Bądź aktywny – trzymaj wagę w Zakopanem

(20.10.2014)

W połowie października ekipa Sportowo i Zdrowo przebywała w Zakopanem, gdzie uczestniczyła w szkoleniu organizowanym przez Krajowe Zrzeszenie LZS. Wydarzenie to objęte było patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki i odbyło się pod hasłem „Bądź aktywny- trzymaj wagę!”.

Zapobieganie nadwadze i otyłości

Do stolicy Tatr przybyły pięcioosobowe zespoły z 12 województw. Celem imprezy była popularyzacja aktywnego spędzania wolnego czasu, prowadzenia zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania i utrzymania właściwej wagi ciała, a także profilaktyka zapobiegania nadwadze i otyłości. Oprócz uczestnictwa w wykładach, dodatkową atrakcją dla przybyłych miały być odpowiednio przygotowane konkurencje sportowe.

Zakopane

Uczestnicy szkolenia w czasie wędrówki po górskim szlaku

Pierwszego dnia szkolenia uczestnicy wzięli udział w pierwszych aktywnościach. Najpierw przedstawiciele poszczególnych województw napisali test wiedzy o zdrowym odżywianiu, a następnie wszyscy zgromadzeni mieli okazję wysłuchać wykładu dr Grażyny Kołomyjskiej, specjalistki w dziedzinie gerontologii i kinezygerontoprofilaktyki, która w Krakowie prowadzi Studio Promocji Zdrowia i Urody. Nieco ponad godzinne wystąpienie dotyczyło kwestii utrzymania dobrego zdrowia. Dr Kołomyjska klarownie wyjaśniła znaczenie aktywności fizycznej i jej rolę w prowadzeniu właściwego trybu życia oraz utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.

Prawidłowe żywienie

Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie odbyło się drugie szkolenie z zakresu prawidłowego żywienia w aspekcie przeciwdziałania otyłości i nadwadze, poprowadzone przez panią mgr inż. Annę Furgał z Centrum Leczenia Otyłości w Krakowie. Po wykładzie uczestnicy imprezy mieli okazję dokonać samooceny sprawności fizycznej, a także wykonać pomiar i analizę składu ciała dzięki obecności specjalistycznego sprzętu i w asyście profesjonalistów z tej dziedziny. Następnie odbyły się wspomniane wcześniej konkurencje, w których zmierzyć się mieli delegaci poszczególnych regionów Polski. Program sportowy obejmował m.in. rzuty do kosza, kręgle, rzut lotką do tarczy czy slalom hokejowy.

Sobota była kolejnym dniem spędzonym aktywnie, bowiem już przed południem uczestnicy szkolenia wybrali się na pieszą wycieczkę z przewodnikiem nad Morskie Oko. Pomimo słabych warunków pogodowych (było chłodno i mglisto) nikomu nie brakowało zapału i energii do zwiedzania. Wieczorem natomiast zgromadziliśmy się w hotelowej kawiarni, by wspólnie podsumować imprezę.

Pod czujnym okiem władz KZLZS wszystkim obecnym zostały przedstawione wyniki konkursu, w którym najlepszym regionem okazało się woj. Podlaskie występujące w pomniejszonym, bo czteroosobowym składzie. Najlepsi w klasyfikacji indywidualnej jak i grupowej otrzymali odpowiednio puchary i medale. W końcowych przemówieniach przedstawiciele władz LZS podsumowali szkolenie, którego celem było promowanie walki z nadwagą i otyłością i prowadzenia zdrowego stylu życia mówiąc, że hasłem właściwym powinno być nie „trzymaj wagę!”, a raczej „zrzucaj wagę,” jednak ten drobny błąd nie stanowił problemu dla uczestników, którzy, bogatsi o nowe doświadczenia i cenną wiedzę, zostali zmotywowani do podjęcia walki o zdrowie i dobry wygląd.

Kategorie: Turystyka Zdrowe życie

Tagi: ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie