Bezpieczeństwo na stoku narciarskim

(19.11.2012)

Swobodne sfruwanie z pokrytego śniegiem stoku, powiew wiatru na twarzy i chłonięcie piękna górskiej scenerii – tak wiele jest wrażeń w jeździe na nartach. To sport, którego możesz nauczyć się w bardzo młodym wieku i uprawiać go do końca życia. Może on też spowodować, że odwiedzisz najbardziej spektakularne miejsca na Ziemi.

Jazda na nartach jednak może narazić nas na poważne niebezpieczeństwa, od odmrożeń i poparzeń słonecznych do uszkodzeń kolan i urazów głowy. Aby zachować bezpieczeństwo na stoku, dostosuj się do poniższych porad:

Dlaczego bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach jest tak ważne?

Narciarstwo oznacza poruszanie się z dużymi prędkościami w dół stromych wzgórz mijając innych narciarzy oraz zarówno naturalne, jak i stworzone przez ludzi przeszkody. Upadki się zdarzą niezależnie od tego, jak dobrym narciarzem jesteś, a i kolizje są powszechne.

Ponadto jazda na nartach odbywa się w zimie na dużych wysokościach, więc pogoda może zmieniać – od jasnej i słonecznej do przeraźliwie mroźnej, gdzie warunki zmieniają się szybko od jednego stoku do drugiego i z jednej godziny na drugą.

Zasady bezpieczeństwa dla narciarzy, które wydrukowane są praktycznie na każdym bilecie wstępu i w licznych miejscach na terenie stoków narciarskich wymieniają niektóre z „nieodłącznych zagrożeń i niebezpieczeństw jazdy na nartach, włączając: zmienne warunki pogodowe, istniejące i zmienne warunki śniegowe, miejsca bez śniegu, kamieniste, pnie drzew, drzewa, kolizje z naturalnymi obiektami, przedmioty stworzone przez ludzi, innych narciarzy, różnice terenowe, a także niepowodzenia narciarzy wynikające ze złego oszacowania własnych umiejętności.” To całkiem przyzwoita ocena niektórych zagrożeń, na które natkniesz się podczas jazdy na nartach.

Zanim zrobisz pierwszy krok

Jedną z najbardziej efektywnych metod, by zapobiec uszkodzeniom podczas jazdy jest uprzednie upewnienie się, że jest się w dobrej formie. Silniejsze mięśnie nie tylko pomogą utrzymać kontrolę, ale także zapewnią lepszą zabawę podczas jazdy na nartach. Jeśli wiesz, że w zimie będziesz szaleć na stokach, zacznij regularnie ćwiczyć już w lecie i na jesieni. Docenisz to. Zawsze pamiętaj także o rozciąganiu przed wyjściem na stok.

Kiedy już dotrzesz do ośrodka narciarskiego, jeśli nigdy nie jeździłeś na nartach – a nawet, jeśli to robiłeś – zapisz się na lekcje narciarstwa. Nawet najlepsi sportowcy na świecie nie potrafią od razu jeździć na nartach. Najlepszym wyjściem jest pobieranie nauk od certyfikowanego instruktora. Prywatne lekcje zapewnią ci dużo czasu sam na sam z instruktorem, ale tańsze szkółki narciarskie także bardzo dobrze się sprawdzają, są również okazją do zawarcia nowych znajomości.

Bądź rozsądny na stokach
Jesteś już w formie, masz odpowiedni sprzęt i strój, jesteś także po kilku lekcjach. Gratulacje, jesteś gotów na samodzielną jazdę na nartach. Jednak by być bezpiecznym, jest jeszcze kilka ważnych rzeczy do zapamiętania:

Zawsze jeździj ze znajomym. Niezależnie jak dobrym narciarzem jesteś, możliwy jest niefortunny upadek, który uniemożliwi ci kontynuację jazdy. Posiadanie kogoś, kto będzie na ciebie uważał i, jeśli będzie to konieczne, wezwie pomoc, jest o wiele bezpieczniejsze niż samotne jeżdżenie.

Znaj swoje ograniczenia
Bądź ze sobą całkowicie szczery, jeśli chodzi o twoje umiejętności narciarskie. Jeśli jesteś początkujący trzymaj się stoków dla nowicjuszy, aż poczujesz się na tyle pewnie, by udać się w bardziej strome miejsce. Większość tras narciarskich jest wyraźnie oznaczonych jako zielone kółka( trasy dla początkujących), niebieskie kwadraty( teren dla średnio zaawansowanych) albo czarne diamenty( teren zaawansowany). Jeśli oznaczenie ścieżki mówi, że jest ona dla ekspertów, to tak właśnie jest. Trasa narciarska, która jest poza zasięgiem twoich umiejętności oznacza nie tylko brak zabawy, ale jest także idealną drogą do zrobienia sobie krzywdy.
.
Stosuj się do zasad
Nigdy nie wychodź poza granice obszaru narciarskiego ani nie jeździj w zamknięte tereny. Miejsca te nie bez przyczyny są poza zasięgiem. Nie są patrolowane przez patrol narciarski i zwykle pełne są niebezpieczeństw, z którymi nie chcesz się zmagać. Zwracaj także uwagę na wszelkie znaki ostrzegawcze, które napotkasz. Jeśli znak mówi „ Obszar wolnej jazdy”, będziesz musiał zjeżdżać wolno, by uniknąć kolizji z innymi. Jeśli znak mówi „Urwisko”, powinieneś pojechać inną drogą lub zatrzymać się przed dotarciem do krawędzi.

Praktykuj etykietę narciarską
Pamiętaj, że narciarze znajdujący się naprzeciw lub pod tobą na trasie mają pierwszeństwo. Ty możesz ich zobaczyć, ale oni ciebie prawdopodobnie nie, więc to tylko od ciebie zależy, by się z nimi nie zderzyć. Nigdy nie zatrzymuj się na środku trasy lub gdzieś, gdzie nie będziesz widoczny z góry. Zanim zaczniesz zjeżdżać w dół trasy lub wjeżdżać na szlak, popatrz w górę, by upewnić się, że nikt nie zmierza wprost na ciebie. Jeśli mijasz innego narciarza na pomoście lub wąskim szlaku, zawołaj „po prawej” lub „po lewej”, by dać znać, że się zbliżasz.

Baw się świetnie
Narciarstwo to zabawa. Dużo zabawy. I nawet, jeśli wiąże się z niebezpieczeństwami, nie powinno cię to zniechęcać przed dobrą zabawą na stokach. Zabieraj więc znajomych i w drogę!

Kategorie: Zima

Tagi: , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie