Dlaczego powinieneś lubić sport

(18.09.2012)

Powinieneś lubić sport nawet, jeśli nie jesteś kibicem. Niedorzeczne? Pozwól, że to wyjaśnię.

Sport łączy w sobie wiele niezbędnych do życia cech, które czynią ludzi szczęśliwymi i pomagają im odnosić sukcesy. Niezależnie, czy jesteś fanem jakiejś dyscypliny sportowej, czy też nie, powinieneś doceniać to, czym one są i o co w nich chodzi. Żeby było jasne – niekoniecznie musisz czerpać przyjemność z oglądania zawodnika biegających po boisku. Jednak jeśli chcesz być najlepszym człowiekiem, jakim tylko możesz się stać, musisz zastanowić się, co sprawiło, że taki sportowiec osiąga sukcesy.

Zbyt często ludzie widzą sport jako aktywność fizyczną, która w kółko leci w telewizji. Prawdziwa lekcja, której można się nauczyć od sportowców i odnieść do różnych aspektów naszego życia, jest nie tyle fizyczną rzeczą, co wręcz sprawą umysłu.

Co więc decyduje o sukcesie sportowca i jak to odnosi się do ciebie? Przyjrzyjmy się kilku cechom, które są niezwykle ważne.

Poświęcenie
Zacznę od cechy, która obejmuje wiele innych, czyli oddanie. Sportowcy odnoszący sukcesy wcale nie urodzili się triumfatorami. Zdali sobie sprawę, że mają pasje i poświęcili się, by stawać się najlepszymi. Nie ma zamienników dla ciężkiej pracy. Jeśli siedzisz gdzieś czekając na kogoś, kto da ci to, czego pragniesz w życiu, będziesz czekał bardzo długo. To nawet o wiele bardziej prawdziwe w świecie sportu. Jako zawodnik na boisku, sportowiec wie, że zawsze niezliczona grupa ludzi niestrudzenie pracuje, by zasłużyć sobie na swoją pozycję. Bez poświęcenia byłoby to niemożliwe. Nigdy nie byliby w stanie aspirować lub pozostać na poziomie sukcesu, którego pragną lub są w stanie osiągnąć. Tak samo nie mógłby tego dokonać ani pisarz, ani biznesmen, ani żadna inna osoba pragnąca zostać kimś więcej, niż jest dziś.

Wytrwałość
Jak zostało powiedziane powyżej, poświęcenie łączy w sobie wiele innych cech, wytrwałość więc z całą pewnością jest jedną z nich. Jednak jest to na tyle wyjątkowa właściwość, że zasługuje na osobne wyjaśnienie. Sportowiec odnoszący sukcesy spędza niezliczone godziny na udoskonalaniu swoich umiejętności i doskonaleniu metod. Piłkarz może stracić dziesiątki piłek w trakcie sezonu, wie jednak, że każda taka strata może go czegoś nauczyć i dać nadzieję na mniej niepowodzeń w przyszłości. Dla sportowców powiedzenie: „Jeśli na początku ci się nie uda, spróbuj ponownie” nabrało teraz zupełnie nowego znaczenia. To ich mantra, porażka karmi determinację, napędza edukację, wprowadza nowe możliwości i wymaga nieustającej wytrwałości. Osoba, która stosuje się do tych zasad w codziennym świecie i w karierze zawodowej, odniesie sukces.

Szacunek
Sport jest ciężki i wymagający. Umiejętności niezbędne do radzenia sobie w większości dyscyplin są trudne do nauczenia. Sportowcy uczą się ogromnego szacunku do dyscypliny, w której biorą udział, jak i do swoich przeciwników. Sportowiec nie dostanie się na szczyt, jeśli nie będzie podziwiał i szanował swoich poprzedników i tych, którzy pracowali równie ciężko jak on. Każda osoba powinna mieć poszanowanie dla dziedziny, w której się sprawdza. To inspiruje, motywuje, jest godne podziwu przez współpracowników, co skutkuje ich uznaniem naszej osoby. Wzajemne nabywanie i dzielenie się zaufaniem i z otoczeniem nadaje naszemu życiu lepszego znaczenia i zwiększa szanse na sukces.

Nastawienie
W życiu liczy jest nastawienie, w sporcie nawet 10 razy bardziej. Jeśli sportowiec nastawia się na ciężką pracę i bycie najlepszym, praktycznie nic nie jest go w stanie zatrzymać. Z drugiej strony jednak, jeśli ten sam sportowiec pozwala, by porażka albo frustracja zamieniła się w pesymizm, prawie nic nie można zrobić, by tego zawodnika ponownie zmotywować. Sportowcy muszą kontrolować swoje emocje i podejście niezależnie od czynników zewnętrznych, a także w samym sobie stworzyć pragnie wygrywania. Oddziaływanie środowiska zewnętrznego bombarduje nas każdego dnia, niezależnie czy jest ono dobre czy złe, każdy z nas powinien mieć kontrolę nad swoim podejściem. Jeśli pomyślisz, że dzisiejszy dzień będzie dobry, zapewne tak się stanie.

Pewność siebie
Prawdopodobnie najważniejszym składnikiem sukcesu w sporcie jest pewność siebie. Zawodnik każdej dyscypliny sportowej powinien wierzyć, że może i potrafi osiągnąć swój cel. Trenerzy całe sezony spędzą na wypracowaniu tej właśnie cechy w zawodniku i drużynie. Pewny siebie zawodnik to taki, który jest motywowany sukcesem i instruowany porażką. Wierzy, że jest najlepszy, że odniesie sukces i poświęca się, by tego dokonać. Wiara w siebie to zasadniczy warunek odnoszenia sukcesów. Bez niej wyzwania zmieniają grę w przeciwność nie do pokonania. Dzięki niej, są one postrzegane jako drabina na szczyt, a nie przeszkoda.

Praca zespołowa
Prawie każdy sportowiec uczy się, że ludzie go otaczający, współzawodnicy czy po prostu trenerzy, są tak samo cenni jak on sam. Jest to jedna z najlepszych lekcji, która trwa dopóty, dopóki bierzemy udział w grze. To idea, która mówi, że nawet jeśli nie potrafisz sam czegoś zrobić, nieważne jak silny i pewny siebie jesteś, obok ciebie zawsze będą zwolennicy i partnerzy, którzy cię wesprą. W życiu codziennym może to być rodzina, przyjaciele, koledzy z pracy lub ktokolwiek inny, kto przyczynia się do twojego sukcesu i rozwoju. Przydają się tu także umiejętności przywódcze. W każdej drużynie czy grupie ludzi, by dobrze funkcjonowała, musi być spójność i chemia. Muszą być ci, którzy prowadzą i ci, którzy są prowadzeni, razem dokładając wszelkich starań, by stworzyć grupę silniejszą niż suma jej części.

Wiedza
Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak wiele czasu minęło na nauce, zanim zawodnik mógł wyjść na zawody. Niektóre podręczniki jakiejś dyscypliny zawierają tysiące stron, a zawodnik musi znać każde słowo w nich umieszczone. Połącz to z koniecznością poznania każdej strategii gry, jaką inna drużyna może zastosować i tysiącami urozmaiceń w zależności od poszczególnych graczy, trenerów i warunków boiska, a wyłania się obraz ogromu informacji, jaki sportowiec powinien posiadać.

Wiedza jest niezwykle ważnym filarem wśród uznanych sportowców, jak i w każdej profesji i dziedzinie życia.

Są też inne rzeczy. Sportowcy wiele troski poświęcają zdrowiu, jedząc najlepsze jedzenie, jakie mogą i ćwicząc z największym poświęceniem. Są twardzielami i dają z siebie wszystko będąc na boisku. Tworzą niezwykle silne więzi ze współgraczami i uczą się, by się wspierać i na sobie polegać. Są zmotywowani, mają dużo energii, wiedzą jak dzielić uznanie. Tego i wielu innych rzeczy mogą się nauczyć od nich zwykli ludzie.

Bez względu na to, czy cenisz sport, nie możesz ignorować potężnego nakładu ciężkiej pracy i prawdziwego poświęcenia, jaki towarzyszy odnoszeniu sukcesów w sporcie. Praktycznie każdy z nas ma w życiu cele i pasje, w których chciałby triumfować. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak osiągać to w codziennym życiu, dobrze jest przyjrzeć się funkcjonowaniu świata sportu.

Zobacz też:
Marcin Możdżonek o drodze na siatkarski szczyt 

Kategorie: Zdrowe życie

Tagi: , , , ,

1 osoba skomentowała


Andzia1991:

che zostać zawodowo sportowcem bo kocham to i che zostać zawodom śątkarkom wiem rże będzie i bardo cieczko na studiach ale wiem że dam rade bo to kocham sport

Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie