciła się w okolicach XV wieku.

Squash w więzieniu

Następnym milowym krokiem w powstawaniu squasha była gra, w którą grali więźniowie we Fleet Prison w Anglii. Był to początek XIX wieku. Więźniowie odbijali piłkę od ścian swoich ciasnych cel, żeby utrzymać dobrą kondycję i trochę się rozerwać. Z czasem stworzyli rakietki i to od nich gra otrzymała nazwę „rackets” – czyli rakiety.

Gra stawała się coraz popularniejsza, szczególnie w szkołach i tu właśnie narodził się prawdziwy squash. Pierwsze cztery boiska powstały w szkole w Harrow w Anglii. Miało to miejsce w 1864 roku i to ta data uznawana jest za datę narodzin squasha. Nazwa to dźwięk, jaki wydaje piłka odbijająca się od ścian kortu.

Gra powędrowała wtedy w dwóch różnych kierunkach. W Anglii grano miękką piłką, natomiast w północnej Ameryce odbijano twardą piłkę na odrobinę węższym korcie. W Ameryce pierwsze boisko zbudowano w 1884 roku w szkole St. Pauls w New Hampshire. Już 13 lat później w 1907 roku założono pierwszą organizację. Miało to prowadzić do ujednolicenia zasad squasha. W Kanadzie organizacja squasha powstała w 1911 roku, a w Anglii w 1928. Pierwsze mistrzostwa świata rozegrano jednak wcześniej, właśnie w Anglii, w 1920 roku.

Boom squasha

Największy boom squasha to lata 60. Irlandczyk Johan Barington oraz Australijczyk Geoff Hunt swoją wspaniałą grą spopularyzowali ten ekscytujący sport i pokazali go całemu światu. Międzynarodowa organizacja squasha powstała w 1966 roku. Od tego momentu squash ujednolicił zasady, wymiary boisk, sędziowanie. Od tej chili można było również rozpocząć oficjalne mistrzostwa świata. W tej chwili międzynarodowa federacja squasha składa się ze 120 organizacji państwowych. Są duże szanse, że już niedługo zobaczymy squasha jako dyscyplinę olimpijską.

Obok wymienionych wcześniej legendarnych zawodników, pojawiło się coraz więcej bohaterów tego sportu. Państwem, które przyczyniło się do rozwoju nowoczesnego squasha to Pakistan. Jahangir Khan wygrywał British Open dziesięciokrotnie w latach 1982-1992. Jego następcy to Janshir Khan i Hashim Khan, którzy podtrzymują dominację Pakistanu w tym sporcie.

Czytaj również:
Tajemnice squasha 

Kategorie: Squash

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie