Andrea Anastasi: Siatkówka uczy zaufania

(06.06.2013)

Trener reprezentacji Polski siatkarzy Andrea Anastasi opowiada o wartościach, jakie niesie ze sobą uprawianie piłki siatkowej. To szczególnie ważne dla młodych sportowców.

- Dlaczego siatkówka jest tak ważnym sportem dla młodych ludzi?
- Jestem przekonany, że siatkówka jest wspaniałym sportem dla młodych ludzi, ponieważ uczy zaufania do innych. Jeśli masz zaufanie do innych, możesz stworzyć coś ważnego w życiu. Siatkówka jest właśnie taka. Od odbicia, dogrania, ataku – musisz zawsze mieć zaufanie do partnera. W życiu jest to fundamentalna sztuka. Sztuka, której musimy się nauczyć, a siatkówka ma tę cechę. Siatkówka jest sportem gry w drużynie. Nie ma nic wspólnego z indywidualizmem. Jeśli dobrze się zastanowimy, to od odbicia przez rozegranie do ataku wszystko współgra drużynowo. Niektóre sporty, jak piłka nożna, są niekiedy indywidualne. Ale w siatkówce nie jest tak – potrzebna jest współpraca całej drużyny.


- Jak długo trzeba trenować żeby zostać świetnym siatkarzem?
- Jak we wszystkich sportach na pewno długo. Myślę, że sekretem jest nie tylko posiadanie odpowiednich warunków, uzdolnień, ale również wiara w wartość dyscypliny. Szczęściem jest trafić na bardzo dobrego trenera, jak również  możliwość grania i ćwiczenia w bardzo dobrej drużynie.

- Co może pan powiedzieć młodym ludziom, którzy zaczynają uprawiać ten sport?
- Wierzyć w treningi, powtórzenia pewnych ćwiczeń. Ważna jest determinacja, chęć poświęcenia się, powtarzanie tysiące razy pewnych ćwiczeń.

- Czy dla młodego człowieka ważny jest w siatkówce wzrost?
- Tak, wzrost to podstawa. Ale ważna jest również kondycja fizyczna. W piłce nożnej ważne jest szybkie bieganie, w tenisie ważna jest siła i szybkość, a w siatkówce ważny jest wzrost i siła, np. przy ataku.

- Jakie jest pana przesłanie dla młodych siatkarzy?
- W siatkówce ważne jest być zależnym od drużyny, współpracować z nią, być po prostu w drużynie. Uprawianie tego sportu jest wspaniałe i myślę że kto zaczął go uprawiać, to już nie przestanie.

Czytaj też:
Siatkówka okiem Marcina Możdżonka

Kategorie: Siatkówka

Tagi: , , ,

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu


Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie