Budapeszt na rowerze

(21.05.2013)

Korzystając ze wspaniałej majowej pogody ruszyliśmy na wycieczkę rowerową po Budapeszcie. W ciągu niecałych pięciu godzin udało się zobaczyć najważniejsze miejsca węgierskiej stolicy. Nasza wycieczka rowerowa – jak przystało na markę Sportowo i Zdrowo – zaczęła się od… stadionu Ferenca Puskasa w Budapeszcie.

1. Stadion Ferenca Puskasa

Stadion Ferenca Puskasa, wcześniej znany jako Stadion Ludowy, to najważniejszy i największy obiekt na Węgrzech. Gra tutaj reprezentacja narodowa, a kilka klubów rozgrywało na nim mecze w rozgrywkach europejskich.

Nowoczesny jak na tamte czasy obiekt został otwarty 20 sierpnia 1953 roku, a jego pojemność wynosiła 70 tysięcy widzów. Przez ostatnie 60 lat służył głównie jako stadion piłkarski i lekkoatletyczne, ale od lat 80. odbywają się tutaj również koncerty największych gwiazd muzyki.

Stadion Ferenca Puskasa

W 2002 roku stadion nazwano imieniem legendarnego lewego pomocnika Ferenca Puskasa, z okazji jego 75. urodzin.

Obecnie część stadionu wymaga przebudowy, dlatego podczas imprez kibice zasiadają wyłącznie na dolnych i środkowych sektorach trybun. Pojemność wynosi 38 tysięcy. Na sam stadion nie udaje nam się wejść po właśnie trwa budowa sceny i przygotowanie obiektu do koncertu Depeche Mode, który ma się odbyć nazajutrz.

2. Dworzec kolejowy Keleti

Dworzec Kolejowy Keleti

Położony około kilometra od stadionu. Keleti pályaudvar, czyli Dworzec Wschodni, to najważniejszy międzynarodowy i dalekobieżny dworzec w Budapeszcie, tutaj dojeżdżają pociągi m.in. z Polski. Ze ścisłym centrum miasta łączy go linia metra M2.

Budynek dworca został wzniesiony w latach 1981-1984 i był wtedy jednym z najnowocześniejszych w Europie.

3. Wyspa Małgorzaty

Jedziemy teraz w stronę północnej części miasta, gdzie wjeżdżamy na Wyspę Małgorzaty na Dunaju. To oaza spokoju w centrum Budapesztu. Znajdują się tutaj romantyczne ścieżki, średniowieczne ruiny, niewielkie zoo, fontanny, baseny, a przede wszystkim relaksująca atmosfera.

Wyspa Małgorzaty

Wyspa jest popularna wśród mieszkańców Budapesztu szczególnie w weekendy, kiedy wielu z nich przychodzi tutaj pobiegać, ponieważ wyznaczone są specjalne trasy dla biegaczy. Oprócz tego na wyspie można znaleźć mini kompleks sportowy, z pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej i bieżnią.

Do 1901 roku na wyspę można było się dostać tylko łodzią lub statkiem. Dopiero wtedy wybudowano most łączący miasto z wyspą.

Romantyczna atmosfera wyspy powoduje, że wiele par bierze tutaj ślub.

4. Parlament (Országház)

Z Wyspy Małgorzaty do budynku parlamentu do tylko rzut beretem trasą wzdłuż Dunaju.

Pierwsze posiedzenie węgierskiego rządu w tej siedzibie odbyło się w 1896 roku, podczas obchodów tysiąclecia państwa, mimo że budynek nie był jeszcze ukończony. Dzisiaj siedziba parlamentu węgierskiego to jeden z najbardziej znanych budynków rządowych na świecie. Jego budowa została zakończona w 1904 roku i stanowiła zwieńczenie działań narodu z okazji przypadającego w 1896 roku tysiąclecia państwa.

Parlament (Országház)

Projektantów częściowo inspirował Pałac Westminster. Obecny budynek ma 268 metrów długości i znajduje się na nabrzeżu Dunaju. Na ścianach zewnętrznych umieszczono posągi królów węgierskich.

Trafiamy akurat na potężny remont budynku parlamentu i terenu wokół niego, więc przebijamy się rowerem przez rozkopane uliczki.

5. Most łańcuchowy (Széchenyi)

Zaraz za parlamentem nasza wycieczka rowerowa dociera do kolejnego celu – mostu łańcuchowego. Most łańcuchowy (wybudowany w latach 1839-1849) był pierwszym kamiennym mostem łączącym dwie części miasta – Budę i Peszt. Był też drugą stałą przeprawą na całej długości Dunaju. Dzisiaj to jeden z symboli Budapesztu i najbardziej znany most węgierskiej stolicy.

Most łańcuchowy

Most łańcuchowy

Żelazne łańcuchy, na których zawieszona jest droga, są utrzymywane na 48-metrowych palach rzecznych. Po obu stronach wejścia na most znajdują się betonowe lwy. Legenda mówi, że nie mają one języków, ale prawda jest taka, że języki widać tylko patrząc z góry.

6. Wzgórze zamkowe

Przejeżdżamy rowerem przez most i stajemy u stóp wzgórza zamkowego. To część obszaru światowego dziedzictwa w Budapeszcie. Na wzgórzu zamkowym znajdują się średniowieczne i barokowe ulice z kostki brukowej, historyczny kompleks zamków władców Węgier, kościół Macieja i… wspaniałe widoki na miasto.

Wzgórze zamkowe

Wzgórze zamkowe

Na wzgórze można wjechać również kolejną zwaną Siklo, ale my – sportowcy spod marki Sportowo i Zdrowo – decydujemy się na wspinaczkę rowerową. Nie jest lekko, ale daje się podjechać :) Na wzgórzu znajduje się kompleks zamkowo-pałacowy, a także wiele średniowiecznych budynków, kościołów i obiektów publicznych.

7. Wzgórze Gellerta / Cytadela

Zjazd rowerem ze wzgórza zamkowego to sama przyjemność, ale za chwilę czeka nas dużo poważniejsze wyzwanie – podjazd pod wzgórze Gellerta. Żeby było trudniej, nie wybieramy asfaltowej drogi, tylko wąskie asfaltowe ścieżki, przeznaczone głównie dla pieszych. Kilku innych rowerzystów przypina swoje rowery na dole do ogrodzenia, rusza w drogę pod górę pieszo i ze zdziwieniem obserwuje naszą mozolną wspinaczkę na rowerze. Po kilku minutach z całą pewnością możemy stwierdzić: tą drogą podjechać na szczyt się nie da. Końcówkę musimy pokonać już prowadząc rowery.

Na wzgórzu Gellerta, które jest najwyższym punktem centrum Budapesztu, znajduje się Cytadela, była twierdza wojskowa. Stąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na miasto.

Wzgórze Gellerta

Wzgórze Gellerta – widok na miasto

Twierdza została wybudowana przez Habsburgów w 1851 roku, jako znak podkreślający ich panowanie nad Węgrami.

W 1947 roku na wzgórzu wbudowano Pomnik Wolności. Jego głównym elementem jest kobieta trzymająca gałązkę oliwną, czyli symbol pokoju.

Zjazd ze wzgórze to znowu przyjemność. Wjeżdżamy na most Erszebet, przejeżdżamy z powrotem do Pesztu i za chwilę kierujemy się w prawo, na ulicę Váci.

8. Ulica Váci

Váci to jeden z ważniejszych deptaków Budapesztu. Znajduje się tutaj wiele restauracji i sklepów, dlatego ulica jest często określana jako jarmark turystyczny. Znajdują się tutaj również sklepy największych światowych marek.

Ulica Váci

Ulica Váci

9. Muzeum Narodowe

Po przejechaniu przez ulicę Váci skręcamy w lewo w Vámház Boulevard i kierujemy się prosto do ostatniego punktu naszej wycieczki, czyli Muzeum Narodowego, położonego między stacjami metra Astoria (M2) i Kálvin tér (M3).

Muzeum zostało założone w 1802 roku przez hrabiego Ferenca Széchényiego – i to jego bogata kolekcja stanowiła ówczesną ekspozycję. Dzisiaj w muzeum znajduje się ponad milion eksponatów przedstawiających historię Węgier.

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe

Główna kolekcja znajduje się na drugim piętrze i jest poświęcona okresowi od X wieku – początku dynastii Arpadów – do upadku komunizmu pod koniec XX wieku.

Stamtąd wracamy do wypożyczalni rowerów przy ulicy Wesselényi 13. Ze współpracy z nią jesteśmy bardzo zadowoleni. Koszt wynajęcia roweru na dobę wynosi 2500 HUF (około 36 PLN). Płaci się przy zwrocie, ale przy wypożyczeniu należy zostawić kaucję – 10 000 HUF lub np. 20 lub 50 EUR. Rowery są sprawne, można sobie zamocować dodatkowo koszyk z przodu, a także wziąć zamek.

Jeżdżenie rowerem po Budapeszcie jest przyjemne. W centrum miasta i przy najważniejszych atrakcjach turystycznych wyznaczone są ścieżki rowerowe lub specjalne pasy na ulicach. Nieco gorzej jest poza ścisłym centrum, bo na ruchliwych ulicach nie ma wyznaczonych pasów dla rowerów. Jeśli rowerzysta uzna, że ruch jest za duży, może śmiało poruszać się chodnikami.


Pokaż Budapeszt na większej mapie

Czytaj też:
Rowerem do Jaty
Rajd rowerowy do Woli Wodyńskiej
Rowerem do nieodkrytej Dębiny
Kołobrzeg – Bagicz: Tam, gdzie stacjonowały samoloty
Dookoła Europy (2): Atrakcje w Amsterdamie

Kategorie: Rowery Ruszaj się z nami! Turystyka

Tagi: , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie