Ampfutbol – piłkarze po przejściach

(10.10.2013)

Ampfutbol to jedna z najszybciej rozwijających się odmian piłki nożnej. Od pierwszego oficjalnego turnieju minęło 29 lat, a już od jakiegoś czasu mówi się o tym, aby wprowadzić tę dyscyplinę do programu igrzysk paraolimpijskich. Przyjrzyjmy się temu zjawisku nieco bliżej.


– Jest to dyscyplina mocno rozwinięta na świecie. Wiele krajów ma swoje ligi i reprezentacje. Do 2011 roku ampfutbol w Polsce jeszcze nie istniał. My, jako stowarzyszenie, wprowadzamy go na tyle skutecznie, że w zeszłym roku nasza drużyna wzięła udział w mistrzostwach świata – nakreśla nam obraz tej dyscypliny w Polsce Mateusz Widłak, pomysłodawca, inicjator oraz prezes stowarzyszenia Amp Futbol.

Kierowane przez Widłaka stowarzyszenie współpracuje z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, Ministerstwem Sportu, Fundacją Jaśka Meli „Poza Horyzonty”, Fundacją „Piłka jest Piękna”, Fundacją „Polska Do Przodu”, Playarena i wpieramyklub.pl. Ale to nie wszystko.

Tę piękną i ważną inicjatywę wspierają swoimi nazwiskami m.in. Robert Lewandowski, Zbigniew Boniek, czy też Dariusz Dziekanowski. Stowarzyszenie ma na swoim koncie organizację dwóch turniejów Amp Futbol Cup w latach 2012 oraz 2013.

Reprezentacja Polski w ampfutbolu

W 2012 roku do życia została powołana reprezentacja Polski. Do tej pory piłkarze po amputacjach walczący na boisku z orzełkiem na piersi rozegrali 27 spotkań.

Prowadzenie działalności przez stowarzyszenie wymaga jednak dość wysokich nakładów finansowych. Firmą, która w największym stopniu wspiera „Amp Futbol”, jest firma ortopedyczna Vigo.

– Wciąż szukamy różnych firm od zgrupowania do zgrupowania, które chciałyby udzielić nam swojego wsparcia – zaznacza Widłak.

Doświadczeni i nowicjusze

Kim są ludzie uprawiający ampfutbol? Droga, jaką przebyli, by znaleźć się w tym miejscu, jest różnorodna.  – W naszej drużynie mamy wielu piłkarzy, którzy regularnie trenowali w klubie. Sami twierdzą, że po wypadku bardziej brakowało im piłki nożnej niż amputowanej nogi. Moża powiedzieć, że jedną trzecią stanowią ludzie, którzy uprawiali inny sport, kolejna tercja to wspomniani byli piłkarze, a reszta to nowicjusze, którzy chcą spróbować sił w ampfutbolu – opowiada prezes stowarzyszenia Amp Futbol.

W związku z wielkim zainteresowaniem fundacja pozostaje otwarta na nowych zawodników, którzy chcieliby spróbować sił w tej dyscyplinie sportu.

– Na początku szukaliśmy ludzi na forach internetowych, przez naszą stronę internetową, a także zostawialiśmy niezbędne informacje w punktach protetycznych. Teraz naszym głównym nośnikiem informacji są media – dodaje Widłak.

Zgrupowania i treningi mają charakter otwarty, więc można liczyć na to, że w kadrze pojawi się wielu nowych wojowników.

Ampfutbol

Czytaj też:
Amp Futbol Cup 2013 

Kategorie: Ampfutbol Piłka nożna

Tagi: , ,

6 osób skomentowało


BelllaF:

Kto chce zarobic w sieci parenascie $$$$ dziennie? Metoda jest prosta i dziala, wpiszcie sobie w gogle: jak kosić kasę na Adfly

Maryellen:

What a plresuae to find someone who thinks through the issues

commerzbank kreditkarte sperren:

hylander zegt:Ik denk dat er helemaal geen darm aan te pas komt. De plastic folie is tijdens de het productieproces de darm.Snap trouwens niet dat dat het produceren niet anders kan, ik bedoel spuitgieten van het vleesdeeg o.i.d. Want als ze er 300.000 per uur maken wat geeft dat een enorme berg plastic darm.Maargoed ze zullen er wel goed over nagedacht hebben    0 likes

http://www./:

I found that after I had juiced for about 2 weeks on the regular, that my mood changed drastically. I was on anti-depressant meds for about 7 years. I had stopped taking the meds about a month before I bought my juicer and once I was knee deep in juicing I really noticed the change in my mood. I fully attribute my bouts of severe funk to a lack of proper exercise and nutrition.

cc bank online kredit karte:

“Bright Idea” everybody expect u to name it sumn dealin wit work so do sumn diff… i am a young dude tryna get on too but not by rapping i wanna start my own label and thats wat i was gon call it..

testbericht online kredit geld omrekenen:

To Sam, Simon, Mazzz, Sarah, Jen, Mmarier – Thank you so much for the praise.To Gracie, This is my first Friday Flash, but not my first writing. This is just the first time I’ve really had the courage to share it with the world.

Dodaj komentarz

Napisz co otym sądzisz

Opinie naszych klientów

Pewnie jesteś ciekawy, co mówią uczestnicy naszych wyjazdów. Sam zobacz :)

Dla naszej pięcioosobowej rodziny to wymarzony sposób na sylwestrowy wypad. Nie można się na nim nudzić. Przede wszystkim dzieciaki mają atrakcje – wędrówki w górach i narty. Po kilku latach takich Sylwestrów dzisiaj są jednymi z najlepszych narciarzy na stoku!

Olga i Marcin, Stoczek Łukowski


zobacz wszystkie