Białe złoto Kołobrzegu

(20.07.2012)

Jedna z uzdrowiskowych podstaw Kołobrzego to solanka – nazywana białym złotem. Niegdyś stanowiła o bogactwie i dobrobycie miasta, dzisiaj pełni funkcje lecznicze, dla gości oraz dla mieszkańców.

Pierwsza warzelnia soli powstała w miejscu dzisiejszego Kołobrzego już IX wieku. Dzięki soli miasto się bogaciło, wytyczono też trzy drogi bite. Od tamtego czasu nie ma ich więcej, ponieważ tereny wokół Kołobrzegu są podmokłe, a ponadto miasto otaczają rezerwaty ochrony roślinności. Czwarta droga prowadząca do miasta to droga morska.

Na terenach dzisiejszego Kołobrzegu ustawiano szopy warzelnicze, a do specjalnego pudła nalewano solankę. Podgrzewano ją, odparowywano i pozyskiwano sól. Na brzegach Parsęty cumowały statki, które transportowały sól w beczkach do Skandii (dzisiejszej Skandynawii).

Właściwości lecznicze źródeł solankowych odkryto w drugiej połowie XIX wieku, kiedy zniesiono status twierdzy dla Kołobrzegu. Pierwszą drewnianą wannę zrobił stolarz i zaczął sprzedawać kąpiele solnakowe. Potem lekarz pochodzenia żydowskiego odkupił tą technologię, rozprzestrzeniła się informacja, że woda ma właściwości lecznicze dla człowieka i zaczęły powstawać domy lecznicze.

Dzisiaj w Kołobrzego są dwa zakłady przyrodolecznicze – jeden z lat 60. drugi z 80. Ponadto specjalne zabiegi można uzyskać w wielu hotelach i ośrodkach.

Mieszkańcy Kołobrzegu, kiedy czują, że zaczyna ich łamać w kościach i nadchodzi okres grypowy, wysyłają kogoś z rodziny do źródełka solankowego. Solankę podgrzewa się, a podczas podgrzewania przybiera ona rdzawy kolor. Później wystarczy w tej wodzie zmoczyć łokcie i stopy – na drugi dzien przeziębienie mija.

Woda solankowa ma 7 promili soli. Można ją wykorzystywać na przykład do wekowania ogórków, które świeżość zachowują nawet po czterech latach. Skład chemiczny takiej wody przypomina skład płynów fizjologicznych organizmu człowieka. Można więc ją pić i nie powoduje ona żadnych perturbacji żółądkowych.

Kąpieloe i zabiegi solankowe pomagają na złamania, choroby kręgosłupa, nadwagę. Można wziąć inhalacje solankowe w przypadku problemów z układem oddechowym, zapaleniem gardła, tchawicy czy infekcjami zatokowymi. Przeciwwskazania są tylko dla osób, które mają problemy z ukłądem krążenia.

Kategorie: Turystyka Zdrowe życie

Tagi: , , , , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie