Boot fitting – komfort i bezpieczeństwo na nartach

(10.01.2013)

Bez odpowiednio dobranego obuwia narciarskiego nie może być mowy o wygodzie i bezpieczeństwie jazdy na nartach. Specjalna usługa BOOT fittingu, polegająca na indywidualnym dostosowaniu buta do stopy narciarza poprzez modyfikowanie skorupy i buta wewnętrznego wraz z indywidualnym formowaniem wkładek, powinna być istotnym elementem przygotowywania sprzętu narciarskiego przed sezonem.

Boot fitting niezbędny na narty

Na proces BOOT fittingu składa się przede wszystkim profesjonalna analiza budowy stopy oraz dobór właściwego modelu buta dla danego narciarza. Podstawą prawidłowego wykonania usługi jest wykonanie odpowiednich termoformowalnych wkładek oraz formowanie buta wewnętrznego przez jego termiczne wygrzanie, dostosowanie do stopy lub zastosowanie butów wtryskowych. Czasem, dla idealnego dopasowania, stosuje się również modyfikowanie skorupy, przez jej odbarczanie lub frezowanie. Dobór formy wykonania usługi zależy od indywidualnych potrzeb i budowy stopy narciarza, przy konsultacji z ekspertem.

Narty

Dlaczego BOOT fitting jest tak istotny? Paradoksalnie w zbyt dużym bucie możemy mieć wrażenie ucisku w niektórych partiach buta. Ucisk może doprowadzić do gorszego krążenia w stopie, a to z kolei do niebezpiecznych odmrożeń. Ponadto mniejsza kontrola i dopasowanie buta znacznie zmniejsza przyjemność z jazdy.

Efektywność jazdy na nartach

– Idealnie dopasowane obuwie narciarskie to nie tylko kwestia naszego komfortu na stoku, ale również bezpieczeństwa oraz zdrowia.  Przy okazji, odpowiednio dopasowane buty zwiększają efektywności naszej jazdy. Niestety wiele osób ma problem ze znalezieniem dla siebie dobrze dopasowanego, a jednocześnie wygodnego buta. W takim przypadku wskazane jest skorzystanie z usług BOOT fittera tuż po zakupieniu buta przed ruszeniem na stok. Dla tych, którzy już mają narciarskie obuwie, a nie są do końca z niego zadowoleni mamy dobrą wiadomość – usługę można wykonać również na butach używanych – mówi Michał Małecki, ekspert usługi BOOT fitting, instruktor narciarski z wieloletnim doświadczeniem oraz właściciel sklepu narciarskiego Ski Fanatic w Warszawie.

Więcej szczegółów na temat całego procesu personalizacji butów można znaleźć na stronie www.skifanatic.pl.

Michał Małecki jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Posiada uprawnienia instruktora narciarstwa, windsurfingu oraz koszykówki. Od 6 lat jest czynnym instruktorem narciarstwa, prowadzącym grupy w każdym przedziale wiekowym od kilkulatków aż do osób dorosłych. W roku 2008 założył Skifanatic – sklep oferujący wyselekcjonowany sprzęt narciarski. W 2012 roku oferta Skifanatic została poszerzona o kompleksowe usługi BOOT fittingu. Doświadczenie ze stoków narciarskich, prowadzenia kursów oraz licznych amatorskich zawodów pozwalają Michałowi Małeckiemu doskonale zrozumieć oczekiwania i potrzeby narciarzy.

Czytaj też:
Ferie na nartach

Kategorie: Zima

Tagi: , , , , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie